W styczniu bożonarodzeniowe drzewka zaczynają tracić swój urok. Przysychają, gubią igły… Czas zdjąć z nich kolorowe bombki i łańcuchy. Ale co zrobić z ogołoconym z ozdób iglakiem? Zamiast wyrzucać – daj choince drugie życie lub wykorzystaj ją w duchu zero waste!
Drzewko zakupione w pojemniku, o ile nie stało zbyt długo w ciepłym i suchym pomieszczeniu oraz ma zdrowe korzenie, możemy wiosną wsadzić do gruntu. Najpierw trzeba je zahartować – wynieść na balkon, do chłodnej piwnicy albo do nieogrzewanego garażu. Jeśli przetrwa zimę, w marcu czy kwietniu możemy przesadzić okaz z doniczki do ogrodu.
Wykorzystaj na działce
Oddzielone od pnia gałązki z powodzeniem posłużą jako osłony przeciwmrozowe dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Można je też skompostować, a później wykorzystać jako ściółkę lub nawóz dla kwasolubnych roślin, tj. borówki, azalii czy rododendrony. Pień i grubsze pędy można przerobić na tzw. zrębki, które wiosną przydadzą się np. do wysypania błotnistych ścieżek.
Ostoja życia
Miłośnicy rozwiązań ekologicznych radzą, by uschnięte drzewko pociąć, a ścinki ułożyć w stos, który w chłodne dni będzie schronieniem m.in. dla jeży. Chętnie zamieszkają w nim także owady i inne pożyteczne organizmy.

Jeśli zdecydujemy się wyrzucić choinkę…
… pamiętajmy, by zrobić to zgodnie z przepisami – za nieprawidłową segregację odpadów grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. Żywe choinki traktowane są jako biodegradowalny odpad gabarytowy. Zwykle w okresie poświątecznym wystarczy postawić drzewko obok kontenerów czy wiaty śmietnikowej. Pocięte na mniejsze kawałki możemy umieścić w odpowiednim kontenerze lub worku oznaczonym kolorem brązowym. W takich workach odpady zielone, w tym również choinki, można dostarczyć bezpośrednio do PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Warto jednak sprawdzić szczegóły, ponieważ zasady odbioru różnią się w zależności od gminy.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze