Reklama

Coraz bliżej do rozbudowy Podziemnej Trasy Turystycznej

Ponad 2 mln 200 tys. zł chcą przeznaczyć władze miasta jako wkład w projekt rozbudowy Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu. Łączny koszt tego przedsięwzięcia to ok. 13 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 9 mln zł. Resztę dołoży Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Ten projekt to kolejny etap rozbudowy podziemnych zakamarków miasta (m.in. kolektory sanitarne czy wielopoziomowe piwnice), którymi wręcz poszatkowany jest Rynek i przylegające doń ulice. To, co udało się do tej pory wyremontować i oddać do zwiedzania mieszkańcom miasta i turystom, jest niewielkim fragmentem całości. Udostępniono zwiedzającym kilkupoziomowe piwnice pod budynkiem Urzędu Miejskiego (Rynek 1) oraz ponad sto metrów dawnego kolektora sanitarnego. Można do niego wejść przez budynek magistratu i wyjść w Rynku[paywall].

Kolejny etap zakłada zagospodarowanie piwnic pod budynkiem Muzeum Historii Miasta Przemyśla, w którym przez kilka lat (do 2015 r.) mieściła się restauracja „Mieszczańska” oraz pomieszczeń w sąsiednim budynku przy ul. Serbańskiej 7. W ramach projektu zostanie przebudowana północno-wschodnia część Rynku. Tam, gdzie obecnie znajduje się niewielki parking. Po zdjęciu asfaltu zostaną przeprowadzone badania archeologiczne. Nowa nawierzchnia placu będzie wykonana z kostki kamiennej i naturalnego kamienia. Pod ziemią powstanie 17 sal ekspozycyjnych. Całość ma być zaaranżowana na Przemyśl z XVI-wieku, czyli okres największego rozkwitu tego miasta.

Reklama

„(...) Tematem tego fragmentu podziemnej trasy będzie miasto, które ze swojej późnośredniowiecznej formy, na skutek przekształceń charakterystycznych właściwych przemianom XVI-wiecznej Europy, przybrało kształt nowoczesnej, tętniącej życiem aglomeracji. Podziemny układ piwnic zostanie tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI wieku (...)” napisali m.in. autorzy projektu adaptacji, który powstał pod nadzorem i opieką merytoryczną prof. dr. hab. Jerzego Motylewicza.

Kilka dni temu poznaliśmy dwóch potencjalnych wykonawców robót, na które przetarg ogłosiło miasto. Ze swojej strony zabezpieczyli kwotę 2 mln 268 tys. 737 zł. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy: budowlano-remontowa „Balbud” z Jarosławia i usług ogólnobudowlanych „Kontur” Bogusława Majchrowicza z Krasiczyna. Ta pierwsza zadeklarowała się wykonanie prac za kwotę 1 mln 983 tys. 233 zł, druga – 3 mln 30 tys. 369 zł. Niebawem dowiemy się, która spełniła wszystkie wymagane kryteria. Jedno jest niezmienne – termin zakończenia prac to 31 maja 2021 r.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyski obserwator - niezalogowany 2020-08-09 16:17:32

    Komu  to potrzebne, zwykłe małpowanie po Rzeszowie gdzie ta długa podziemna trasa jest od lat. A jak różnica z przemyską wiochą, prosta Rzeszów mając od 5 kadencji pana prezydenta Ferenca na od lat wyremontowane  i odnowione niemal wszystkie  domy i kamienice nie tylko w centrum miasta, zrewitalizowaną starówkę z rynkiem i ratuszem, piękne ukwiecone ulice, place o innych budowach nie wspomnę ale muszę np obecnie oddany niemal gotowy nowoczesny dworzec PKP za uwaga 200 mln złotych itp inwestycje. Dzisiaj pochodziłem mimo gorąca z rana po moim Przrmyślu i jako stary i stały obserwator widzałem, piszę ze smutkiem jak zawsze ale prawdę,  obdarte z tynków całe połacie starego miasta,  nawet nie dokończonych  remontów kilku kamienic w Rynku, na Franciszkańskiej,  paskudne podcienia, brudne i śmierdzące, resztę nie wymiam bo musiałbym  sporządzić wykaz całych zaniedbanych wymagających remontu i to natychmiastowego jak Słowackiego, Dworskiego,  wiele kamienic na Mickiewicza, Bohaterów Getta, Czarnieckiego,  Kopernika itd. Wstyd  dworce PKP i PKS a  takie ruiny, dziadostwo i syf. Może wreszcie konserwator i to wojewódzka KOT się obudzi i zrobi przynajmniej lustrację tych i  innych przemyskich ruin i to w samym centrum.  Ukwiecenie  za wyjątkiem rynku pod oknami mera i pod okiem kradnala szwejka  syf, brud, trawa i pokrzywy znowu niemal po pas   cała Sportowa po sobotnim handlu nie uprzątnięta, wszędzie sterty papierów, reklamówek, restki opakowań po żarciu tych ochydnych kebabów, ale jak obserwowałem o 6, 30 rano tym zajmował y się stada poczciwych gawronów i kawek, równie pożyteczne jak jeżyki mający wpieprzyć wszystkie   przemyskie komary,  po co więc odkomarzać. Dlaczego piszę po co ten trud pisania, dlatego że do podziemii należy wchodzić kiedy jest czystość, ład i porządek "nad ziemią" jak na przykładzie Rzeszowa, a przemyska "wadza" jak widać mając dużą  kasę, zwodząc od niemal 2 lat nas suwerena że nie ma nic pieniędzy bo spłacają milionowe długi po Chomie, nie mając wdowiego grosza nawet na koszenie trawy i pokrzyw nagle jak za czarodziejską róźdźką przeznacza ponad 2 miliony na podziemia jak widzę nieustannie zamknięte, nikomu nie potrzebne bo przemyski  stary, biedny suweren  ma to daleko w tyle, a turyści, jak na  lekarstwo co łatwo zaobserwować i nie tylko przez epidemię. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2020-08-09 18:15:00

    Zapraszam Pana do wyprowadzenia się z Przemyśla do Rzeszowa, jak tutaj jest tak źle... Najłatwiej oceniać i narzekać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    goscx - niezalogowany 2020-08-09 19:50:58

    Trudno kilkunastoletnie zaniedbania po poprzedniej pisiorskiej ekipie naprawić we dwa lata.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama