26. już edycja Sejmiku Folklorystycznego, związanego z obchodami Wielkanocy, odbyła się w przedostatnią marcową niedzielę w Reczpolu w gminie Krzywcza. Ci, którzy odwiedzili imprezę, mogli nacieszyć oczy przepięknymi i wymyślnymi ozdobami na wielkanocny stół, a także zakosztować lokalnych świątecznych specjałów. Wydarzenie zorganizowali tradycyjnie gmina Krzywcza przy wsparciu powiatu przemyskiego i Szkoły Podstawowej w Reczpolu.
Sejmik Folklorystyczny w Reczpolu to już stały punkt w kalendarzu imprez poprzedzających najważniejsze święta w roku. Jego najważniejszym elementem było podsumowanie konkursów wielkanocnych z udziałem mieszkańców powiatu przemyskiego. Walczyli oni o palmę pierwszeństwa w rywalizacji rozgrywającej się na pięciu płaszczyznach. Wybierano nie tylko najpiękniejsze pisanki tradycyjne i współczesne oraz palmy, ale też najsmaczniejsze wielkanocne baby i mazurki. W konkursach startowali zarówno starsi, jak i młodsi, a efekty ich zaangażowania oceniła komisja w składzie: Małgorzata Dachnowicz, Danuta Głuszko oraz Marzena Kowal, która pilnowała, czy startujący trzymali się regulaminowych założeń.
Wszystkich nagrodzonych w krótkim materiale wymienić nie sposób, dlatego ograniczymy się do laureatów pierwszych miejsc. W konkursie na najładniejszą pisankę tradycyjną wykonaną metodą batikową (ozdabianą woskiem lub przygotowaną metodą drapaną) palma pierwszeństwa w kategorii dzieci i młodzieży należała się ex aequo: Wojciechowi Głowaczowi ze Skopowa oraz Mikołajowi Kowalów i Annie Kowalów z Kalnikowa. W grupie dorosłych uczestników w tej kategorii na miejsce pierwsze zasłużyli z kolei ex aequo: Monika Kupczak (Przedmieście Dubieckie), Mateusz Fednar (Reczpol), Magdalena Buś (Babice) i Elżbieta Wolarz (Ruszelczyce). Laureatami 1. miejsca w rywalizacji na pisankę współczesną nawiązującą do symboliki świąt wśród dzieci i młodzieży zostali Liliana Leśniak i Filip Sosa (oboje ze Skopowa). Wśród dorosłych uczestników w tej samej kategorii triumfowała Ewelina Buć z Korytnik. W konkursie na tradycyjną palmę wielkanocną najlepsi okazali się: Oliwia Bugiel (Ruszelczyce), Stanisław Bielak (Bachów), Lena Świgoń (Skopów) i Liliana Leśniak (Skopów), natomiast najlepsze – zdaniem jury – tradycyjne ciasto wielkanocne upiekły: Wioletta Bugiel i Marta Kurasz (obie panie z Ruszelczyc).
Wydarzenie okrasiły występy artystyczne w wykonaniu uczniów szkoły w Reczpolu. Dla odwiedzających było też okazją do nabycia ozdób i słodkości na wielkanocnym kiermaszu, który cieszył się dużym powodzeniem. Jak zwykle dopisali też goście – przedstawiciele parlamentu, samorządu województwa i powiatu oraz gminy Krzywcza, a także lokalnych stowarzyszeń i instytucji, których podjął włodarz gminy Krzywcza Wacław Pawłowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze