Reklama

Cudeńka na świąteczny stół i słodka tradycja Wielkanocy [ZDJĘCIA]


26. już edycja Sejmiku Folklorystycznego, związanego z obchodami Wielkanocy, odbyła się w przedostatnią marcową niedzielę w Reczpolu w gminie Krzywcza. Ci, którzy odwiedzili imprezę, mogli nacieszyć oczy przepięknymi i wymyślnymi ozdobami na wielkanocny stół, a także zakosztować lokalnych świątecznych specjałów. Wydarzenie zorganizowali tradycyjnie gmina Krzywcza przy wsparciu powiatu przemyskiego i Szkoły Podstawowej w Reczpolu.


Sejmik Folklorystyczny w Reczpolu to już stały punkt w kalendarzu imprez poprzedzających najważniejsze święta w roku. Jego najważniejszym elementem było podsumowanie konkursów wielkanocnych z udziałem mieszkańców powiatu przemyskiego. Walczyli oni o palmę pierwszeństwa w rywalizacji  rozgrywającej się na pięciu płaszczyznach. Wybierano nie tylko najpiękniejsze pisanki tradycyjne i współczesne oraz palmy, ale też najsmaczniejsze wielkanocne baby i mazurki. W konkursach startowali zarówno starsi, jak i młodsi, a efekty ich zaangażowania oceniła komisja w składzie: Małgorzata Dachnowicz, Danuta Głuszko oraz Marzena Kowal, która pilnowała, czy startujący trzymali się regulaminowych założeń.

Wszystkich nagrodzonych w krótkim materiale wymienić nie sposób, dlatego ograniczymy się do laureatów pierwszych miejsc. W konkursie na najładniejszą pisankę tradycyjną wykonaną metodą batikową (ozdabianą woskiem lub przygotowaną metodą drapaną) palma pierwszeństwa w kategorii dzieci i młodzieży należała się ex aequo: Wojciechowi Głowaczowi ze Skopowa oraz Mikołajowi Kowalów i Annie Kowalów z Kalnikowa. W grupie dorosłych uczestników w tej kategorii na miejsce pierwsze zasłużyli z kolei ex aequo: Monika Kupczak (Przedmieście Dubieckie), Mateusz Fednar (Reczpol), Magdalena Buś (Babice) i Elżbieta Wolarz (Ruszelczyce). Laureatami 1. miejsca w rywalizacji na pisankę współczesną nawiązującą do symboliki świąt wśród dzieci i młodzieży zostali Liliana Leśniak i Filip Sosa (oboje ze Skopowa). Wśród dorosłych uczestników w tej samej kategorii triumfowała Ewelina Buć z Korytnik. W konkursie na tradycyjną palmę wielkanocną najlepsi okazali się: Oliwia Bugiel (Ruszelczyce), Stanisław Bielak (Bachów), Lena Świgoń (Skopów) i  Liliana Leśniak (Skopów), natomiast najlepsze – zdaniem jury – tradycyjne ciasto wielkanocne upiekły: Wioletta Bugiel  i Marta Kurasz (obie panie z Ruszelczyc).

Reklama

Wydarzenie okrasiły występy artystyczne w wykonaniu uczniów szkoły w Reczpolu. Dla odwiedzających było też okazją do nabycia ozdób i słodkości na wielkanocnym kiermaszu, który cieszył się dużym powodzeniem. Jak zwykle dopisali też goście – przedstawiciele parlamentu, samorządu województwa i powiatu oraz gminy Krzywcza, a także lokalnych stowarzyszeń i instytucji, których podjął włodarz gminy Krzywcza Wacław Pawłowski.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/04/2026 21:31
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama