Reklama

„Czarci Ogród” przemyślanki Magdy Skubisz do wygrania w świątecznym konkursie!

Szczypta lokalnej historii, odrobina feminizmu i zielarskie receptury – te 3 elementy dominowały w „Aptekarce” – pierwszej części sagi rodu Tyszkowskich pióra utalentowanej przemyślanki Magdy Skubisz. „Czarci ogród”, czyli część druga, to kontynuacja zgrabnie napisanej historii – tym razem opowiedzianej z perspektywy mężczyzny.

Przewracając kartki „Czarciego Ogrodu”, śledzimy dalsze losy bohaterów, tym razem wchodząc w skórę szlachcica Antoniego Gozdawy Tyszkowskiego. Pączkujący na kartach pierwszej części błyskotliwy romans polsko-ukraiński, któremu na przeszkodzie staje wiele przeciwności, stopniowo nabiera rumieńców.

Autorka ponownie zabiera czytelników w podróż do pachnącej ziołami XIX-wiecznej Galicji, gdzie nie brakuje intryg, ciętego humoru i ostrego języka, a także lokalnych odniesień. Podobnie jak w pierwszej części, odnajdziemy tu sporo wątków regionalnych, m.in. odniesienia do rodu Tyszkowskich, których rodzinna kaplica znajduje się na Kalwarii Pacławskiej.

Nie zabraknie też malowniczych opisów podkarpackich krajobrazów, jak choćby ten traktujący o dworze w Jamnej czy birczańskim rynku, który – jak czytamy:

„słynął był ze swego nietypowego położenia, jakiego próżno szukać w innych galicyjskich miasteczkach. Szeroki, przestronny, zaprojektowany zmyślnie na zachętę dla kramarzy, szczycił się trzema jarmarkami w roku, cotygodniowym targiem, rzędem murowanych kamienic i doskonałą żydowską karczmą”.

Reklama

Historia Katji, zielarki chłopskiego pochodzenia (której postać oparta jest na losach pochodzącej z Jamnej Katarzyny Podoły) ponownie wciąga, a cięte dialogi i barwnie zarysowane postaci, pokazane na tle obrazowo przedstawionego krajobrazu Galicji, gdzie nie brak kontrastów wynikających z urodzenia, mają szansę przykuć czytelnika do fotela.

„Czarci Ogród” wydaje się idealną pozycją na czas świątecznego relaksu.

Specjalnie dla Czytelników ŻP autorka przekazała egzemplarz powieści z dedykacją.

By go zdobyć, wystarczy zadzwonić do naszej redakcji (16 670 22 00) w dniu ukazania się tego numeru, 21 grudnia, o g. 13.

Reklama


fot.UM Przemyśl
Magda Skubisz urodziła się i mieszka w Przemyślu. Ma na koncie serię powieści o licealistach. Na realizację 3. tomu sagi rodu Tyszkowskich otrzymała w tym roku Stypendium Twórcze Miasta Przemyśla w wysokości 5 tys. zł.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama