Reklama

Czarny wtorek w Przemyślu. Ratujmy kobiety

08/10/2017 18:18

W ubiegły wtorek, 3 października, w wielu miastach w kraju odbyły się protesty kobiet walczących o swoje prawa. Również w Przemyślu kilkadziesiąt osób protestowało na placu Dominikańskim. Obowiązywał czarny strój i czarne parasole, które akurat wtedy były potrzebne.

– Kobiety! Musimy pokazać, że nie składamy parasolek, że nie godzimy się na takie traktowanie nas – rozpoczęła organizatorka protestu Anna Grad-Mizgała. – Byłam w Warszawie na Komisji Zdrowia, na której był omawiany projekt ministra dotyczący zakazu sprzedaży tabletki antykoncepcyjnej „dzień po” i słuchałam tych bzdur, jakie wygadywali panowie posłowie z partii obecnie rządzącej. Po prostu trudno uwierzyć, że[paywall] w dwudziestym pierwszym wieku można takie bzdury wygadywać. Skończyło się to tym, że dzisiaj w Polsce, jako jedynym kraju w Europie, antykoncepcja awaryjna jest na receptę, ale też jest to jedyny kraj, gdzie mężczyźni bez recepty mogą kupić Viagrę. Wiecie dobrze, jak działa służba zdrowia. Po zapisaniu się do poradni ginekologicznej trzeba czekać na wizytę kilka miesięcy. Dwa dni temu dowiedzieliśmy się, że minister Radziwiłł ograniczył finansowanie programu in vitrio. Twórca metody in vitro dostał Nagrodę Nobla za jej opracowanie, a w Polsce ogranicza się jedyną realną szansę dla kobiet, które chcą mieć dziecko, a z różnych przyczyn medycznych nie mogą. Zabrano też nam rzetelną edukację seksualną. Po wprowadzonej pierwszego września reformie szkolnictwa nie uczy się planowania rodziny, a jedynie rodzenia dzieci. My, kobiety, jesteśmy Europejkami i chciałybyśmy być traktowane jako Europejki i korzystać z takich praw, z jakich korzystają kobiety na całym kontynencie. To naprawdę jest wielki wstyd, że jesteśmy tak traktowane. Nie zgadzamy się z tym i będziemy walczyć o swoje prawa. Usłyszałam od posłanki z partii opozycyjnej, że trzeba bronić kompromisu w temacie aborcji. Aż mną zatrzęsło. To nie jest żaden kompromis. Dwadzieścia kilka lat temu nikt się kobiet nie pytał o zdanie w sprawie planowania rodziny. Uważam, że ówcześni politycy, rządzący naszym życiem, naszymi ciałami i naszą wolnością, zapłacili dług kościołowi katolickiemu. Kompromis byłby wtedy, gdyby zostało rozpisane ogólnonarodowe referendum.

Reklama

Ratujmy kobiety

Na zakończenie protestu zebrani podpisywali się pod obywatelskim projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, przygotowanym przez „Komitet Ratujmy Kobiety 2017”. Ustawa ma zapewnić Polkom dostęp do podstawowej opieki z zakresu zdrowia reprodukcyjnego i przestrzeganie ich fundamentalnych praw, zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka. Projektodawcy uważają, że założenia projektu ustawy „Ratujmy Kobiety”, jeśli zostaną wprowadzone w życie, mają realną szansę na ograniczenie liczby niechcianych ciąż, a tym samym aborcji.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Król Saud - niezalogowany 2017-10-08 20:19:45

    Robicie jaja z ludzi . Gdzie te kobiety , czarne wdowy , widać kilku facetów na czele z Rząsą i pojedyncze wkurwione na siebie panie. No cóż można i  tak , napisać  STRAJK KOBIET , zwalić winę na  kiepską pogodę i rozejść się .Mnie ciekawi jedynie kto te farsy finansuje , kto podburza do   tych   marnych ceremonii zwanych  strajkiem kobiet mordowanych , kamienowanych , biczowanych które trzeba koniecznie ratować . Myślę że większą wolność  miałyby w Arabii Saudyjskiej , Iranie , Emiratach Arabskich , Katarze , Bahrajmie ,  Indonezji i wielu, wielu innych  krajach islamu , a raczej rajach kobiet.  Życzę powodzenia  kochane czarne panie , Ciekawe czy poseł Rząsa miał również coś do powiedzenia prześladowanym polkom? jakie padły słowa otuchy i nadziei na lepsze jutro?.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Król Saud - niezalogowany 2017-10-08 20:25:36

    Moje pytanie , dlaczego zniknął niemal od razu  mój wpis , mądry , prawdziwy ,  czyżby Życie (marna gazeta) wprowadziło cenzurę jak w moim kraju  , jak za znanych mi czasów PZPR.?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    lol - niezalogowany 2017-10-08 21:24:50

    W Przemyślu jest mnóstwo wspaniałych kobiet, jest i garstka ze zrytymi łbami i czarnymi parasolami. Przydała by się ''czarna wołga''żeby je porwać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama