8 marca w Przemyślu, podobnie jak w wielu miastach Polski i na całym świecie, w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet odbyła się manifestacja, podczas której przemyślanki domagały się respektowania podstawowych praw kobiet.
Pomimo niesprzyjającej pogody o godzinie osiemnastej na przemyskim Rynku zebrało się około dwustu osób. Na manifestację przyszły kobiety w różnym wieku oraz mężczyźni, którzy wyrażali swoje poparcie dla nich. Protestujący mieli ze sobą transparenty, na których widniały hasła: „Rząd nie ciąża, usunąć można”, „Oddajcie nam Ellę, wy macie Viagrę”, „Moje ciało, mój wybór”, „Nie dla zabobonów”. Nie zabrakło też humoru[paywall]. Panie ubrały poczciwego Szwejka w kobiece szaty, żeby podkreślić, że manifestacja odbywa się w Dzień Kobiet.
Organizatorka akcji Anna Grad-Mizgała odczytała postulaty kobiet: – Domagamy się pełni praw reprodukcyjnych, utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej, bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji, dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro oraz badań prenatalnych najnowszej generacji. Chcemy żyć w państwie wolnym od zabobonów. Domagamy się rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia”.
Żądamy wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej, przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową, bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej, bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji, ochrony ofiar i izolacji sprawców, współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji Antyprzemocowej oraz ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy. Oczekujemy od naszego rządu poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet, zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet, realnego zabezpieczenia społecznego rodzin osób z niepełnosprawnościami, skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych oraz podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego do średniego wynagrodzenia, a także wyrównania płac bez względu na płeć.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ale tłum... widzę same piękne, młode kobiety, które dzielnie walczą o swoje prawa i miejsce w społeczeństwie
Mnie się najbardziej podoba ta w jasnych spodniach z wąsami!
A mnie się najbardziej podoba ten dziadek z cipką co robi za przemyślankę ha ha
I ta kobieta na ostatnim zdjęciu, nie ma to jak rządac przez megafon prawa do aborcji trzymając przy tym małe dziecko na rękach...
W dupach im się poprzewracało!!! :D
"Nikt nie wygra z kobietami". To prawda, w tym kraju tak jest, zwłaszcza w sądach. Prawo wyboru aborcji to oczywiście tylko sprawa kobiety. W końcu tylko one mają macicę. Ale gdy urodzą dziecko nagle okazuje się, że i facet ma macicę, bo musi płacić alimenty.
Średnia wieku 58lat... Sam komuch... Im bardziej odrywa się świnie od koryta tym glosniej kwiczą...
PISoBOLSZEWICKIE misiewicze już tak mają. Ale suweren da sobie radę i nie z takimi ryjami.
O sami ubecy i milicjanci z rodzinami. I te stare baby i dziadki z KOD
stary ubek tez ma problem z macicą ???
Same ,,młode", które już przekwitły żony i kochanki esbeków i milicjantów i jeszcze te kobiety z wąsami ha ha ha
Tu nie chodzi o zakazy , bo one i teraz nie są respektowane, tylko o oszczędności na wykonywaniu zabiegu. Przecież nie jest żadną tajemnicą ,że obecnie są organizowane tzw. "wycieczki aborcyjne " , najczęściej do Czech , bo stosunkowo tanio. I jeśli któraś chce się wyskrobać , to zrobi , to za granicą. Ale tu zaczyna się wydatek finansowy. Bo trzeba zapłaci za : a/ ZABIEG b/ Hotel / co najmniej 1 noc/ c/ transport / tam i z powrotem/ . A to wszystko ma swoją cenę. No to szalone niektóre emancypantki , "nowoczesne ' i inne tego typu panienki postanowiły . Po co ponosić jakieś koszty , skoro pod byle jakim pretekstem zorganizować awantury na ulicach i niech Państwo im to wszystko na miejscu refunduje. Otóż NIE , "fruwałaś " ,. - ależ oczywiście masz do tego pełne prawo , o to również masz "pełne prawo "na własny koszt ponieść skutki finansowe tego zachowania. Po prostu jedż dalej tam , gdzie jeżdziłaś , czyli Czech i w dalszym ciągu otrzymasz to , co otrzymywałaś do tej pory .Do tego wystarczy spojrzeć na twarzy tych "manifestantek" , przecież to stare babska tak babska /na słowo "kobieta" trzeba sobie zasłużyć/, 60 lat plus , najczęściej były członkinie PZPR , lewactwo - krzywactwo , liberałki ,. Nawet sam papież Franciszek powiedział i słusznie ,że takie babcie , - owszem są potrzebne w rodzinie , ale do pilnowania co najwyżej wnuków i prowadzenia domostw,ale jako kobieta jest / i to nie jest żadne obrażanie kogokolwiek, nie jest już w tym wieku wydać nowego życia ,. Jest już po okresie rozrodczym istotą , wyschniętą na przysłowiowy wiór. Pozostaje jej co najwyżej wspomnienie z młodości i frustracja za minionymi laty . Stąd też i taka , a nie inna postawa.
tym paniom juz nie wystarczy nękanie swoich męzów
Ogolnie, ludzie sa zadowoleni z rzadow PISu
Sadze, ze następny marsz będzie marszem przeciwko temu, ze prezes karmi bezdomne koty. Tego nie można tolerować. Jak on tak może, koty powinny być w schronisku a nie łasić się do prezesa. Tylko marsz zróbcie w ciagu dnia, bo noc to raczej czas dla sił ciemności i dla złodziei i trudno poznać twarze.
HOUK - HOLOCAUST - TEKSTOWO.PL
ale tłum... widzę same piękne, młode kobiety, które dzielnie walczą o swoje prawa i miejsce w społeczeństwie
Mnie się najbardziej podoba ta w jasnych spodniach z wąsami!