Reklama

Czerwona kartka dla rządu [ZDJĘCIA, WIDEO]

09/03/2017 17:00

8 marca w Przemyślu, podobnie jak w wielu miastach Polski i na całym świecie, w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet odbyła się manifestacja, podczas której przemyślanki domagały się respektowania podstawowych praw kobiet.

Pomimo niesprzyjającej pogody o godzinie osiemnastej na przemyskim Rynku zebrało się około dwustu osób. Na manifestację przyszły kobiety w różnym wieku oraz mężczyźni, którzy wyrażali swoje poparcie dla nich. Protestujący mieli ze sobą transparenty, na których widniały hasła: „Rząd nie ciąża, usunąć można”, „Oddajcie nam Ellę, wy macie Viagrę”, „Moje ciało, mój wybór”, „Nie dla zabobonów”. Nie zabrakło też humoru[paywall]. Panie ubrały poczciwego Szwejka w kobiece szaty, żeby podkreślić, że manifestacja odbywa się w Dzień Kobiet.

Postulaty

Organizatorka akcji Anna Grad-Mizgała odczytała postulaty kobiet: – Domagamy się pełni praw reprodukcyjnych, utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej, bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji, dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro oraz badań prenatalnych najnowszej generacji. Chcemy żyć w państwie wolnym od zabobonów. Domagamy się rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia”. 

Żądamy wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej, przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową, bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej, bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji, ochrony ofiar i izolacji sprawców, współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji Antyprzemocowej oraz ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy. Oczekujemy od naszego rządu poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet, zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet, realnego zabezpieczenia społecznego rodzin osób z niepełnosprawnościami, skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych oraz podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego do średniego wynagrodzenia, a także wyrównania płac bez względu na płeć.

Czerwona kartka dla rządu

Podobnie brzmiały inne, nieraz bardzo emocjonalne wystąpienia kobiet, które kolejno wyrażały swój protest przeciwko polityce rządu. – To bardzo przykre, że w Dzień Kobiet, zamiast świętować, musimy manifestować i domagać się, żeby politycy uznali nasze prawo do bycia kobietą – powiedziała jedna z pań. Na każdy postulat manifestujący reagowali, podnosząc czerwoną kartkę adresowaną do rządzących polityków. Wyrazem solidarności z kobietami było wystąpienie pana, który przyjechał z Mielca, żeby poprzeć ich żądania. Na koniec manifestacji trwającej czterdzieści pięć minut organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyszli i zapewnili, że polskie kobiety nie odpuszczą w walce o swoje prawa.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    SOAD - niezalogowany 2017-03-09 18:35:54

    HOUK - HOLOCAUST - TEKSTOWO.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pzremyślanka - niezalogowany 2017-03-09 19:45:17

    ale tłum...  widzę same piękne, młode kobiety, które dzielnie walczą o swoje prawa i miejsce w społeczeństwie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    facet - niezalogowany 2017-03-09 20:14:37

    Mnie się najbardziej podoba ta w jasnych spodniach z wąsami!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama