– Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, zgodnie ze swoim programem wyborczym, podejmuje działania zmierzające do likwidacji Straży Miejskiej w Jarosławiu, bez opcji restrukturyzacji tej formacji – zapewnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia.
Formalne działania rozpoczęły się już kilka tygodni temu, jednak burmistrzowi trudno było znaleźć wspólne zdanie z radą miasta. W końcu na ostatniej sesji, która odbyła się w poniedziałek (25 maja), pod obrady wszedł projekt uchwały o zasięgnięciu opinii komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie, dotyczącej rozwiązania Straży Miejskiej w Jarosławiu, a radni mieli okazję się zapoznać z prezentacją działań formacji, przedstawioną przez komendanta i poznać zdanie burmistrza.
Zanim burmistrz odniósł się do planów likwidacji formacji, jej komendant Andrzej Jędrejko przedstawił radnym na sesji szczegółowe podsumowanie jej działań. Burmistrz Waldemar Paluch rozpoczął swoją analizę od przedstawienia kosztów utrzymania straży na przestrzeni lat oraz zmieniającego się zdania mieszkańców o potrzebie istnienia tej służby. Zwrócił uwagę, że ocena jarosławian o SM przedstawiona w ankietach była coraz gorsza, a w ostatniej, z 2013 r., wyrazili się już dość negatywnie. Aż trzy czwarte ankietowanych stwierdziło, że nie są zadowoleni z działania SM, a niewiele mniej orzekło, że jej istnienie nie poprawia bezpieczeństwa w mieście. – To nie jest moje zdanie. Tak ocenili mieszkańcy – przypominał burmistrz. Zwrócił też uwagę, że kolejne miasta rezygnują z utrzymywania straży. – Grzechem byłoby zrezygnowanie z likwidacji SM, gdy zastanawiamy się nad ważnymi sprawami gospodarczymi i wyjściem z kłopotów budżetowych – stwierdził W. Paluch.

fot.Roman Kijanka
Wszystko wskazuje, że powołana w 1991 r. municypalna policja miejska w Jarosławiu niedługo może przestać istnieć.
Zbyt duże koszty utrzymania. Dublowanie zadań z policją. Nieprzychylna opinia mieszkańców. To tylko część argumentów, które według burmistrza przemawiają za rezygnacją z tej służby. Oszczędności powinny wynieść około 800 tys. zł rocznie. W zamian W. Paluch proponuje wzmocnienie monitoringu, dodatkowe patrole policyjne, nowe patrole[paywall] straży granicznej i służb celnych, zaangażowanie Strzeleckich Pododdziałów Obrony Narodowej, jak również działania porządkowe włączone w zakres działania Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, m.in. wyłapywanie bezdomnych zwierząt. Burmistrz zapewnił, że rozmowy z przedstawicielami służb, które przejmą zadania SM, są już prowadzone.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pytanie jest niewłaściwe bo to nie burmistrz rozwiązuje Straż Miejską tylko Rada Miasta. Pan Paluch w kampanii zapędził się trochę za daleko.
Brawo Panie Paluch!!!!! Kiedyś, opinię SM w Jarosławiu, skutecznie psuł Starost i Ilicz. Dlatego społeczność o normalnym spojrzeniu na sprawiedliwość, popiera Pana pomysł. Oby starczyło Panu sił..
Proponuję jeszcze zlikwidować Policję. Jak szaleć to szaleć do końca. Przecież Policjanci też nas gnębią.
kolejna sesja za nami. poświęciłem troche czasu żeby zobaczyć jak idzie współpraca w ramach koalicji. 7 godzin obrad praktycznie zmarnowane. moje obserwacje: 1. prawa strona nigdy nie zasypia, lewa strona nigdy się nie budzi (z wyjątkiem najmłodszego), 2. nowi członkowei PiS: radny Walter - swoimi przemowami marnuje jedynie cenny czas burmistrza i reszty pracowników Urzędu. radny Muzyczka -o ile w pierwszych radach sprawiał ok wrażenie to obecnie wszystko na "nie", niedługo jego wystąpień nie będzie się dało słuchać tak jak Waltera. Nie wróże długiej kariery w PIS, dobrze że nie został burmistrzem. 3. Pan od kasku chce być "najmądrzejszy". 4. Mimo koalicji i podjętej uchwały ewidentnie widać że nie chcą rozwiązania SM wystąpienie Muzyczki i propozycja uchwały, oraz Pan od kasku i jego teoria na temat uchwały intencyjnej. 5. MOF - Radni nie chcą pieniędzy z projektów unijnych . Mimo przekonującego wystąpienia burmistrza, 1000 powodów na nie. Chociaz taki Rzeszów przystępuje do Stowarzyszenia i nie ma problemu http://www.nowiny24.pl/ap...ESZOW/150529730 6. Odszkodowania jakie ma płacić Gmina. Praktycznie co sesje nowe informacje o przegranych sprawach na dziesiątki i setki tysięcy z odsetakami za kilka lat (spadek po poprzedniej władzy), a nie wiadomo ile jeszcze spraw w toku. Wszyscy za to płacimy. Mam nadzieje, że w stosunku do osób odpowiedzialnych za to zostaną wyciągnięte konsekwencje. 7. Radny Kozak - widać, ze się przygotywuje i cos próbuje działać. tylko żeby sobie nie obrał koncesji na alkohol jako tematu na całą kadencję. Jeżeli uważa że ma racje w tej sprawie to niech poda poprzedniego burmistrza, lub osobę odpowiedzilną za pozywtywną decyzję do odpowiednich organów i spokój. Wnioski: myśle że połowa radnych, dzięki transmisjom już by sie do rady nie dostała. Utrudnianie likwidacji SM( poprzez wymyślanie sztucznych problemów), sprzeciw wobec stowarzyszenia w sprawie MOF to powinien być koniec ich kariery jako radnego. także myśle że burmistrz powinine rozważyć organizację referendum w sprawie odwołania rady, co o tym sądzicie PS. ta transmisja z obrad z jednej strony dobra bo mozna zobaczyć jak się prezentują wybrańcy ludu, z drugiej natomiast połowa zachowań na pokaz i gdyby nie tv to by połowe krócej trwało.
Tak trzymać! Straz jest widoczna tylko we wtorki i piatki na 3 peronie jak trzeba wlepiać mandaty za złe parkowanie, jak trzeba interwencji innego rodzaju to ich nie ma!!!
Pan Paluch ma podpisane porozumienie z radą miasta więc chyba nie będzie problemu:)
MASZ RACJĘ . WYOBRAŻ SOBIE ,ŻE MAJĄ INTERWENIOWAĆ W SYTUACJI , GDZIE AWANTURUJE SIĘ KILKU ŁYSYCH Z KARKAMI I NA DOKŁADKĘ ZAPARKOWALI NA ZAKAZIE SWOJE - A JAKŻE BY INACZEJ - CZARNE BMW . BEZCENNE TO ZOBACZYĆ . ALE PODEJŚĆ DO EMERYTKI , KTÓRA DORABIA KILKADZIESIĄT PLN DO GŁODOWEJ EMERYTURKI SPRZEDAJĄC PIETRUSZKĘ , NATYCHMIAST.
Owszem Rda miasta rozwiazuje ta formacje, ale jest ona zupelnie nie potrzebna.. Policja sobie bez problemu poradzi z dzialaniami rownierz dobrze jak i oni.. A Pan Paluch dobrze zaczal dzilania w tym kierunku.. Pozdrawiam.. ml.asp Drwal
Masz rację. Najlepiej niech nastąpi jeden wielki CHAOS. Wszyscy będą zadowoleni.......a najbardziej chuliganeria i pijana młodzieżówka. Najgorsze jest to, ze nikt z tu piszących nie rozumie i nie odróżnia najprostszych kwestii tj. różnicy miedzy zadaniami policji i straży a nieudany dzień kończy opluciem kogoś z anonima w internecie. Bravo
ale po co ruszać łysych, niech się okładają co to komu szkodzi
Muzyczka, Szkodny, Spiradek liderzy oraz 7 radnych PiS, to oni prawdopodobnie pozbawili Jarosław możliwości pozyskania kilkudziesięciu milionów zł z MOF. Jedynie Radni PO oraz Wywrót i Łanowy byli za Działaniami wspólnymi z pozostałymi gminami, mającymi na celu pozyskanie środków Unijnych w ramach MOF. Burmistrz, należy rozważyć zmianę koalicji.
Założą wam monitoring na każdej większej ulicy, koszty będą takie same albo i większe jak utrzymanie straży miejskiej. Stracicie prywatność, będziecie żyli jak w matrixie - tego chcecie?
Brawo!
brawo Panie Paluch!!!
Pytanie jest niewłaściwe bo to nie burmistrz rozwiązuje Straż Miejską tylko Rada Miasta. Pan Paluch w kampanii zapędził się trochę za daleko.