Reklama

Czy burmistrz Paluch zlikwiduje straż miejską?

27/05/2015 15:51

– Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, zgodnie ze swoim programem wyborczym, podejmuje działania zmierzające do likwidacji Straży Miejskiej w Jarosławiu, bez opcji restrukturyzacji tej formacji – zapewnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia.

Formalne działania rozpoczęły się już kilka tygodni temu, jednak burmistrzowi trudno było znaleźć wspólne zdanie z radą miasta. W końcu na ostatniej sesji, która odbyła się w poniedziałek (25 maja), pod obrady wszedł projekt uchwały o zasięgnięciu opinii komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie, dotyczącej rozwiązania Straży Miejskiej w Jarosławiu, a radni mieli okazję się zapoznać z prezentacją działań formacji, przedstawioną przez komendanta i poznać zdanie burmistrza.

Grzechem byłoby zostawić straż miejską

Zanim burmistrz odniósł się do planów likwidacji formacji, jej komendant Andrzej Jędrejko przedstawił radnym na sesji szczegółowe podsumowanie jej działań. Burmistrz Waldemar Paluch rozpoczął swoją analizę od przedstawienia kosztów utrzymania straży na przestrzeni lat oraz zmieniającego się zdania mieszkańców o potrzebie istnienia tej służby. Zwrócił uwagę, że ocena jarosławian o SM przedstawiona w ankietach była coraz gorsza, a w ostatniej, z 2013 r., wyrazili się już dość negatywnie. Aż trzy czwarte ankietowanych stwierdziło, że nie są zadowoleni z działania SM, a niewiele mniej orzekło, że jej istnienie nie poprawia bezpieczeństwa w mieście. – To nie jest moje zdanie. Tak ocenili mieszkańcy – przypominał burmistrz. Zwrócił też uwagę, że kolejne miasta rezygnują z utrzymywania straży. – Grzechem byłoby zrezygnowanie z likwidacji SM, gdy zastanawiamy się nad ważnymi sprawami gospodarczymi i wyjściem z kłopotów budżetowych – stwierdził W. Paluch.

Reklama


fot.Roman Kijanka
Wszystko wskazuje, że powołana w 1991 r. municypalna policja miejska w Jarosławiu niedługo może przestać istnieć.

Dlaczego likwidacja?

Zbyt duże koszty utrzymania. Dublowanie zadań z policją. Nieprzychylna opinia mieszkańców. To tylko część argumentów, które według burmistrza przemawiają za rezygnacją z tej służby. Oszczędności powinny wynieść około 800 tys. zł rocznie. W zamian W. Paluch proponuje wzmocnienie monitoringu, dodatkowe patrole policyjne, nowe patrole[paywall] straży granicznej i służb celnych, zaangażowanie Strzeleckich Pododdziałów Obrony Narodowej, jak również działania porządkowe włączone w zakres działania Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, m.in. wyłapywanie bezdomnych zwierząt. Burmistrz zapewnił, że rozmowy z przedstawicielami służb, które przejmą zadania SM, są już prowadzone. 

Reklama


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    foggy - niezalogowany 2015-05-27 16:12:27

    Brawo!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2015-05-27 18:10:40

    brawo Panie Paluch!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ada - niezalogowany 2015-05-27 19:53:50

    Pytanie jest niewłaściwe bo to nie burmistrz rozwiązuje Straż Miejską tylko Rada Miasta. Pan Paluch w kampanii zapędził się trochę za daleko.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama