Reklama

Czy miasto znajdzie pieniądze na kompleksowy remont kładki pieszo-rowerowej? [ZDJĘCIA]


Kładka pieszo-rowerowa, łącząca oba brzegi Sanu, to charakterystyczny element w pejzażu miasta i jednocześnie trakt bardzo intensywnie użytkowany przez mieszkańców. Eksploatowany od 10 lat element miejskiej infrastruktury zdaje się prosić o kompleksowy remont. Czy władze miasta znajdą w budżecie środki na takie zadanie? Obecnie nie ma na to szans. Może w kolejnym roku...


138-metrowa podwieszana kładka pieszo-rowerowa połączyła Wybrzeże Józefa Piłsudskiego z Wybrzeżem Ojca św. Jana Pawła II dokładnie 24 sierpnia 2015 roku, a więc dekadę temu. Skomplikowanej operacji technicznej przyglądały się setki przemyślan oraz władze samorządowe województwa i miasta. Jest ona elementem programu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”, a jej powstanie pochłonęło blisko 4,9 mln zł. Konstrukcja kładki to stalowy pylon o wysokości 38 m wraz z dwoma dźwigarami z drewna (będącymi jednocześnie balustradami) o wysokości 155 cm i długości 138 m, stężonymi stalowym rusztem. Jej pokład oraz wewnętrzne obicie zostały wykonane z drewna kompozytowego.  Wprawdzie odpornego na działanie warunków atmosferycznych, mimo wszystko jednak upływający czas i niekoniecznie łaskawa aura jednak robią swoje. Do tego dodać trzeba jeszcze intensywną eksploatację, bo to element, który pojawił się w nadsańskiej przestrzeni aktywnie wykorzystywanej do rekreacji, ale też świetny skrót prowadzący w stronę Starego Miasta, który przemyślanie chętnie wykorzystują. Trudno się dziwić, że kładka z biegiem lat zaczyna wykazywać oznaki zużycia i co jakiś czas wymaga prac remontowo-konserwacyjnych. Takie prowadzone były m.in. latem 2023 roku. Pojawiające się uszkodzenia w nawierzchni były naprawiane i uzupełniane nowymi deskami. Widać to obecnie w miejscach, gdzie różnią się one kolorystycznie. Niestety co jakiś czas pojawiają się też nowe pęknięcia. Dodatkowo estetyki nie dodaje przeprawie odrapany lakier balustrady. Zwyczajnie materiał, z którego wykonana została kładka, poddaje się wpływowi warunków atmosferycznych, co było chyba do przewidzenia, a kolejne konserwacje to już konieczność[paywall].

Na taki stan rzeczy zwróciła uwagę w interpelacji wystosowanej do magistratu radna Anna Grad-Mizgała, zwracając uwagę na fakt, że bariery budowli zaczynają wykazywać ogromne zużycie, szczególnie od strony zewnętrznej, najbardziej narażonej na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Reklama

„Drewniana okleina jest spękana, odkształcona, niemal całkowicie pozbawiona warstwy lakierowej” – zauważyła, podkreślając konieczność przeprowadzenia kompleksowego remontu kładki.

I trudno się nie zgodzić z tym, że ten byłby jak najbardziej zasadny, bo szkoda, by tak atrakcyjny element miasta marniał i tracił na wizerunku. Tym bardziej, że powtarzane co jakiś czas łatanie dziur starcza tylko na pewien okres... W drewnianej nawierzchni kładki już widać kolejne pęknięcia.

Pieniędzy na razie nie ma, ale...

Władze miasta do pytania o szanse zrealizowania kompleksowego remontu się ustosunkowały, nie dając jednak nadziei na to, że nastąpi to w tym roku ani gwarancji, że na pewno uda się znaleźć na to fundusze w kolejnym. Prezydent miasta Wojciech Bakun przyznaje, że obiekt, wykonany z desek kompozytowych oraz drewna klejonego, pod wpływem czynników zewnętrznych traci swoje walory estetyczne. Dodaje jednak, że obecny stan techniczny kładki nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, co nie wyklucza kompleksowego remontu, jednak ten wymaga opracowania dokumentacji projektowej, zabezpieczenia w budżecie środków na ten cel albo też pozyskania ich ze źródeł zewnętrznych. Z odpowiedzi wynika, że realizacja przedsięwzięcia będzie zależała od możliwości finansowych budżetu miasta, a samo zadanie zostanie uwzględnione przez Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu w rejestrze wniosków dotyczących remontów ulic miasta, zgłaszanych przez zarządy osiedli, mieszkańców czy inne jednostki, z przeznaczeniem do realizacji w 2026 roku. Czy taki krok może być przesłanką do tego, że do remontu w przyszłym roku faktycznie dojdzie? Trudno powiedzieć, bowiem w rejestrze wniosków jest wiele ulic wymagających prac remontowych.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/08/2025 19:58
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama