– Spółki miejskie wykorzystują możliwości pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz, choć nie zawsze i nie w każdym przypadku jest to możliwe, zarówno ze względu na formę organizacyjną, jak i dziedzinę w jakiej funkcjonują. Czasami nie ma programów, odpowiadających prowadzonej przez nich działalności – odpowiedział rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu Witold Wołczyk na pytanie, jak i czy spółki miejskie starają się o pozyskiwanie dotacji.
Z oczywistych względów sporo środków, głównie z programów unijnych, pieniądze z zewnątrz zdobywa Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego, która w okresie 2007 – 2015 realizowała programy z Unii Europejskiej o wartości ponad 32 mln zł. Aktualnie realizowane projekty przez agencję projekty dostępne są na stronie internetowej PARR-u[paywall].
Równie aktywny – zdaniem W. Wołczyka – jest Powiatowy Urząd Pracy, realizując projekty skierowane do różnych grup bezrobotnych mieszkańców powiatu. – Tylko w ciągu obecnego i ubiegłego roku warte były one ponad 15,5 miliona złotych – wyliczył.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej do 2018 r. realizuje dwa duże projekty: „Przemyśl – szansą na zmiany” i „Aktywny Przemyśl”. Oba warte razem blisko 5 mln zł.
Sporo pieniędzy na projekty o mniejszej wartości, ale równie istotne, zdobywają przemyskie placówki oświatowe oraz MDK z programów: Erasmus, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, RPO Województwa Podkarpackiego. Ciekawe projekty realizowało Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, z których mieszkańcy być może pamiętają niedawny „Eden sztuki: Od juniora do seniora” lub „Ogrody Poetów” w ramach Przemyskiej Wiosny Poetyckiej.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, po zrealizowaniu m.in. przebudowy jazu piętrzącego na rzece San na przepławkę dla ryb, podjęło starania o pozyskanie dofinansowania na projekt „Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie miasta Przemyśla”. Złożony wniosek jest po pierwszej ocenie, druga jest spodziewana w styczniu 2017 r. Jeżeli będzie pozytywna, przedsiębiorstwo będzie realizować przedsięwzięcie o wartości blisko 10 mln zł (z czego 63 procent to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).
Podstawowym zadaniem Miejskiego Zakładu Komunikacji jest świadczenie usług dla mieszkańców za co otrzymuje rekompensatę z budżetu miasta, ma mniejsze możliwości zdobywania pieniędzy z zewnątrz. – W 2014 roku spółka zrealizowała projekt „Budowa układu kogeneracyjnego wraz z przebudową infrastruktury towarzyszącej”, natomiast obecnie w trakcie oceny znajduje się wniosek złożony przez miasto „Rozbudowa i integracja systemu komunikacji publicznej na terenie MOF Przemyśl”, który w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia pozwoli między innymi na zakup piętnastu autobusów i zakup wiat przystankowych – zdradził W. Wołczyk. Wartość całego projektu to 28 mln 926 tys. 245 zł, a wkład własny miasta wyniesie 5 mln 246 tys. 533 zł.
Podobnie jest w przypadku Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej. To miasto, będąc właścicielem zarządzanych przez spółkę nieruchomości, złożyło wniosek na dofinansowanie projektu „Adaptacja zasobów mieszkaniowych Gminy Miejskiej Przemyśl z przeznaczeniem na lokale socjalne”, którego realizację przewidziano na lata 2016 – 2017 (wartość ponad 1 mln zł). Inną formą rozwoju działalności są pożyczki preferencyjne, z jakich PGM skorzystało, kupując np. samochód śmieciarkę Scania Ecocel (pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie w kwocie 441 tys 600 zł).Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Programy z Unii to jedno, a gdzie są inne projekty, np.: do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remonty kamienic zabytkowych, którymi zarządza PGM? Termin był do końca listopada...
Spółka PWIK POZYSKIWLA ogromne pieniądze ... to dlaczego zostali usunięci wcześniejsi zarządzający? Teraz jest to powód do dumy dla ludzi którzy budują swoją pozycję na tym co wypracowali poprzednicy?! Dlaczego Życie Przemyskie rozpisywało się wtedy o strajku w spółce a nie napisze jak został on zakończony( związkowcy od nowych zarządzających otrzymali stanowiska kierownicze i teraz robią co chcą). Nie wiem czy popierać starania o dofinansowanie na nowy projekt po tym co obserwowaliśmy na ul.Mickiewicza. Lepiej postarajmy się o DOFINANSOWANIE DLA MIESZKAŃCÓW na opłaty za wodę i ścieki .
Albo Tomek sądząc po błędach ortograficznych .
Programy z Unii to jedno, a gdzie są inne projekty, np.: do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remonty kamienic zabytkowych, którymi zarządza PGM? Termin był do końca listopada...
Spółka PWIK POZYSKIWLA ogromne pieniądze ... to dlaczego zostali usunięci wcześniejsi zarządzający? Teraz jest to powód do dumy dla ludzi którzy budują swoją pozycję na tym co wypracowali poprzednicy?! Dlaczego Życie Przemyskie rozpisywało się wtedy o strajku w spółce a nie napisze jak został on zakończony( związkowcy od nowych zarządzających otrzymali stanowiska kierownicze i teraz robią co chcą). Nie wiem czy popierać starania o dofinansowanie na nowy projekt po tym co obserwowaliśmy na ul.Mickiewicza. Lepiej postarajmy się o DOFINANSOWANIE DLA MIESZKAŃCÓW na opłaty za wodę i ścieki .
Jacek przestań.