Reklama

Czy radnemu wolno więcej?

– Gdyby do ewidentnego łamania prawa o ruchu drogowym dochodziło incydentalnie, pewnie machnęlibyśmy ręką. Ale dochodzi notorycznie. Wjeżdżał i wjeżdża samochodem pod „grzybek” przez przejście dla pieszych! Czy radnemu wolno więcej niż zwykłemu śmiertelnikowi? – zastanawiają się mieszkańcy Wybrzeża Marszałka Piłsudskiego. Owym radnym jest przewodniczący Klubu Radnych „Wspólnie dla Przemyśla” (dawniej Kukiz’15) i przewodniczący Komisji Sportu Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski.

Okna mieszkańców skierowane są na lokal usytuowany tuż przy kładce pieszo-rowerowej. Mają dowody na łamanie prawa przez radnego. Do naszej redakcji wysłali kilka zdjęć z dokładnym co do minuty opisem, prezentujących moment, kiedy pod popularny „grzybek” podjeżdża M. Kowalski i parkuje swój samochód. Podobnie czynią kierowcy samochodów ciężarowych, dostarczający m.in. złocisty napój dla klientów[paywall].

Od wiosny tego roku

Dzierżawcą lokalu, który znajduje się na działce należącej do miasta, nie jest radny M. Kowalski. Bo i nie może, będąc radnym.

Reklama

– Taką sytuację obserwuję od wiosny tego roku. Kiedy z każdym dniem robiło się cieplej, kiedy zaczął się większy ruch przy tym barze, kilka razy dziennie pod lokalem parkowały samochody. W tym systematycznie samochód pana radnego. Specjalnie sprawdzałem w geoportalu, czy jest do tego miejsca droga dojazdowa. Nie znalazłem. Pan radny wjeżdża tam po prostu przez przejście dla pieszych. Podobnie jak samochody dostawcze. Zauważyłem, że niejednokrotnie na możliwość przejścia przez jezdnię czeka grupa osób, często dzieci. Muszą przeczekać do momentu, kiedy pojazd zjedzie z pasów – opowiada jeden z mieszkańców.

– To nieodpowiedzialne! Bardzo blisko jest ścieżka rowerowa, w niedalekiej odległości szkoła. Tędy chodzą dzieci! Czy panu radnemu wolno więcej? – pyta.

Reklama
Mieszkańców sprawa bulwersuje jeszcze bardziej, kiedy przypomną sobie interpelacje radnego Marcina Kowalskiego w sprawie poprawy bezpieczeństwa właśnie w tym miejscu. – Pisał do prezydenta, że jest tutaj niebezpiecznie, a teraz sam stwarza jeszcze większe niebezpieczeństwo! – stwierdził mieszkaniec tej ulicy.

Dwie interpelacje radnego

Rzeczywiście, radny M. Kowalski dwukrotnie interweniował (w formie interpelacji) o poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych vis-a-vis pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Po raz pierwszy 20 grudnia 2018 r. Napisał wówczas: „W związku ze szczególnym usytuowaniem przejścia drogowego na Wybrzeżu Józefa Piłsudskiego, w okolicach Pizzerii La Costa i dużą liczbą zdarzeń drogowych z udziałem pieszych zwracam się z prośbą o zamontowanie dodatkowych znaków zwiększających bezpieczeństwo na tym przejściu”.

Po raz drugi – 27 marca br. Zwrócił się wówczas do włodarza miasta z prośbą o ponowne zwołanie Komisji ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego celem powtórnego zajęcia się tematem. 2 kwietnia br. komisja się zebrała i zdecydowała o wykonaniu pasów akustyczno-wibracyjnych podczas odnawiania oznakowania poziomego ulic miasta Przemyśla w okresie wiosenno-letnim. Takowe zostały zrobione.

Reklama

– Dziwimy się, że na tę sytuację nie reaguje policja czy straż miejska. Przecież przejeżdżają tędy kilka razy dziennie. Nikomu z nich nie przyszło do głowy, aby zapytać kierowcę pojazdu, jak wjechał pod bar?! Czy są lepsi i gorsi? – pytają mieszkańcy.

Policja bada sprawę

Wspomniane zdjęcia, które wysłali do naszej redakcji, nie pozostawiają wątpliwości. Na jednym z nich widnieje samochód należący do radnego M. Kowalskiego. Zdjęcie zostało wykonane 18 października br., o godzinie 16.04. Na dwóch pozostałych widać samochód dostawczy, łamiący kilka przepisów o ruchu drogowym. Zdjęcia zostały wykonane 30 października br., o godzinie 11.41.

Reklama

Zdjęcia trafiły także na ulicę Bohaterów Getta w Przemyślu. Do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Zapytaliśmy rzecznika prasowego podkomisarz Martę Fac o trzy kwestie: czy obaj kierowcy dostosowali się do przepisów ruchu drogowego, czy jest możliwość parkowania samochodu w miejscu, w którym pojazd stoi na zdjęciu z 18 października br. i dlaczego, jeśli policyjne patrole tamtędy przejeżdżały, nie zwracały uwagi na tak zaparkowany pojazd?

– Na podstawie zdjęć kierujący samochodem ciężarowym popełnił wykroczenie, bo zgodnie z  Ustawą Prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – zapewniła. – Odnośnie zdjęcia wykonanego 18 października, pojazd został zaparkowany poza drogą publiczną. Dlatego też, aby wskazać jednoznacznie, iż kierujący dopuścił się złamania przepisów ruchu drogowego, funkcjonariusze patrolujący rejon musieliby być naocznymi świadkami czynu zabronionego i stwierdzić, że kierujący wjeżdża na wskazaną działkę niezgodnie z przepisami lub wyjeżdża z niej. W innych przypadkach, na przykład kiedy to mieszkańcy ujawniają naruszenie przepisów, pomocne są dla nas zeznania naocznych świadków, zdjęcia lub nagrania. Po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości i jednoznacznie stwierdzić popełnienie wykroczenia – dodała podkom. M. Fac.

Reklama

Radny Kowalski nie zaprzecza

Skontaktowaliśmy się z radnym M. Kowalskim, aby zapytać, czy przypomina sobie takie zdarzenia. – Nie jestem właścicielem tego lokalu, ale nie zaprzeczam, że od czasu do czasu tam się pojawiam. Nie zaprzeczam, że parkuję pod samym barem. Mogło się zdarzyć, że rzeczywiście wjechałem przez przejście dla pieszych. Nie pamiętam. Jestem tam zatrudniony na umowę-zlecenie. Dwa razy byłem upominany przez straż miejską. Zwrócę uwagę właścicielowi, aby uczulił dostawców, by nie łamali prawa, nie wjeżdżali tam przez przejście dla pieszych. Mogę także zapewnić, że do podobnych sytuacji, jeśli chodzi o moje parkowanie w tym miejscu, już nie dojdzie – zapewnił szef Klubu Radnych „Wspólnie dla Przemyśla”.

Właściciel lokalu obiecał natomiast, że zwróci uwagę kierowcom samochodów dostawczych, aby nie wjeżdżali przez przejście dla pieszych pod sam bar. I że zrobi to niezwłocznie.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Xx - niezalogowany 2019-11-05 20:38:35

    Poważnie teraz wam to przeszkadza? Bo z tego co pamiętam wcześniej było tak samo i jakoś nikomu to nie przeszkadzało 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    WIEM - niezalogowany 2019-11-05 20:48:23

    JAKI KRAN TAKI PAN , GOSC PO WYROKACH MIAL ZA POBICIE  , POTEM KRECIL FAJA A TERAZ RADNYM MIASTO SPADA NA PSY , DO KORYTA PCHAJA SIE CORAZ LEPSZE OKAZY TERAZ WSZYSCY TO DZIALAJCY SPOLECZNIE 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gosc - niezalogowany 2019-11-05 21:03:56

    A wcześniejszy radny nie miał czasem domów przybytku rozkoszy? O nim napiszcie bo to jest dopiero skandal 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama