Sześć działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha na terenie Podstrefy Przemyśl Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan” nabyło konsorcjum firm z Chełmca koło Nowego Sącza. Według zupełnie przedwstępnych planów ma na nich powstać farma fotowoltaiczna o łącznej mocy do 5 megawatów. Czy miasto może na tym skorzystać?
Wspomniane działki zostały zakupione przez kilka różnych firm wchodzących w skład konsorcjum pod nazwą „77 Invest” sp. z o.o. w Chełmcu. Łącznie miastu udało się pozyskać z ich sprzedaży 707 tys. 400 zł[paywall]. W połowie września br. prezydent miasta Wojciech Bakun obwieścił, że wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji pod nazwą „Budowa zespołu paneli fotowoltaicznych „Przemyśl” o łącznej mocy do 5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą, w tym z magazynem energii, z możliwością realizacji w dowolnej konfiguracji mocy”. A to oznacza, że w przemyskiej podstrefie ekonomicznej przy ul. Gospodarczej może powstać duża farma fotowoltaiczna.
Polska – przyjmując politykę Unii Europejskiej – zdecydowała, aby zwiększyć ilość OZE w tzw. miksie energetycznym do 23 procent do 2030 r. Ceny energii elektrycznej szaleją, a sytuacja geopolityczna przyczynia się do rosnących cen paliw ogólnie. To jest dalszym bodźcem do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Postęp techniczny sprawia, że fotowoltaika jest coraz bardziej wydajna i pojawia się jej coraz więcej. Słowem, farmy fotowoltaiczne są potrzebne jak nigdy wcześniej.
Przepisy nie określają, jaka powinna być odległość mikroelektrowni od różnego typu zabudowań. Najgłośniejszym elementem instalacji jest inwerter i z jego przyczyny określa się, że farma fotowoltaiczna może zostać wybudowana w odległości minimum 100 metrów od zabudowy mieszkalnej. Działki przy ul. Gospodarczej w Przemyślu ten wymóg zdecydowanie spełniają.
Na całością przyszłego przedsięwzięcia w przemyskiej podstrefie we wspomnianym konsorcjum czuwa Tomasz Piechowicz. – Pierwszy krok w postaci zakupu gruntów został zrobiony, ale czy powstanie tam farma? To cały czas absolutnie przedwstępny pomysł. Mamy jakieś tam plany inwestycyjne na tamtym terenie, ale te wciąż są w powijakach. Nie chciałbym niczego obiecywać. Być może za miesiąc, dwa będziemy wiedzieć coś więcej – zapewnił.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze