Reklama

Czy w podstrefie ekonomicznej powstanie duża farma fotowoltaiczna?

Sześć działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha na terenie Podstrefy Przemyśl Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan” nabyło konsorcjum firm z Chełmca koło Nowego Sącza. Według zupełnie przedwstępnych planów ma na nich powstać farma fotowoltaiczna o łącznej mocy do 5 megawatów. Czy miasto może na tym skorzystać?

Wspomniane działki zostały zakupione przez kilka różnych firm wchodzących w skład konsorcjum pod nazwą „77 Invest” sp. z o.o. w Chełmcu. Łącznie miastu udało się pozyskać z ich sprzedaży 707 tys. 400 zł[paywall]. W połowie września br. prezydent miasta Wojciech Bakun obwieścił, że wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji pod nazwą „Budowa zespołu paneli fotowoltaicznych „Przemyśl” o łącznej mocy do 5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą, w tym z magazynem energii, z możliwością realizacji w dowolnej konfiguracji mocy”. A to oznacza, że w przemyskiej podstrefie ekonomicznej przy ul. Gospodarczej może powstać duża farma fotowoltaiczna.

OZE to przyszłość

Polska – przyjmując politykę Unii Europejskiej – zdecydowała, aby zwiększyć ilość OZE w tzw. miksie energetycznym do 23 procent do 2030 r. Ceny energii elektrycznej szaleją, a sytuacja geopolityczna przyczynia się do rosnących cen paliw ogólnie. To jest dalszym bodźcem do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Postęp techniczny sprawia, że fotowoltaika jest coraz bardziej wydajna i pojawia się jej coraz więcej. Słowem, farmy fotowoltaiczne są potrzebne jak nigdy wcześniej.

Reklama

Przepisy nie określają, jaka powinna być odległość mikroelektrowni od różnego typu zabudowań. Najgłośniejszym elementem instalacji jest inwerter i z jego przyczyny określa się, że farma fotowoltaiczna może zostać wybudowana w odległości minimum 100 metrów od zabudowy mieszkalnej. Działki przy ul. Gospodarczej w Przemyślu ten wymóg zdecydowanie spełniają.

Na całością przyszłego przedsięwzięcia w przemyskiej podstrefie we wspomnianym konsorcjum czuwa Tomasz Piechowicz. – Pierwszy krok w postaci zakupu gruntów został zrobiony, ale czy powstanie tam farma? To cały czas absolutnie przedwstępny pomysł. Mamy jakieś tam plany inwestycyjne na tamtym terenie, ale te wciąż są w powijakach. Nie chciałbym niczego obiecywać. Być może za miesiąc, dwa będziemy wiedzieć coś więcej – zapewnił.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama