Reklama

Czy włodarze chodzą na wagary? Wokół pierwszego dnia wiosny

27/03/2015 09:18

21 marca świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Ten dzień młodzież często celebrowała wyjściem na wagary. Jak sytuacja wygląda dzisiaj?

W polskiej encyklopedii humoru wagary określane są desperacką próbą obcowania z wolnością, polegająca na uniknięciu gościnnych i opiekuńczych progów szkoły. Często traktowane jako wybawienie. Zjawisko przybiera na częstotliwości w okresie wiosennym. Prawdziwi koneserzy rozróżniają kilka rodzajów wagarów, choćby na śpiocha (nieobecność na jednej lub dwóch godzinach lekcyjnych) czy Yeti go home (ulotnienie się z ostatnich lekcji). 

– Zazwyczaj kiedy rano wchodzę do szkoły i spotykam znajomych, już po twarzach widzę, że dziś to nie nasz dzień i powoli zmierzamy w stronę wyjścia. Później to już kwestia dogadania, czy idziemy w ustronne miejsce zapalić papierosa, czy coś zjeść – mówi Dominika, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. 

Starosta jarosławski Tadeusz Chrzan z żalem stwierdza, że dziś niestety nie może sobie pozwolić na ucieczkę od obowiązków, ale w czasach nauki na wagary, owszem, chodził i spędzał ten czas tradycyjnie. – Pamiętam nawet taką sytuację, właściwie dziś to już anegdota, jak w Dzień Wagarowicza do mojej szkoły wniesiono trabanta i ustawiono go na korytarzu szkolnym. Było dużo śmiechu. Dziś młodzież ma inne, przyjemniejsze formy spędzania czasu. Szkoda tracić energii na wagary.Pamiętam, że jako uczeń technikum drogowo-geodezyjnego zebrałem się wraz z grupą kolegów i w specjalnie przygotowanych przebraniach chodziliśmy od szkoły do szkoły, zamieniając się z uczniami poszczególnych klas. Oni szli na nasze lekcje, a my na ich. Ponieważ w naszej klasie byli sami chłopcy, nauczyciele bardzo się dziwili, że nagle jest tam około 10 dziewcząt. To były piękne czasy… – wraca pamięcią do szkolnych lat włodarz miasta. – Moim zdaniem wagary można świętować choćby w szkole, na luźnych zajęciach. Pierwszy dzień wiosny to budzenie się do życia po ospałej zimie, a także wiele uśmiechu i radości. Myślę, że nauczyciele w szkołach też do tego tak podchodzą. 
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jan - niezalogowany 2015-03-27 10:12:04

    szanowni państwo Burmistrz ma pracować a nie wagarować musi zwolnić jeszcze 111 pracowników rozwiązać straż miejską sprzątanie w TBSograniczyć pobory bo jak to wygląda Burmistrz 7000zl.skarbnik 14000zl

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    werner - niezalogowany 2015-03-27 14:26:02

    to nie burmistrz to starosta - Janku tłuku

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jan - niezalogowany 2015-03-27 14:37:23

    patrz przez chwile a zmieni się roześmiana twarz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości