Reklama

Daleko do normalności w szpitalu. Powstał protokół rozbieżności

Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu cały czas pracuje w trybie ostrym, czyli przyjmowani są tylko pacjenci z zagrożeniem życia. Wstrzymane są zabiegi planowe. Kilka dni temu podpisany został z mediatorem protokół rozbieżności.

– Nie doszliśmy do porozumienia. Pan marszałek zaproponował nam kwotę, która jest niższa od zaoferowanej innym związkom, z którymi zostało podpisane porozumienie – powiedziała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położonych Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu Ewa Rygiel[paywall].
W przemyskim szpitalu od 3 września br. trwa protest głodowy pielęgniarek i położnych. Obecnie jest rotacyjny, prowadzi go 17 osób na zasadzie „głoduję – pracuję”. Osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie protestu, są zastępowane innymi.

Jak już wspomnieliśmy, porozumienia co do żądań strajkujących nie ma. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl (PiS) zaproponował kwoty, które nie satysfakcjonują pielęgniarki i położne. Od 1 sierpnia br. wszyscy pracownicy miałyby otrzymać 300 zł podwyżki, pielęgniarki 400 zł, dodatkowo 1 tys. 100 zł „zembalowego”, które miałoby zostać wliczone do pensji zasadniczej. W następnym roku miałoby być 200 zł podwyżki i 250 zł w 2020 r. Spisany został protokół rozbieżności, który de facto niewiele zmienia. – Do tej kwoty, którą pan marszałek nam zaproponował, dolicza jeden tysiąc sto złotych, „zembalowego, która była kwotą obok. Ale pan marszałek twierdzi, że oni nam to dają. Wobec przedłużającego się protestu i braku możliwości porozumienia jesteśmy gotowe skorzystać z pomocy każdej opcji politycznej, która zaoferuje im pomóc. Jak dawniej nie mieszałyśmy się w politykę, tak obecnie nie mamy wyjścia. Nasze zdrowie jest też ważne, jak ten szpital. To wyraźnie zakomunikowałyśmy przy stole rozmów – stwierdziła E. Rygiel, dodając że na razie nie zmieniają formy protestu.

Reklama

27 września br. przemyskie pielęgniarki odwiedził lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, deklarując pomoc. Obiecał m.in.  porozmawiać na ten temat z marszałkiem województwa podkarpackiego W. Ortylem oraz Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim. – Będę też rozmawiać z przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia, by nadzwyczajne spotkanie tego gremium odbyło się w szpitalu w Przemyślu. Skandalem jest, że samorządowe władze województwa nie załatwiły sprawy pielęgniarek i lekceważą ich protest – powiedział G. Schetyna.

Stanowisko sejmiku

Stanowisko w sprawie podwyżek wynagrodzeń w przemyskim szpitalu podjął Sejmik Województwa Podkarpackiego. Dostrzega w nim „potrzeby wzrostu wynagrodzeń w szpitalach, ale z uwzględnieniem wielkości i roli poszczególnych szpitali w systemie zabezpieczenia świadczeń medycznych”. Ale z uwagi na fakt, iż m.in. przemyski szpital realizuje programy naprawcze i jest w trakcie restrukturyzacji, dalsze zadłużanie poprzez np. wzięcie kredytu bankowego jest niemożliwe. Dlatego Sejmik Województwa Podkarpackiego nie może się zgodzić na postulowane przez protestujących kwoty podwyżek, które naraziłyby szpitale na straty i utratę płynności finansowej.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    pacjent - niezalogowany 2018-10-02 21:24:53

    pani rygiel ,a moze pani tak przywola ten personel pielegniarski do wiekszej opieki nad pacjentem a nie tylko protest i strajk,przeciez niedawno tez strajkowalyscie i dostalyscie i znow powtorka z rozrywki????wezcie sie lepiej do solidnej roboty ,jaka placa taka praca widocznie tak zasluzylyscie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kwinto - niezalogowany 2018-10-02 22:05:53

    Prawda PACJENCIE jest taka, że na niektóre oddziały- bez uzasadnionego powodu- przyjmowani są symulanci i notoryczni renciści przed komisjami. Zajmują miejsca najbardziej potrzebującym,a winni tego stanu rzeczy są niektórzy lekarze, którzy z prywatnych gabinetów kierują takich symulantów do szpitala. Dlatego odpierdol się od pielęgniarek jeżeli nie znasz tematu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    p - niezalogowany 2018-10-02 22:20:53

    umarła jakaś z głodówki, proponuje samospalenie na znak protestu, do dzieła dziewczyny, która pierwsza...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama