Reklama

Deptak i pijalnia wód. W Horyńcu ma być atrakcyjniej

01/02/2021 12:27

Nowe trasy spacerowe i pijalnia wód – to założenia inwestycyjne, które przyjęły na rok 2021władze jedynej w naszej części Podkarpacia miejscowości uzdrowiskowej. Ich realizacja będzie możliwa dzięki współpracy z pozostałymi uzdrowiskami województwa i środkom pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

O pieniądze z RPO starały się cztery podkarpackie miejscowości uzdrowiskowe: Horyniec-Zdrój, Rymanów, Iwonicz-Zdrój oraz Solina w partnerstwie z sanatorium „Bajka”. Ich współpraca okazała się na tyle skuteczna, że złożony przez nie wspólny projekt, mający na celu podniesienie jakości ich infrastruktury wypoczynkowej, uzyskał  najwyższą[paywall] liczbę punktów i został skierowany do realizacji – łącznie wspomniane jednostki samorządu terytorialnego wywalczyły dla siebie przeszło 9 mln zł.

Do Horyńca trafi nieco ponad 2 mln zł, co stanowi około 85 proc. wartości planowanych inwestycji.

 

Reklama

Ładniej tu, ładniej tam…

Te przedstawiają się naprawdę imponująco. – Chcemy zrealizować dwa zamierzenia inwestycyjne. Jedno dotyczy rozbudowy infrastruktury w okolicy naszego Parku Zdrojowego, skomunikowania go z zachodnią częścią miejscowości wraz z doprowadzeniem ścieżki pieszej do ulicy Zdrojowej oraz zamontowania estetycznej małej architektury, a także wiaty, w której będzie też możliwość napicia się wody uzdrowiskowej – opowiada o planach gminy jej włodarz Robert Serkis.

– Ta część będzie prowadzić przez miejsce, gdzie powstało horynieckie uzdrowisko, gdzie były pierwsze łazienki i gdzie historia uzdrowiskowa miejscowości się zaczęła – dodaje. To jednak nie wszystko. Będzie się też działo w innych częściach Horyńca.

– Druga nasza inwestycja dotyczy deptaka spacerowego w dzielnicy lecznictwa uzdrowiskowego w północnej części Horyńca-Zdroju. Pozyskaliśmy w roku 2019, w pierwszym rozdaniu RPO, środki na utworzenie tam deptaka, a teraz ten deptak chcemy uzupełnić o efektowną roślinność, ukwiecenie, o elementy małej architektury – opowiada wójt.

W odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego gmina podejmuje się takiego wysiłku, odpowiada nie bez dumy. – Chcemy, żeby w Horyńcu było jeszcze ładniej, żeby kuracjusze, którzy mam nadzieję, wrócą do nas jak najszybciej, byli zadowoleni, a marka naszej miejscowości się rozwijała – przekonuje.

Na razie nie jest znany termin rozpoczęcia prac. Teraz władze gminy oczekują na podpisanie stosownych umów z władzami województwa. Gdy to nastąpi, w Horyńcu przygotują przetarg i wyłonią wykonawcę. Swoje plany chcą zrealizować najpóźniej do końca roku, wójt Serkis liczy jednak, że uda się to zrobić nieco wcześniej – celuje w koniec października.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama