Już po raz szósty Arboretum Bolestraszyce zorganizowało Międzynarodowy Festiwal Derenia. Impreza rokrocznie przyciąga tłumy zwiedzających nie tylko z okolic Przemyśla, ale z całego Podkarpacia, sąsiednich województw, a nawet zagranicy.
W tym roku festiwal odbywał się pod hasłem „Derenie ozdobne – rośliny mało znane”. Temu tematowi poświęcona była konferencja naukowa. O tych roślinach opowiadał architekt krajobrazu z Francji Andre Gayraud. Z kolei prof. dr hab. Svitlana Klymenko z Kijowa omówiła rozmnażanie i uprawę oraz przybliżyła nowe odmiany derenia. Nieco odmienny był wykład dr n. med. Danuty Myłek ze Stalowej Woli, która mówiła na temat otyłości u dzieci.
Festiwal derenia to jednak nie tylko wykłady. Przez całą niedzielę, 10 września, w arboretum można było spróbować i kupić tradycyjne i regionalne produkty. A znaleźć można było niemal wszystko: od pieczywa, przez domowe ciasta, czy bigos, po owoce, przetwory, czy wina. Nie brakowało oczywiście produktów wytworzonych właśnie z derenia. Były też sadzonki rozmaitych roślin.
W programie imprezy znalazły się także: zwiedzanie kolekcji pomologicznej, recitalu autorskiego Grzegorza Kapci oraz otwarcia dwóch wystaw: "Re-Konstrukcje – dawne plecionkarstwo Radomszczyzny" Grzegorza Gordata i "Moje Arboretum" Barbary Bokoty-Tomali.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze