Reklama

Do lekarza na umówioną godzinę? Niestety trzeba będzie poczekać...

– Zaraz przy wejściu do przyszpitalnej przychodni przy Monte Casino wisi klarowne zarządzenie dyrekcji, które mówi, że pacjenci mają być przyjmowani zgodnie z godziną podaną podczas rejestracji. Trudno je przegapić. Zarządzenie sobie, a życie sobie. Szkoda, że w niektórych poradniach w ogóle się go nie przestrzega – poskarżył się, dzwoniąc do redakcji, jeden z pacjentów. Nie była to jednostkowa opinia, bo wysłuchaliśmy podobnych narzekań od kilku innych osób. Czy w takim razie zarządzenie jest martwe?

Pomijam już niepotrzebne nerwy i pyskówki pomiędzy pacjentami. Mam już swoje lata, jestem osobą mocno schorowaną. Czy naprawdę tak to musi wyglądać w naszej służbie zdrowia? – żalił się mężczyzna. I zwrócił uwagę na treść zarządzenia dyrekcji z 1 sierpnia ub.r., która wywieszona jest na czytelnej tablicy zaraz przy wejściu. A to mówi wyraźnie, że „pacjenci wszystkich poradni będą przyjmowani zgodnie z godziną podaną podczas rejestracji”. Dalej widnieje dopisek treści „Prosimy o przybycie około 15 minut przed planowanym czasem wizyty”. Jest też wyraźna adnotacja, że pacjenci będą wywoływani przez personel medyczny”. I na to zarządzenie powołują się dzwoniący do nas Czytelnicy, skarżąc się jednocześnie, że niestety nie zawsze tak jest, co dotyczy m.in. poradni urologicznej, ale nie tylko jej.

Z winy personelu i samych pacjentów?

Reklama

Kolejka to element rzeczywistości, na który powinniśmy trafiać coraz rzadziej – po to wprowadzamy przecież cyfrowe rozwiązania i inne udogodnienia w różnych dziedzinach życia, w tym służbie zdrowia, by jej unikać. – Fakt, że pielęgniarka czy lekarz nie wyczytuje pacjentów zgodnie z umówionymi godzinami rejestracji to jedno, ale bywa, ze i sami pacjenci komplikują sprawę, bo mając wyznaczony konkretny termin i godzinę, przychodzą, jak chcą, a więc dużo wcześniej, a skoro lekarz nie prosi do gabinetu[paywall] poszczególnych osób, to potem pod drzwiami zaczyna obowiązywać społeczna kolejka i zaczynają się przepychanki – podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami przemyślanka, również dzwoniąca w tej samej sprawie. – Wyznaczone godziny pewnie i tak nie pokryłyby się idealnie z rzeczywistym czasem przyjęć, ale obowiązywałby jako taki porządek, a tak mamy bałagan – dodała.

System obowiązuje, ale...

Reklama

Z pytaniami odnośnie przytoczonych wyżej niedogodności zgłaszanych nam przez mieszkańców zwróciliśmy się do dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Podstawowe brzmiało, czy przytoczone wcześniej zarządzenie, dotyczące zasad przyjęć, faktycznie obowiązuje. – System przyjmowania pacjentów według umówionej godziny został wprowadzony we wszystkich poradniach szpitala. W niektórych jednak – ze względu na specyfikę wykonywanych procedur – system ten jest zmodyfikowany – usłyszeliśmy od rzecznika prasowego szpitala Pawła Bugiry. Wyjaśnił, że dotyczy to m.in. poradni urologicznej, gdzie w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, u których planowane jest przeprowadzenie zabiegu, np. biopsji gruczołu krokowego, cystoskopii czy cewnikowania pęcherza. – Nie da się precyzyjnie przewidzieć czasu ich trwania, ale jest to kilkanaście, a najczęściej kilkadziesiąt minut (30 – 40). Z tego powodu mogą powstać i czasem rzeczywiście powstają opóźnienia, o czym pacjenci są poinformowani wywieszoną informacją. Zabiegi wykonywane są w pierwszej kolejności ze względów medycznych oraz organizacyjnych – sprzęt należy przekazać do sterylizacji, aby był gotowy do zabiegów następnego dnia rano – doprecyzował, podkreślając, że „informacja o takiej formie przyjęć jest umieszczona przy poradni i każdy pacjent może się z nią zapoznać. Podobna sytuacja występuje w innych poradniach zabiegowych” (cyt.).

Na koniec usłyszeliśmy, że szpital przeprasza za niedogodności. – Nie są one podyktowane złą wolą. Obserwujemy i mamy takie sygnały od pacjentów, że warunki oczekiwania na przyjęcie w związku z wprowadzonymi zmianami znacznie się poprawiły – w poczekalni jest mniej osób, a jeżeli trzeba poczekać, to krócej niż to było przed wejściem w życie wspomnianego zarządzenia – dodał P. Bugira.

Reklama

 

 

 


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama