Przemyśl, Jarosław i Przeworsk to jedne z tych miejscowości na Podkarpaciu, które mogą liczyć na część z ponad 2,5 miliarda złotych wsparcia, jakiego rząd zamierza udzielić tzw. średnim miastom. Zapowiedział to goszczący w pierwszym z nich Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce. Szczególnego wsparcia potrzebują[paywall] 122 ośrodki miejskie, zidentyfikowane podczas analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020.
– W Ministerstwie Rozwoju przygotowaliśmy dla miast średnich narzędzia, których wykorzystanie zależy wyłącznie od aktywności samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców – Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, który, 12 bm. towarzyszył wicepremierowi Morawieckiemu podczas wizyty w Przemyślu. – Wierzymy, że ich połączone wysiłki zaowocują rozwojem tych miast, poprawą jakości życia i odwróceniem negatywnych tendencji odpływu ludności. Pakiet pomoże zbudować trwały potencjał społeczno-gospodarczy, a także wzmocni rolę średnich miast na mapie rozwoju Polski – podkreślił wiceszef resortu rozwoju.
W trakcie wizyty przedstawicieli rządu Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego i Robert Choma, prezydent Przemyśla, podpisali umowę na dofinansowanie transportu publicznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Jest to przykład bardzo dobrej praktyki i współpracy między kilkoma samorządami – stwierdził marszałek Ortyl. – Projekt swoim zasięgiem obejmuje zakup taboru niskoemisyjnego, poprawi organizację komunikacji, zakłada także modernizację dróg, parkingów, oświetlenia i ścieżek rowerowych. Można powiedzieć, że jest modelowym przykładem kompleksowego podejścia do realizacji tego typu przedsięwzięć, które wpisuje się w ogłoszony dziś pakiet działań dla średnich miast – zaakcentował.
Zawarta między samorządami umowa opiewa na kwotę 29 milionów złotych, z tego dofinansowanie wyniesienie prawie 20 milionów złotych. Jej zapisy przewidują zakup m.in. 15 autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Przemyślu (w tym 2 zasilanych gazem), przebudowę ulicy Wysockiego (dzielnica Lipowica) wraz wykonaniem chodników, ścieżek rowerowych, oświetlenia, zakup 12 wiat przystankowych. Te ostatnie trafią również do usytuowanych w gminie Przemyśl miejscowości: Krówniki, Łuczyce, Hermanowice i Grochowce. Ponadto z Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie sfinansowana budowa ronda w Ujkowicach.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szkoda że zaproszono tylko radnych z PiS... A inni radni miejscy i wojewódzcy - pozostali bez zaproszeń. My nad tym nie rozpaczamy! Ale w ten sposób obradowano przy BARDZO WIELU pustych krzesłach. Czy ma to sens??? Czy warto zapraszać gości z rządu aby przemawiali do tapicerki? Oto mądrość organizatorów z PiS-u.
Tyle byś miała do powiedzenia jak żyd za okupacji.Nie miała byś nawet prawa do dyskutowania na tych obradach tak jak i ja. Hahahaha.Powiedzieli bo im tak pasowało, obiecali bo im się tak chciało.Czekaj Przemyśl-anko na obiecanko.
No cóż, jak widać głupich nie brakuje.
Ot, odezwał się czarny ... koń głupoty... Nic nie pojmujący. Zwłaszcza interesu publicznego.
eeee, tam. Nic wielkiego się nie wydarzyło. Nikt o tym nie mówi w mieście... tyle zrobiliście, ot co.
Szkoda że zaproszono tylko radnych z PiS... A inni radni miejscy i wojewódzcy - pozostali bez zaproszeń. My nad tym nie rozpaczamy! Ale w ten sposób obradowano przy BARDZO WIELU pustych krzesłach. Czy ma to sens??? Czy warto zapraszać gości z rządu aby przemawiali do tapicerki? Oto mądrość organizatorów z PiS-u.
Tyle byś miała do powiedzenia jak żyd za okupacji.Nie miała byś nawet prawa do dyskutowania na tych obradach tak jak i ja. Hahahaha.Powiedzieli bo im tak pasowało, obiecali bo im się tak chciało.Czekaj Przemyśl-anko na obiecanko.
No cóż, jak widać głupich nie brakuje.