Reklama

Doposażą szpital za kilka milionów złotych

06/10/2015 08:15

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu dostanie nowoczesny aparat rentgenowski, a rezonans magnetyczny służący od 2006 r. zastąpi urządzenie nowej generacji. Zostaną też zmodernizowane pomieszczenia dla nowego sprzętu. Rada Powiatu Jarosławskiego przekazała na ten cel prawie 1,8 mln zł. Reszta będzie pochodzić z programu realizowanego przez jarosławski szpital wspólnie z placówką w Nowojaworowsku na Ukrainie.

Ponad 250 tys. pochłoną wydatki na przystosowanie pomieszczeń. Konieczny jest nie tylko ich remont, ale też wymiana klatki Faradaya, czyli metalowej obudowy chroniącej przed promieniowaniem wytwarzanym przez aparat rentgenowski. Prawie 800 tys. zł będzie[paywall] wkładem własnym szpitala do zakupu urządzeń w ramach projektu „Stworzenie warunków do wykorzystania wspólnych doświadczeń Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu i Szpitala Powiatowego w Nowojaworowsku, kluczowych w doraźnej obsłudze ruchu transgranicznego, jak i w ramach potrzeb ludności powiatów wraz z poprawą wyposażenia obu placówek w zakresie diagnostyki i leczenia”, realizowanego ze środków programu Polska – Białoruś – Ukraina. Zakłada on zakup nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej o wartości kilkunastu mln zł dla obu szpitali.

Wymiana rezonansu wiąże się z unowocześnieniem placówki. Radni zgodzili się na sprzedaż obecnie działającego urządzenia. Jego wartość oceniono na 550 tys. zł. Jednak, jak wyjaśniał starosta, trudno będzie znaleźć chętnego na wyłożenie takiej sumy za używany przez kilka lat aparat. Dlatego zostanie rozpatrzona każda propozycja. Inaczej starostwo musiałoby pokryć koszty demontażu i utylizacji, nic na tym nie zarabiając. Wmontowanie rezonansu wiązało się z wybiciem ściany i to samo trzeba zrobić, usuwając go i przygotowując miejsce na umieszczenie nowego aparatu. Te prace razem z uruchomieniem nowego sprzętu zaplanowano między 7 a 11 listopada. Kierowano się tym, że jest to okres świąteczny i będzie mniej pacjentów skierowanych na badania.

Reklama

Unowocześnianie szpitala w Jarosławiu wiąże się z dążeniem do pełnego ucyfrowienia oraz przystosowaniem go do wchodzących, bardziej rygorystycznych norm. Ma na celu także rozwój udzielanych w tej placówce świadczeń. 


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama