Nie jesteśmy anonimowi w sieci. Jesteśmy natomiast skorzy do korzystania choćby z serwisu „Chomikuj.pl”. Zastanówmy się, czy nie naruszamy praw autorskich poprzez ściąganie lub przekazywanie w sieci utworów muzycznych, e-booków, programów komputerowych. Nieznajomość prawa autorskiego, odnoszącego się do zasobów cyfrowych bądź ignorancja działają na naszą niekorzyść, czynią nas przestępcami i mogą znacznie uszczuplić zawartość portfela.
Programy, które służą do pobierania utworów muzycznych, filmów są skonstruowane w taki sposób, iż pozyskując treści, jednocześnie wyrażamy zgodę na ich rozpowszechnianie. Nie musimy wykonywać żadnych operacji udostępniania danych, czyni to za nas zainstalowany program.
– System P2P (peer-to-peer) z definicji jest systemem wymiany plików, czyli komputer, który pobiera pliki za pomocą programów P2P, równocześnie rozpowszechnia pobrane dane i działa jako klient, serwer. W ten sposób właściciel PC udostępnia część lub większość danych innym klientom i jeśli materiały cyfrowe są nielegalne – pornograficzne albo chronione prawami autorskimi, jak choćby muzyka czy filmy, dochodzi do łamania prawa z tytułu nielegalnego obrotu materiałami cyfrowymi – wyjaśnia informatyk z przemyskiej firmy Komputronik Kamil Twardowicz.
W powyżej opisanych przypadkach wszystko odbywa się w majestacie prawa. – Jednakże na przełomie 2014 i 2015 roku do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu wpłynęło 10 zawiadomień dotyczących wniosków o odszkodowanie z tytułu ściągania z sieci treści pornograficznych. Do mieszkańców miasta i powiatu przemyskiego wystosowała je firma nieposiadająca umocowań do tego rodzaju czynności prawnych. Była to głośna, ogólnopolska sprawa i ewidentna próba oszustwa – przyznaje podkom. Bogusława Sebastianka.
Jak uchronić dzieci przed tego typu zagrożeniami? Istnieją programy do kontroli rodzicielskiej, przy których pomocy możemy monitorować czas używania PC, połączenia internetowego, blokowania określonych stron.
Sami, instalując oprogramowanie, czytajmy regulamin „krok po kroku”, nie akceptujmy niczego „w ciemno”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.czy ma ktoś kontakt do tego Pana?pzdr Beata
czy ma ktoś kontakt do tego Pana?pzdr Beata