Koniec remontu 7-kilometrowego odcinka do granicy w Medyce, przebudowa skrzyżowań w Skołoszowie oraz budowa mostu przez Rudawkę w Birczy to najważniejsze zamierzenia rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w naszym regionie w br.
W ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu powstanie osiem nowych inwestycji drogowych, które obecnie są w przygotowaniu. Dla sześciu zadań są już wyłonieni wykonawcy, którzy rozpoczęli opracowywanie dokumentacji. Dwa pozostałe są na etapie przetargu. Ów program z pewnością bardzo interesuje mieszkańców Przemyśla, bo wśród wspomnianych ośmiu inwestycji jedna to budowa zachodniej obwodnicy Przemyśla, w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77[paywall]. Obecnie trwa opracowanie dokumentacji pod nazwą „Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe” z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Do podpisania umowy doszło 26 kwietnia 2021 r. Wartość opracowania to 12 mln 656 tys. 700 zł, a wykonawcą jest konsorcjum firm: MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy). Dokumentacja ma być gotowa w marcu 2024 r.
Ważnym i strategicznym zadaniem jest realizowana od wielu miesięcy rozbudowa 7-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 28 Przemyśl – Medyka, prowadzącego do przejścia granicznego z Ukrainą. Przypomnijmy, że zakres inwestycji to rozbudowa istniejącej drogi krajowej do dwóch pasów w obu kierunkach (z pasem dzielącym o szerokości 3,5 m). Dla pojazdów oczekujących na odprawę graniczną, jezdnia prawa na dojeździe do granicy na długości pół kilometra będzie miała rozszerzenie do czterech, a następnie do pięciu pasów ruchu. Rozbudowywane są skrzyżowania z zastosowaniem dodatkowych pasów dla tzw. relacji skrętnych, budowane lub przebudowywane są chodniki, ciągi pieszo-rowerowe i zatoki autobusowe. Powstaną dodatkowe jezdnie i zjazdy umożliwiające dostęp do terenów zlokalizowanych przy drodze, a także miejsca do ważenia pojazdów i kontroli pojazdów. Zaawansowanie prac wynosi 65 procent. Zakończenie robót zaplanowano na lipiec 2022 r.
W minionym roku w naszym regionie rzeszowski oddział GDDKiA zakończył kilka ważnych inwestycji poprawiających przede wszystkim bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z najważniejszych warto wymienić rozbudowę drogi krajowej nr 77 na odcinku Gorzyce – Wólka Pełkińska – Pełkinie o długości 8,3 km. Wartość przedsięwzięcia to 51,5 mln zł.
W br. kontynuowane będą zadania rozpoczęte w 2021 r., a na czoło wybijają się prace w Skołoszowie. Tam trwać będzie przebudowa skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 77 (wartość: 2,8 mln zł), a rozpocznie się przebudowa skrzyżowania w innym miejscu tej drogi o wartości ok. 1 mln zł.
W ub.r. wyremontowany i przebudowany został most przez rzekę Stara Wisznia w Duńkowicach. W tym roku dojdzie do remontu dwóch wiaduktów w ciągu autostrady A4 w Mirocinie, budowa mostu przez potok Rudawka w Birczy czy budowa przepustów Tuczempach.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze