Reklama

Dron do walki ze smogiem

26/01/2019 18:30

Uczniowie jarosławskiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących po raz kolejny dowiedli swojej kreatywności. Czwórka z nich skonstruowała drona, który mierzy stężenie szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 w powietrzu. Autorzy projektu mają ambicje nie tylko zwyciężyć w ogólnopolskim konkursie, ale także pomóc w walce ze smogiem w Jarosławiu.

Ich dron waży mniej niż 2 kg. Ma dobry zasięg, a przede wszystkim wyposażony jest w zestaw czujników mierzących stężenie szkodliwych pyłów w atmosferze oraz system do gromadzenia wyników pomiaru na karcie pamięci. Podobne urządzenia znajdują się na wyposażeniach wielu komend straży miejskiej w różnych miastach Polski. W Jarosławiu to skonstruowane przez nastolatków z ZSTiO jest jedyne, a strażnicy miejscy, do których należy kontrolowanie tego, czym palą w piecach c.o. mieszkańcy miasta, zdani są jedynie na pobieranie próbek popiołu i przekazywanie ich do laboratorium. Nic dziwnego, że na poczynania młodych konstruktorów patrzą z podziwem[paywall] .

Wezwij do siebie drona

Dron do walki ze smogiem został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu innowacyjności i nowoczesnych technologii „Zwolnieni z teorii”. Jego konstruktorom życzymy sukcesu. Badania zanieczyszczenia powietrza w Jarosławiu prowadzą oni regularnie. Często aktualizowane wyniki tych pomiarów można znaleźć na ich stronie www.pollutionfinder.pl. Korzystając z niej lub pisząc na adres pollutionfinder@gmail.com, można także zwrócić się do młodych jarosławian z prośbą o przeprowadzenie pomiaru w swojej okolicy.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama