Uczniowie jarosławskiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących po raz kolejny dowiedli swojej kreatywności. Czwórka z nich skonstruowała drona, który mierzy stężenie szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 w powietrzu. Autorzy projektu mają ambicje nie tylko zwyciężyć w ogólnopolskim konkursie, ale także pomóc w walce ze smogiem w Jarosławiu.
Ich dron waży mniej niż 2 kg. Ma dobry zasięg, a przede wszystkim wyposażony jest w zestaw czujników mierzących stężenie szkodliwych pyłów w atmosferze oraz system do gromadzenia wyników pomiaru na karcie pamięci. Podobne urządzenia znajdują się na wyposażeniach wielu komend straży miejskiej w różnych miastach Polski. W Jarosławiu to skonstruowane przez nastolatków z ZSTiO jest jedyne, a strażnicy miejscy, do których należy kontrolowanie tego, czym palą w piecach c.o. mieszkańcy miasta, zdani są jedynie na pobieranie próbek popiołu i przekazywanie ich do laboratorium. Nic dziwnego, że na poczynania młodych konstruktorów patrzą z podziwem[paywall] .
Dron do walki ze smogiem został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu innowacyjności i nowoczesnych technologii „Zwolnieni z teorii”. Jego konstruktorom życzymy sukcesu. Badania zanieczyszczenia powietrza w Jarosławiu prowadzą oni regularnie. Często aktualizowane wyniki tych pomiarów można znaleźć na ich stronie www.pollutionfinder.pl. Korzystając z niej lub pisząc na adres pollutionfinder@gmail.com, można także zwrócić się do młodych jarosławian z prośbą o przeprowadzenie pomiaru w swojej okolicy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze