Zakończyły się konsultacje w sprawie przyszłości mostu kolejowego w Przemyślu. Jej wyniki są szokujące ze względu na ilość oddanych głosów. Ważnych było ledwie 300! – To dramat. Trudno tą ilość uznać za reprezentatywną dla całej społeczności naszego miasta – z żalem powiedział podczas konferencji prasowej (15 września br.) zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder.
Do 12 września br. trwały konsultacje w sprawie przyszłości mostu kolejowego, do których mieszkańców miasta zaprosił prezydent Robert Choma. Celem było wybranie jednej z dwóch koncepcji, która ma być zarekomendowana PKP PLK SA, będącej inwestorem przyszłego przedsięwzięcia. Wszystkich oddanych w sondzie głosów było 463 (w tym 370 drogą elektroniczną). 300 z nich było ważnych[paywall]. Na koncepcję nr 1 (obok obecnego mostu miałby zostać wybudowany nowy; o nowoczesnym kształcie, z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi, umożliwiającymi szybki przejazd pociągów; stary most zostałby na swoim miejscu, jednak nie służyłby już do przejazdu pociągów; przejęłoby go miasto i dostosowało do ruchu pieszego i rowerowego) głosowało 187 osób. Na koncepcję nr 2 (likwidacja obecnego mostu z ewentualnym wykorzystaniem go w innym miejscu, budowa w jego miejsce nowego, który architektonicznie nawiązywałby do obecnej kratownicy, ale spełniałby wszelkie wymagania techniczne) głosowało 113 osób.
– Ilość oddanych głosów, a szczególnie tych ważnych, jest mizerna. Zwłaszcza jeśli porównamy ją z głosowaniem mieszkańców na projekty budżetu obywatelskiego (16 tys. 888 osób w 2015 r.) czy na nazwy nowych ulic w 2015 roku (10 tys. 374). W związku z tym prezydent zdecydował o zarekomendowaniu spółce PKP PLK rozwiązania bliższego drugiej koncepcji, czyli budowy nowego mostu o konstrukcji kratownicowej, w nowym śladzie ze względu na konieczność zwiększenia promienia łuku. Mostu nawiązującego oczywiście do starego, zabytkowego. Prezydent będzie oczekiwał od wykonawcy, aby konstrukcja jak najwierniej przypominała istniejący most – wyjaśnił G. Hayder.
fot.Mariusz Godos
Pomysł przebudowy mostu kolejowego, który spółce PKP PLK rekomendować będzie prezydent miasta Robert Choma częściowo przypomina koncepcję nr 2.
Z istniejącego mostu władze miasta chciałyby przejąć tzw. historyczne przęsło nurtowe, które należy do najstarszych elementów obiektu i wykorzystać je na potrzeby kładki pieszo-rowerowej. Do istniejących podpór dobudowane zostałyby „łączniki” z ulicami 22 Stycznia i Wilsona z możliwym wykorzystaniem kratownicowych elementów pozostałych przęseł istniejącego mostu. – Ta koncepcja wymagałaby ścisłej współpracy z obecnym właścicielem, czyli PKP i Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, na których przychylność prezydent miasta bardzo liczy – powiedział G. Hayder.
Istnieje także trzecia koncepcja przebudowy mostu, przedstawiona przez Przemyską Kongregację Kupiecką (stary most, składający się z dwóch niezależnych nitek, rozdzielić wzdłuż, nitkę mostu z charakterystycznym garbem z czasów sowieckich przenieść w inne miejsce, pozostawiając przęsła z pierwotnego mostu austriackiego; po poszerzeniu przyczółków i filarów do części historycznej mostu PKP dobudować dwie nowe nitki mostu, na których odbywałby się ruch pociągów). Nie można się oprzeć wrażeniu, że wspomniana rekomendowana do PKP propozycja prezydenta Chomy zawiera w sobie elementy koncepcji PKK.
– Zarządzone głosowanie w sprawie przyszłości zabytkowego mostu trudno nazwać konsultacjami. Forma wykluczyła udział niekorzystających z internetu osób starszych, a także studentów i młodzieży przebywającej na wakacjach. Pominięcie społecznego wariantu numer trzy wykluczyło także kilka tysięcy osób popierających zachowanie historycznej konstrukcji. W efekcie głosy oddało kilkaset osób, a prezydent i tak ogłosił, że będzie rekomendował PKP PLK inne rozwiązanie niż te dwa głosowane – podsumował Błażej Wilk z PKK.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie trzeba było wymagać peselu i danych, proste !
Kurde wy naprawde ludzie myślicie że macie prawo głosu w tym mieście, nie rozumiecie że żądzą tu układy, ja już dawno położyłem na to wszystko laskę, zasada jest bardzo prosta - jak nie zarobisz sam to nie dostaniesz. Mamy tutaj monarchię absolutną i niestety nic tego nie zmieni, a ja na ulicę nie będę wychodził tylko po to żeby kolejny bandyta przejął interesy, ktoś puścił po przemyślu ulotki z jego przekrętami i co i jajco wyłgał się od wszystkiego.
Piepszysz bzdury kolego! To ze sa ukady to wszyscy wiedza ale gdy ktos cos proponuje daje ludziom mozliwosc wyboru to klada lache tak jak ty! Z ponas 60 tys mieszkancow zainteresowalo sie tym tematem niewiele a raptem 300 glosow waznych ! Sami nic ludzie nie robicie wiec nie wymagajcie od innych!
@Legionista wyczuwam w tobie typowego Sebixa, idź drzeć morde pod kolejowy, może ci ktoś jakimś socjalem kapnie :)
po za tym co mamy Ku*** robić? Było głosowanie na temat odwołania straży miejskiej to powiedzieli że głosy nie ważne... bo jaki wuj mam atrament marnować w tym mieście? Tutaj są tak samo wolne wybory jak na białorusi.
Po co te nerwy!Przecież to nie pierwsze konsultacje i nie pierwszy taki finał. Na wyniki głosowania w referendum w sprawie Rynku i na kolor miejskich autobusów kto "położył lachę"?Były też konsultacje w sprawie nazw ulic. Rada zaakceptowała werdykt mieszkańców?W kolejnych budżetach obywatelskich wygrywały projekty, które samorząd miał w planach?Prokuratura zajęła się jednym z głosowań w ramach budżetu obywatelskiego?Zdecydowana większość mieszkańców Przemyśla została pozbawiona możliwości zgłaszania projektów i głosowania w ramach budżetów obywatelskich?Po takich doświadczeniach mało kogo powinno dziwić tak małe zainteresowanie konsultacjami w sprawie mostu kolejowego. Pokażcie mi poważnego polityka, który będzie popierał zorganizowanie wyborów do samorządu lub parlamentu w wakacje i tylko przez internet.
Jaka władza w mieście takie głosowanie i tak to trwa od dawna.
Tylko ten komunikat o podjęciu decyzji i rekomendowaniu konkretnego rozwiązania nie ma żadnego większego znaczenia. Pomimo tylu lat spędzonych na dobrze płatnych posadach samorządowych próbują udawac, że nie wiedzą kto i jakie kompetencje ma w gminie. W ostatniej kampanii samorzadowej był komitet wyborczy, który mocno wystartował z konferencją prasową pod mostem kolejowym i spotem kręconym na tle pomnika Orląt Przemyskich. Miejsc w radzie nie zdobyli. Więc wybrani do niej muszą się tym problemem zająć. Na przykład na uroczystej sesji z okazji 11 listopada podjąć uroczystą uchwałę w sprawie mostu kolejowego. Potem na Zamku odczyt na temat walk jakie toczyły się o ten most 1918 i 1939. Na koniec nie pozostaje nic innego jak zapalić znicze na grobie Orląt i złożyć wieńce pod ich pomnikiem.
Most przetrwała okupację austryiacką , pierwszą wojnę , wojnę polsko-rosyjską , walki przemyśla z ukraińcami , drugą wojnę . okupację rosyjską ,rodzimą SBecję , PZPR a zniszczy go Wolna Polska
Do " Mk " , kolego , bądż tak uprzejmy i zauważ ,że nickiem ' mk " lu b "MK" , POSŁUGUJĘ sIę na TYM FORUM OD KILKUNASTU LAT . Oczywiście,że masz prawo o tym nie wiedzieć , ale weż to pod uwagę .
Układy, strach przed podaniem peselu urzędowi miejskiemu. ŻENADA... żenujące wypowiedzi. Faktycznie to dramat, że Przemyśl ma takich DURNYCH mieszkańców, poza Mną, Moją rodziną i pozostałymi mądrymi 297 osobami.Głosowałem nad usunięciem starych mostów i budową nowego. Uważam, że Przemyśl mając tak DURNYCH mieszkańców nie udźwignie kosztów utrzymania mostu dla kilkunastu kapryśnych mieszkańców, którym marzy się przejazd na rowerze i przejście przez most PKP.
Jeżeli było 300 ważnych głosów, a na koncepcję nr 2 oddano 113 głosów, to skąd wziąłeś te 297 osób? Sami durni w mieście i tylko jeden jedyny mądry, czyli Ty. Ja bym się na Twoim miejscu cieszył!
Nie trzeba było wymagać peselu i danych, proste !
Kurde wy naprawde ludzie myślicie że macie prawo głosu w tym mieście, nie rozumiecie że żądzą tu układy, ja już dawno położyłem na to wszystko laskę, zasada jest bardzo prosta - jak nie zarobisz sam to nie dostaniesz. Mamy tutaj monarchię absolutną i niestety nic tego nie zmieni, a ja na ulicę nie będę wychodził tylko po to żeby kolejny bandyta przejął interesy, ktoś puścił po przemyślu ulotki z jego przekrętami i co i jajco wyłgał się od wszystkiego.