Reklama

Druzgocący wynik głosowania w sprawie mostu kolejowego

Zakończyły się konsultacje w sprawie przyszłości mostu kolejowego w Przemyślu. Jej wyniki są szokujące ze względu na ilość oddanych głosów. Ważnych było ledwie 300! – To dramat. Trudno tą ilość uznać za reprezentatywną dla całej społeczności naszego miasta – z żalem powiedział podczas konferencji prasowej (15 września br.) zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder.

Do 12 września br. trwały konsultacje w sprawie przyszłości mostu kolejowego, do których mieszkańców miasta zaprosił prezydent Robert Choma. Celem było wybranie jednej z dwóch koncepcji, która ma być zarekomendowana PKP PLK SA, będącej inwestorem przyszłego przedsięwzięcia. Wszystkich oddanych w sondzie głosów było 463 (w tym 370 drogą elektroniczną). 300 z nich było ważnych[paywall]. Na koncepcję nr 1 (obok obecnego mostu miałby zostać wybudowany nowy; o nowoczesnym kształcie, z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi, umożliwiającymi szybki przejazd pociągów; stary most zostałby na swoim miejscu, jednak nie służyłby już do przejazdu pociągów; przejęłoby go miasto i dostosowało do ruchu pieszego i rowerowego) głosowało 187 osób. Na koncepcję nr 2 (likwidacja obecnego mostu z ewentualnym wykorzystaniem go w innym miejscu, budowa w jego miejsce nowego, który architektonicznie nawiązywałby do obecnej kratownicy, ale spełniałby wszelkie wymagania techniczne) głosowało 113 osób.

– Ilość oddanych głosów, a szczególnie tych ważnych, jest mizerna. Zwłaszcza jeśli porównamy ją z głosowaniem mieszkańców na projekty budżetu obywatelskiego (16 tys. 888 osób w 2015 r.) czy na nazwy nowych ulic w 2015 roku (10 tys. 374). W związku z tym prezydent zdecydował o zarekomendowaniu spółce PKP PLK rozwiązania bliższego drugiej koncepcji, czyli budowy nowego mostu o konstrukcji kratownicowej, w nowym śladzie ze względu na konieczność zwiększenia promienia łuku. Mostu nawiązującego oczywiście do starego, zabytkowego. Prezydent będzie oczekiwał od wykonawcy, aby konstrukcja jak najwierniej przypominała istniejący most – wyjaśnił G. Hayder.


fot.Mariusz Godos
Pomysł przebudowy mostu kolejowego, który spółce PKP PLK rekomendować będzie prezydent miasta Robert Choma częściowo przypomina koncepcję nr 2.

Reklama

Z istniejącego mostu władze miasta chciałyby przejąć tzw. historyczne przęsło nurtowe, które należy do najstarszych elementów obiektu i wykorzystać je na potrzeby kładki pieszo-rowerowej. Do istniejących podpór dobudowane zostałyby „łączniki” z ulicami 22 Stycznia i Wilsona z możliwym wykorzystaniem kratownicowych elementów pozostałych przęseł istniejącego mostu. – Ta koncepcja wymagałaby ścisłej współpracy z obecnym właścicielem, czyli PKP i Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, na których przychylność prezydent miasta bardzo liczy – powiedział G. Hayder.

To nie były konsultacje

Istnieje także trzecia koncepcja przebudowy mostu, przedstawiona przez Przemyską Kongregację Kupiecką (stary most, składający się z dwóch niezależnych nitek, rozdzielić wzdłuż, nitkę mostu z charakterystycznym garbem z czasów sowieckich przenieść w inne miejsce, pozostawiając przęsła z pierwotnego mostu austriackiego; po poszerzeniu przyczółków i filarów do części historycznej mostu PKP dobudować dwie nowe nitki mostu, na których odbywałby się ruch pociągów). Nie można się oprzeć wrażeniu, że wspomniana rekomendowana do PKP propozycja prezydenta Chomy zawiera w sobie elementy koncepcji PKK.

Reklama

– Zarządzone głosowanie w sprawie przyszłości zabytkowego mostu trudno nazwać konsultacjami. Forma wykluczyła udział niekorzystających z internetu osób starszych, a także studentów i młodzieży przebywającej na wakacjach. Pominięcie społecznego wariantu numer trzy wykluczyło także kilka tysięcy osób popierających zachowanie historycznej konstrukcji. W efekcie głosy oddało kilkaset osób, a prezydent i tak ogłosił, że będzie rekomendował PKP PLK inne rozwiązanie niż te dwa głosowane – podsumował Błażej Wilk z PKK.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Robert - niezalogowany 2016-09-16 16:38:49

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2016-09-16 18:42:57

     Nie trzeba było wymagać peselu i danych, proste !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Cinek - niezalogowany 2016-09-16 21:26:07

    Kurde wy naprawde ludzie myślicie że macie prawo głosu w tym mieście, nie rozumiecie że żądzą tu układy, ja już dawno położyłem na to wszystko laskę, zasada jest bardzo prosta - jak nie zarobisz sam to nie dostaniesz. Mamy tutaj monarchię absolutną i niestety nic tego nie zmieni, a ja na ulicę nie będę wychodził tylko po to żeby kolejny bandyta przejął interesy, ktoś puścił po przemyślu ulotki z jego przekrętami i co i jajco wyłgał się od wszystkiego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama