Reklama

Dwa pokolenia spotkały się w „Słowaku”

Żywa lekcja historii pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej” cieszyła się sporym zainteresowaniem młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.

Aula popularnego „Słowaka” była miejscem niecodziennego spotkania. Z uczniami klas pierwszy i drugich spotkali się przemyscy Sybiracy z oddziału Związku Sybiraków na czele z prezes Stanisławą Żak, wiceprezes Joanną Preiss oraz członkami zarządu Krystyną Zwierkowską i Marianem Boczarem[paywall]. – Celem tej lekcji było przybliżenie nam losów Polaków zsyłanych na Sybir oraz ich upamiętnienie – wyjaśniła Natalia Wołoszyn, uczennica klasy II c.

Prezes S. Żak przypomniała informacje o historii powstań oraz represji, jakich doświadczyli uczestnicy tamtych zdarzeń. Zwróciła uwagę na wydarzenia dotyczące odzyskania i utrzymania niepodległości Polski, w których brali udział zesłańcy. Opowiedziała również o tym skąd wzięła się prawie stutysięczna liczba ludności o polskich korzeniach w różnych częściach Rosji.

Reklama

K. Zwierkowska i J. Preiss przedstawiły swoje tragiczne przeżycia z nocy 10 lutego 1940 r. – Obie panie były wtedy dziećmi, jednak głód, strach i zimno to uczucia, które towarzyszyły im i tysiącom innych Polaków na co dzień. Pan Marian Boczar przybliżył historię powstania Związku Sybiraków i jego poczynań na przestrzeni lat. Uświadomił uczniów w jak ważnym spotkaniu uczestniczą, ponieważ liczba uczestników tamtych tragicznych wydarzeń z roku na rok maleje – podsumowała N. Wołoszyn.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-11-05 10:02:53

    Mój Dziadek twierdzi,ze zanim zaczeła funkcjonować hitlerowska machina zbrodni to Rosjanie już zagospodarowali prawie 2 miliony obywateli  II RP  wywożąc ich na Sybir  z czego po roku czasu już 1 milion nie żył.Te wielkości kaźni  każe zastanowić się czyja machina zbrodnicza była bardziej wydajna niemiecka czy rosyjska.Musimy sobie uświadamiać jakie zagrożenie grozi nam ze strony Rosji,która dalej ma apetyt na nasz kraj jak tez Polaków.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama