O batalii o to, by przywrócić przeworskiemu dworcowi PKS godziwy wygląd i funkcjonalność, można by już chyba napisać książkę. Temat wałkowany był przez ostatnie lata i wydawało się, że nic nie jest w stanie przełamać impasu. A jednak! Pierwsze prace remontowe na dworcu ruszyły. To dopiero pierwszy etap i pierwsza wygrana bitwa. W perspektywie jest kolejny, który na razie jest w trakcie uzgodnień.
Głównym powodem braku zgody na wykonanie całościowego remontu dworca PKS w Przeworsku, z którym nosiło się Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Jarosław SA administrujące obiekt, były perturbacje wynikające z faktu, iż obiekt objęty jest opieką konserwatorską, jako że jest zlokalizowany na obszarze założonego w XVIII w. i zdewastowanego w okresie II wojny światowej Cmentarza Żydowskiego. Negatywna opinia Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy w Warszawie w kwestii całościowego remontu wymusiła na Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków odmowną decyzję co do tych planów. Wygląda jednak na to, że całkiem niedawno udało się wypracować pewien kompromis i pierwsze prace w końcu ruszyły. Remont nawierzchni w miejscu postoju autobusów PKS w Przeworsku poruszony został m.in. na niedawnej sesji rady powiatu przeworskiego.
– Podpisana została umowa pomiędzy spółką PKS Jarosław a wykonawcą – firmą Dębica na wykonanie remontu nawierzchni bitumicznej od skrzyżowania przy aptece, do którego dochodzimy z naszą inwestycją drogową. Wykonawcy zlecona została nakładka przez cały plac, na którym stoją autobusy, aż do wyjazdu taksówek i w lewo, w kierunku zieleniaka. Firma z Dębicy, która będzie nam robić odcinek ulicy Jagiellońskiej – Tysiąclecia, zrobi przy okazji również i tę nakładkę – zakomunikował starosta.
Reklama
– Gdyby się udało zrobić także chodnik, to newralgiczne miejsce mielibyśmy wyremontowane – dodał.
Przypomnijmy, do batalii o remont dworca włączyła się Rada Osiedla nr 5 w Przeworsku, jak i starosta przeworski Dariusz Łapa, który jakiś czas temu wystąpił do samorządu powiatu jarosławskiego z propozycją przekazania dworca PKS w Przeworsku w ręce powiatu przeworskiego. Z informacji od niego uzyskanych wynika, że rozpoczęcie pierwszego etapu prac remontowych na dworcu miało miejsce w piątek, 30 maja.
– W temacie dworca udało się dojść w końcu do porozumienia, pierwszy etap remontu wystartował. Ma być sfinalizowany do końca czerwca. Jeszcze w tym roku chcielibyśmy też wejść w kolejny. Z każdej[paywall] sytuacji jest jakieś wyjście, z tego klinczu, jaki dotyczy przeworskiego dworca także, dlatego małymi kroczkami staramy się iść do przodu w porozumieniu z konserwatorem i gminą żydowską – powiedział w rozmowie z nami Dariusz Łapa.
– Aktualnie w ramach naszego zadania inwestycyjnego robimy przyłącze gazu i remont drogi i firma, która je realizuje, wykona też remont nawierzchni zajezdni, gdzie były największe ubytki i połowy parkingu, czyli wjazd do PKS-u. Pierwszy etap firma wykonująca dla nas prace rozpoczęła od kanalizacji burzowej i krawężników, z kolei druga zajmie się kwestią obrzeży drogowych. Kiedy będziemy kłaść masę bitumiczną na rondzie przy Krasickiego, które budujemy, pociągniemy od razu całość, żeby efekt był kompletny – nawiązał do komunikatu, jaki w tej sprawie padł na sesji.
Reklama
– Następnie, po kolejnej komisji w terenie, będziemy uzgadniać remont chodników. Te miałyby być wykonane w drugim etapie, który mógłby ruszyć zaraz po wakacjach i objąć m.in. usuwanie fundamentów po dawnych kioskach, zieleńce. Prace drogowe skończymy w lipcu, więc wystartowanie z kolejnym etapem możliwe jest nawet szybciej, niż pierwotnie zakładano. Myślę, że końcowy efekt będzie widoczny jeszcze w tym roku. Spółka PKS musi zgromadzić środki finansowe na ten cel, ale będzie miała wsparcie także od nas – uzupełnia D. Łapa.
Zapytany o to, czy aktualne są dążenia powiatu przeworskiego do przejęcia obiektu przeworskiego dworca, odpowiedział: – Na razie nie otrzymaliśmy takiej zgody, w związku z czym skupiamy się na remoncie obiektu. Nie musimy mieć tego dworca za wszelką cenę, chodzi o poprawienie jego wizerunku. Skoro doszliśmy w tej kwestii do porozumienia i idzie to w dobrą stronę, to na razie skupmy się na postępie prac.
Wydaje się zatem, że w wyczekiwanej latami kwestii remontu dworca PKS w Przeworsku udało się przełamać impas, choć wśród mieszkańców nie brakuje też wątpliwości, czy kolejne uzgodnienia z udziałem przedstawicieli powiatów jarosławskiego i przeworskiego oraz konserwatorem zabytków i gminą żydowską w kwestii drugiego etapu prac także przyniosą dobre wieści i dadzą zielone światło do kontynuacji inwestycji.
Jak na razie na dawnym Cmentarzu Żydowskim w Przeworsku w ramach prowadzonej w tym miejscu inwestycji dotyczącej wymiany gazociągu oraz remontu dworca autobusowego rozpoczęły się prace archeologiczne i konserwatorskie, które mają na celu zbadanie i sporządzenie dokumentacji historycznej cmentarza. Realizowane są pod ścisłym nadzorem Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy przy Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich RP oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
Do tematu wrócimy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze