Reklama

Dworzec PKS w Przeworsku w końcu odzyska należyty wizerunek? Pierwszy etap prac wystartował [ZDJĘCIA]


O batalii o to, by przywrócić przeworskiemu dworcowi PKS godziwy wygląd i funkcjonalność, można by już chyba napisać książkę. Temat wałkowany był przez ostatnie lata i wydawało się, że nic nie jest w stanie przełamać impasu. A jednak! Pierwsze prace remontowe na dworcu ruszyły. To dopiero pierwszy etap i pierwsza wygrana bitwa. W perspektywie jest kolejny, który na razie jest w trakcie uzgodnień.


Głównym powodem braku zgody na wykonanie całościowego remontu dworca PKS w Przeworsku, z którym nosiło się Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Jarosław SA administrujące obiekt, były perturbacje wynikające z faktu, iż obiekt objęty jest opieką konserwatorską, jako że jest zlokalizowany na obszarze założonego w XVIII w. i zdewastowanego w okresie II wojny światowej Cmentarza Żydowskiego. Negatywna opinia Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy w Warszawie w kwestii całościowego remontu wymusiła na Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków odmowną decyzję co do tych planów. Wygląda jednak na to, że całkiem niedawno udało się wypracować pewien kompromis i pierwsze prace w końcu ruszyły. Remont nawierzchni w miejscu postoju autobusów PKS w Przeworsku poruszony został m.in. na niedawnej sesji rady powiatu przeworskiego.

– Podpisana została umowa pomiędzy spółką PKS Jarosław a wykonawcą – firmą Dębica na wykonanie remontu nawierzchni bitumicznej od skrzyżowania przy aptece, do którego dochodzimy z naszą inwestycją drogową. Wykonawcy zlecona została nakładka przez cały plac, na którym stoją autobusy, aż do wyjazdu taksówek i w lewo, w kierunku zieleniaka. Firma z Dębicy, która będzie nam robić odcinek ulicy Jagiellońskiej – Tysiąclecia, zrobi przy okazji również i tę nakładkę – zakomunikował starosta.

Reklama

– Gdyby się udało zrobić także chodnik, to newralgiczne miejsce mielibyśmy wyremontowane – dodał.

Koniec klinczu?

Przypomnijmy, do batalii o remont dworca włączyła się Rada Osiedla nr 5 w Przeworsku, jak i starosta przeworski Dariusz Łapa, który jakiś czas temu wystąpił do samorządu powiatu jarosławskiego z propozycją przekazania dworca PKS w Przeworsku w ręce powiatu przeworskiego. Z informacji od niego uzyskanych wynika, że rozpoczęcie pierwszego etapu prac remontowych na dworcu miało miejsce w piątek, 30 maja.

Reklama

– W temacie dworca udało się dojść w końcu do porozumienia, pierwszy etap remontu wystartował. Ma być sfinalizowany do końca czerwca. Jeszcze w tym roku chcielibyśmy też wejść w kolejny. Z każdej[paywall] sytuacji jest jakieś wyjście, z tego klinczu, jaki dotyczy przeworskiego dworca także, dlatego małymi kroczkami staramy się iść do przodu w porozumieniu z konserwatorem i gminą żydowską – powiedział w rozmowie z nami Dariusz Łapa.

– Aktualnie w ramach naszego zadania inwestycyjnego robimy przyłącze gazu i remont drogi i firma, która je realizuje, wykona też remont nawierzchni zajezdni, gdzie były największe ubytki i połowy parkingu, czyli wjazd do PKS-u. Pierwszy etap firma wykonująca dla nas prace rozpoczęła od kanalizacji burzowej i krawężników, z kolei druga zajmie się kwestią obrzeży drogowych. Kiedy będziemy kłaść masę bitumiczną na rondzie przy Krasickiego, które budujemy, pociągniemy od razu całość, żeby efekt był kompletny – nawiązał do komunikatu, jaki w tej sprawie padł na sesji.

Reklama

– Następnie, po kolejnej komisji w terenie, będziemy uzgadniać remont chodników. Te miałyby być wykonane w drugim etapie, który mógłby ruszyć zaraz po wakacjach i objąć m.in. usuwanie fundamentów po dawnych kioskach, zieleńce. Prace drogowe skończymy w lipcu, więc wystartowanie z kolejnym etapem możliwe jest nawet szybciej, niż pierwotnie zakładano. Myślę, że końcowy efekt będzie widoczny jeszcze w tym roku. Spółka PKS musi zgromadzić środki finansowe na ten cel, ale będzie miała wsparcie także od nas – uzupełnia D. Łapa.

Zapytany o to, czy aktualne są dążenia powiatu przeworskiego do przejęcia obiektu przeworskiego dworca, odpowiedział: – Na razie nie otrzymaliśmy takiej zgody, w związku z czym skupiamy się na remoncie obiektu. Nie musimy mieć tego dworca za wszelką cenę, chodzi o poprawienie jego wizerunku. Skoro doszliśmy w tej kwestii do porozumienia i idzie to w dobrą stronę, to na razie skupmy się na postępie prac.

Reklama

Wydaje się zatem, że w wyczekiwanej latami kwestii remontu dworca PKS w Przeworsku udało się przełamać impas, choć wśród mieszkańców nie brakuje też wątpliwości, czy kolejne uzgodnienia z udziałem przedstawicieli powiatów jarosławskiego i przeworskiego oraz konserwatorem zabytków i gminą żydowską w kwestii drugiego etapu prac także przyniosą dobre wieści i dadzą zielone światło do kontynuacji inwestycji.

Jak na razie na dawnym Cmentarzu Żydowskim w Przeworsku w ramach prowadzonej w tym miejscu inwestycji dotyczącej wymiany gazociągu  oraz remontu dworca autobusowego rozpoczęły się prace archeologiczne i konserwatorskie, które mają na celu zbadanie i sporządzenie dokumentacji historycznej cmentarza. Realizowane są pod ścisłym nadzorem Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy przy Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich RP oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.

Reklama

Do tematu wrócimy.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/06/2025 14:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama