Zakład Narodowy im. Ossolińskich jest jednym z ważniejszych ośrodków kultury polskiej. Co cztery lata wybierana jest Rada Naukowa, której członkami są przedstawiciele wyższych uczelni oraz instytucji naukowych i kulturowych. W tym roku w skład rady został powołany dyrektor Muzeum w Przeworsku, Tomasz Syk.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich został założony w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego. Ta instytucja kultury miała pomóc Polakom zachować własną tożsamość oraz zaszczepić w nich wolę niepodległości. W 1823 r. podpisana została umowa pomiędzy założycielem a Henrykiem Lubomirskim z Przeworska, dzięki której przy zakładzie powstało Muzeum Książąt Lubomirskich. W 1869 r. trafiły tutaj zbiory sztuki przewiezione z Przeworska przez Jerzego Lubomirskiego, syna i następcę Henryka, który pełnił funkcję Kuratora Literackiego Ossolineum. Do 1945 r. zakład mieścił się we Lwowie, następne został przeniesiony do Wrocławia. Zgromadzone tutaj zbiory biblioteczne są drugimi w Polsce pod względem wartości, po Bibliotece Jagiellońskiej.
Dyrektor Muzeum w Przeworsku Tomasz Syk został powołany przez Radę Kuratorów do 24-osobowej Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich na czteroletnią kadencję. W pierwszym posiedzeniu weźmie udział 28 czerwca.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Z niecierpliwością oczekujemy na efekty tej działalności naukowej Pana Dyrektora, który ukończył AWF...
Z niecierpliwością oczekujemy na efekty tej działalności naukowej Pana Dyrektora, który ukończył AWF...