Reklama

Dzieje JKS Jarosław w muzeum [ZDJĘCIA]


W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich została otwarta wystawa czasowa „JKS Jarosław – dzieje klubu”. Na ekspozycji znalazły się unikalne zdjęcia, pamiątki, stroje i archiwalia przywołujące wspomnienia z historii Jarosławskiego Klubu Sportowego. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 maja br.


Autor: MŁ

Klubowe koszulki, odznaki, zdjęcia, proporczyki, plakaty, karty dawnych sportowców – to tylko część pamiątek zgromadzonych przez organizatorów wystawy. Jej głównym pomysłodawcą jest wychowanek klubu, a obecnie trener pierwszej drużyny jarosławskich piłkarzy Bogdan Zając. W jej organizacji wydatnie pomogli inni byli zawodnicy i trenerzy, m.in. Henryk Osiński i Edward Kilar. Olbrzymi wkład w przygotowanie ekspozycji wnieśli sympatycy klubu, którzy przekazali na jej rzecz sporą liczbę pamiątek. Wśród nich można znaleźć oryginalne zdjęcia z czasów walki miejscowych piłkarzy o ekstraklasę w 1947 r., jubileuszowe odznaki, plakaty meczowe czy też koszulki. Nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątek związanych z innymi sekcjami funkcjonującymi przed laty w JKS-ie: bokserską, kajakową, a przede wszystkim piłki ręcznej kobiet, odnoszącą największe sukcesy w historii klubu. Wśród nich znajduje się brązowy medal mistrzostw Polski z sezonu 1996 – 97, plakat oraz bilet wstępu na mecze z Łuczem Moskwa w Pucharze Zdobywców Pucharów oraz karty znanych z tamtego okresu szczypiornistek.

Reklama

Piłkarska część

Oddzielna część wystawy poświęcona została karierze jednego z najbardziej utytułowanych wychowanków klubu – Bogdana Zająca. Obecny opiekun lidera IV ligi największe triumfy święcił z zespołem krakowskiej Wisły. W jej barwach dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski, raz po krajowy puchar i superpuchar. Zadebiutował także w reprezentacji Polski. Po latach od debiutu w drużynie narodowej w roli piłkarza, pracował dla niej jako asystent selekcjonera Adama Nawałki podczas mistrzostw Europy 2016 i mistrzostw świata 2018.

Bogdan Zając to oczywiście nie jedyny wychowanek klubu, którego sportowa kariera zaprowadziła do ekstraklasy. Spośród jarosławskich piłkarzy najwięcej występów zaliczył w niej Jacek Bąk – zdobywca krajowych tytułów i pucharów z Lechem Poznań i Legią Warszawa. Wiele sezonów w elicie spędzili także bracia: Arkadiusz i Grzegorz Baranowie, Jan Czajkowski czy też Mariusz Barnak. O ich karierach, a także innych byłych sportowców przypominają chociażby zaprezentowane na ekspozycji koszulki.

Reklama

– Wystawa, poświęcona tak ważnej części życia wielu jarosławian, jest jednym z punktów obchodów 100-lecia Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, które przypadają w 2025 roku

– powiedział dyrektor Muzeum Konrad Sawiński.

Honorowy patronat nad ekspozycją objął starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/05/2025 16:21
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama