Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu był gospodarzem eliminacji regionalnych VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Organizatorem konkursu jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna.
Ten niecodzienny turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Rywalizowały aż 33 drużyny z Podkarpacia. Eliminacje przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe (9 zespołów) i szkoły ponadpodstawowe (24 zespoły)[paywall]. Współzawodnictwo polegała na tym, że każda z drużyn miała skonstruować turbinę wiatrową według własnego pomysłu. Następnie, podczas eliminacji, odbyły się testy tych urządzeń.
Gospodarzy reprezentowały cztery zespoły. Dwie ekipy z jarosławskiego „technika” pozostawiły konkurencję daleko z tyłu. Drużyna „AirMix™” zajęła pierwsze miejsce i powalczy w finale turnieju, który odbędzie się 14 grudnia br. w Piasecznie. Skonstruowana turbina uzyskała największą moc ze wszystkich badanych maszyn. W skład drużyny, której opiekunem jest Marek Okarmus, weszli: Hubert Misiąg, Eryk Maśkiewicz i Michał Knap (klasa 3Tc; technik elektronik). Tuż za nimi uplasowała się żeńska drużyna „Tajfun”. Skonstruowana przez nią turbina uzyskała największą prędkość obrotową ze wszystkich testowanych maszyn. Skład drużyny: Barbara Krupa (kl. 3Tc), Ksenia Hiller (kl. 2Ta) i Angelika Zawadzka (kl. 1Ta; technik elektronik). „Tajfun” również awansował do finału. Jego opiekunem jest Janusz Puszkarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze