Reklama

„Elektronik” zmieni siedzibę. Na lepszą

Jeśli Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie wyrazi zgodę, od 1 września 2027 roku uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu będą się uczyć w nowej siedzibie. Z kultowych budynków przy ulicy Kilińskiego 10 przeniosą się na ulicę Dworskiego 100.

O takich przymiarkach mówiło się od dawna. Bo miasto nie miało, nie ma i nie będzie mieć pieniędzy na generalny remont, aby całą placówkę, rozlokowaną w aż pięciu budynkach, gruntownie wyremontować. A tego wszystkie wymagają, bo informacje, jakie się pojawiały – być może wyolbrzymiane – o podstawianych wiadrach na wodę z... przeciekającego dachu najlepiej o tym świadczą. Popularny i kultowy „elektronik”, jedna z najlepszych przemyskich placówek oświatowych, mieści się w budynkach przy ul. Kilińskiego 12, 10 i 7 (połączonych między sobą przewiązką przebiegającą nad ul. Kilińskiego), ul. Kilińskiego 8 (sala gimnastyczna) oraz w budynku przy ul. Dworskiego 45 (pracownie zawodowe). Główną siedzibą zespołu jest budynek przy ul. Kilińskiego 10.

– Budynki te powstały w latach 80. poprzedniego wieku, natomiast pozostałe obiekty należy zaliczyć do starego budownictwa, adaptowanego na potrzeby szkoły. Rozproszona w kilku lokalizacjach baza lokalowa zespołu nie sprzyja komfortowi nauki, pracy oraz zarządzania, a stan techniczny budynków nie jest zadowalający. Ponadto zespół nie dysponuje odpowiednim terenem zielonym, boiskiem zewnętrznym ani parkingiem

Reklama

– uzasadniał projekt uchwały o przenosinach zastępca prezydenta miasta Krzysztof Majcher[paywall].

Kultowa placówka

Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu jest szkołą bardzo popularną, o wysokim poziomie kształcenia. W jej murach edukowało się wiele znaczących postaci polskiej nauki.

– Modernizacja obecnej bazy lokalowej, z uwagi na liczbę budynków oraz ich stan techniczny, absolutnie nie jest rozwiązaniem optymalnym. Dlatego chcielibyśmy przenieść zespół wraz ze wszystkimi szkołami, wchodzącymi w jego skład, do nowej siedziby przy ulicy Dworskiego 100 w Przemyślu

Reklama

– dodał K. Majcher.

Władze miasta mają już wszystko opracowane. Przenosiny poprzedzone zostaną rozbudową oraz kompleksową modernizacją budynku przy ul. Dworskiego 100. Zostanie on dostosowany zarówno wielkością, jak i liczbą oraz rodzajem pomieszczeń do potrzeb zespołu. W budżecie miasta na 2025 r. zaplanowane zostały pieniądze na prace projektowe, natomiast realizacja inwestycji planowana jest na 2026 r. i pierwszą połowę 2027 r. Tak, aby od 1 września 2027 r. „elektronik” rozpoczął działalność w nowej siedzibie.

Reklama

To dobra zmiana

To dobra decyzja władz miasta. Z pewnością przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim zespół będzie się mieścił w jednym, nowoczesnym budynku, co podniesie komfort nauki, pracy i zarządzania. Szkoła zyska teren zielony, własne boisko, parking. Ułatwione będzie korzystanie przez uczniów z pobliskich obiektów sportowych, czyli stadionu Juwenii oraz boiska Orlik.

– Nowoczesna baza wpłynie też na ograniczenie kosztów bieżących szkoły. Szkoła będzie sąsiadować z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 1, które kształci w pokrewnych zawodach technicznych. Koncentracja kształcenia technicznego w jednej lokalizacji ułatwi współpracę szkół w zakresie chociażby uzupełniania etatów nauczycieli, czy też korzystania z pracowni

Reklama

– wyjaśnił K. Majcher.

W poniedziałek, 20 stycznia br., podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie. Intencyjnej, właściwa bowiem uchwała w sprawie zmiany siedziby może być podjęta dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie.

Co z budynkami na Kilińskiego?

Opuszczenie przez uczniów budynków przy ul. Kilińskiego sprawi, że te pozostaną nieużytkowane. Przygotowując przenosiny, władze miasta z pewnością muszą mieć pomysł na zagospodarowanie wspomnianych obiektów. Zapytaliśmy o to w przemyskim magistracie. Zadaliśmy pytanie: jakie pomysły ma miasto, aby obiekty te nie popadały w ruinę? Czy planuje je sprzedać, wydzierżawić, zburzyć?

Reklama

– Nie jest tajemnicą, że budynkiem przy ulicy Dworskiego 45 zainteresowanie wyraża Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu, więc gdyby ostatecznie doszło do zmiany siedziby Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, ta część kompleksu mogłaby zostać zagospodarowana przez tę służbę. Jeżeli chodzi o pozostałe budynki przy ulicy Kilińskiego, to analizujemy zapotrzebowanie lokalowe innych jednostek miejskich. Pomysł jest również taki, aby ewentualnie wykorzystać te budynki, oczywiście po adaptacji, na cele mieszkaniowe, co wiązałoby się też z likwidacją tal zwanej przewiązki

– zdradził Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/01/2025 16:33
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama