W woj. podkarpackim w związku z nowymi regulacjami dotyczącymi wieku emerytalnego od 1 października na świadczenie z ZUS będzie mogło liczyć ponad 14,5 tys. osób. Tyle samo skorzystało w okresie od lipca do połowy sierpnia br. z usług doradców emerytalnych przyjmujących w podkarpackich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Powodem odwiedzenia doradcy emerytalnego w tym okresie były zapytania dotyczące przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego. Wnioski o emeryturę z tego tytułu pierwsi klienci będą mogli złożyć już za kilka dni (1 września br.), czyli na 30 dni przed wejściem w życie nowych regulacji. Zgodnie z nimi od 1 października bieżącego roku kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat. – Doradcy emerytalni w okresie od lipca do połowy sierpnia najczęściej odpowiadali na pytania dotyczące: wysokości prognozowanej emerytury, terminów składania wniosków, wymaganych dokumentów, zasad naliczania wysokości świadczenia. Pytano też, o ile wzrośnie prognozowana emerytura w przypadku przesunięcia decyzji o wycofaniu się z rynku pracy o rok, dwa lub więcej. Były też zapytania o kontynuowanie zatrudnienia po przyznaniu świadczenia – wylicza regionalny rzecznik prasowy ZUS Wojciech Dyląg. – Ponad 3,6 tys. osób poprosiło o symulację swojej emerytury, której dokonuje się przy użyciu kalkulatora emerytalnego – dodaje.
W podkarpackich placówkach ZUS pracuje obecnie 30 doradców emerytalnych. Wszyscy, którzy mają pytania odnośnie uprawnień emerytalnych, mogą skorzystać z ich usług.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Roczniki wyżu demograficznego doczekali się upragnionej i zasłużonej emerytury.
Roczniki wyżu demograficznego doczekali się upragnionej i zasłużonej emerytury.