29 czerwca w Filharmonii Narodowej w Warszawie miał miejsce koncert finałowy 2. edycji programu „Most the Music” z udziałem chóru 200 dzieci z całej Polski, którzy zaśpiewali przy wsparciu Orkiestry Adama Sztaby i solistów Natalii Kukulskiej oraz Huberta Zapióra-Baritone. W tej grupie byli również młodzi mieszkańcy Cieszanowa w powiecie lubaczowskim.
Emocje po koncercie wciąż jeszcze nie opadły, a muzyka nadal brzmi w głowie wykonawców. Te wspaniale chwile mogli przeżyć osobiście młodzi artyści z Cieszanowa, którzy wzięli udział w projekcie „Most the Music”, a jego finałem był właśnie niedawny koncert w Filharmonii Narodowej. Oprócz 200 młodych uczestników na scenie pojawiła się Orkiestra Adama Sztaby, wykonawcy Natalia Kukulska i Hubert Zapiór- Baritone, a całość wydarzenia poprowadziła aktorka Anna Dereszowska.
Początek tej pięknej przygody, która doprowadziła młodych wykonawców z Cieszanowa do miejsca, gdzie koncertowali najwybitniejsi artyści z całego świata, napisała Fundacja Most the Most. Na naszych łamach jej działania zasłynęły za sprawą konkursu Nasz Zabytek, w ramach którego mieszkańcy wskazują zabytek w swojej okolicy, któremu warto przywrócić świetność. Mieszkańcy gminy Cieszanów wskazali spichlerz dworski w Nowym Siole. Został zwycięzcą konkursu w edycji 2022, zyskując 1 mln zł dofinansowania na rewaloryzację. Po tym wszystkim fundacja zaproponowała mieszkańcom dołączenie do bezpłatnego programu edukacji muzycznej Most the Music (taką szansę otrzymują właściciele zabytków z tych gmin lub powiatów, gdzie mieszkańcy szczególnie licznie wzięli udział w konkursie Nasz Zabytek). Tak dzieci i młodzież z Cieszanowa stały się częścią chóru o tej samej nazwie. Nad działaniami cieszanowskiej reprezentacji[paywall] chóru od początku czuwali Anna Szymańska i Roman Malinowski.
W finałowym koncercie w Filharmonii Narodowej, oprócz młodych mieszkańców Cieszanowa, wystąpiły też chóralne reprezentacje z: Dzierżoniowa, Sicienka, Uniejowa, Strzelec Opolskich, Biecza, powiatu grajewskiego i Rudy Śląskiej. Publiczność usłyszała w nowych aranżacjach m.in. takie utwory, jak: „Nauczmy się żyć obok siebie”, „Nadzieja”, „Psalm stojących w kolejce”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Na drodze tej” (z Hubertem Zapiórem), czy „Co powie tata?” (z Natalią Kukulską) oraz „Siedem życzeń”. Był bis i owacje na stojąco. Jak powiedział Adam Sztaba, repertuar powstał w oparciu o ponadczasowe utwory, których dzisiejsze dzieci z reguły nie znają.
Koncert finałowy był podsumowaniem kilkumiesięcznych prób i spotkań oraz czerwcowego obozu nad Jeziorem Zegrzyńskim, w trakcie których młodzi cieszanowianie doskonalili się w śpiewie. Tym bardziej należą się im wielkie gratulacje!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze