SPORTOWE PODSUMOWANIE 2014 ROKU. W miniony weekend, po przerwie świąteczno-noworocznej, sportowcy wybiegli na parkiety i boiska, aby rozpocząć nowe lub kontynuować sportowe zmagania, ale już w 2015 roku. Sporo się jednak działo w minionym, 2014 roku, i do tych wydarzeń raz jeszcze powracamy. Miniony rok nie był zły dla regionalnego sportu. Na łamach Życia Podkarpackiego informowaliśmy o sportowych sukcesach w rywalizacji na szczeblach lokalnych, ale również z aren ogólnopolskich, europejskich czy światowych. O tych wydarzeniach, które wywołały najwięcej emocji, przypominamy w chronologii dwunastu miesięcy 2014 roku.
*dwa złote i jeden brązowy medal przywieźli z Mistrzostw Polski Młodzików łucznicy UKS Tramp Jarosław. Drużyna i Natalia Marcinkiewicz zdobyli złote medale, a Agata Osuch brązowy.
*przemyska załoga PSB Mrówka Erem Rally Team Grzegorz Musz i Bogusław Browiński wygrała Klasę
PAŹDZIERNIK
*koszykarze MCS Daniel Gimbaskets 2 Przemyśl w pierwszym meczu rozgrywek II ligi pokonali mocną ekipę Księżak Łowicz 81:73, a najwięcej punktów w tym meczu – 23 rzucił Bartosz Bal.
*piłkarze przemyskiej Polonii po zwycięstwie 3:0 w Wiśniowej objęli prowadzenie w rozgrywkach IV ligi.
*na remis zagrał Kolping FRAC Jarosław w wyjazdowych meczach Polskiej Superligi Tenisa Stołowego. W Grodzisku Mazowieckim przegrał 0:3 z Dartom Bogorią, w Grudziądzu w meczu z Olimpią wygrali zaś 3:2.
*Łukasz Flis z KSW „Sokół” Jarosław na zawodach w Kurzętniku w wadze 86 kg zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w kickboxingu formuły full-kontakt.
*w derbowym pojedynku piłkarskim rozgrywek III ligi Wólczanka Stal System Wólka Pełkińska, po bramce Mateusza Kocura, wygrała 1:0 z JKS 1909 Jarosław.
*pierwsze punkty w rozgrywkach II ligi piłki ręcznej zdobył Orzeł Przeworsk, który wygrał 32:29 z AZS Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. 5 w Rajdzie Wisły, a tydzień później w Rajdzie Nadwiślański w Kazimierzu Dolnym.
LISTOPAD
*w szóstym meczu rozgrywek II ligi koszykarzy drużyna MCS Daniel Gimbaskets 2 pokonała w rekordowym rozmiarze 100:82 MKS Skierniewice i samodzielnie objęła prowadzenie w rozgrywkach.
MAJ
*w Wałbrzychu odbył się finałowy turniej barażowy o wejście do II ligi koszykarzy, na którym przemyska drużyna Sorbos MCS Daniel Gimbaskets 2 zajęła 2. miejsce. Po porażce z Górnikiem Wałbrzych 48:57 i wygranych z AZS UMCS Lublin 80:70 i Polonią Bytom 73:72, razem z Górnikiem awansowała II ligi.
*Martyna Stachniak, grając w parze z Martyną Hajduk (obie Nurt Przemyśl), zdobyły drużynowe Mistrzostwo Podkarpacia młodziczek w tenisie stołowym.
*broniąca się przed spadkiem z III ligi przemyska Polonia nie poradziła sobie ze znajdującym się w identycznej sytuacji Hetmanem Zamość, remisując na własnym boisku 2:2. (ZP zdj. nr 20)
*Norbert Świerk z UKS „Aktywna Piątka” Przemyśl zdobył brązowy medal podczas Mistrzostw Polski w badmintonie w kategorii U-15.
*Magdalena Gaj z Przeworska zdobyła tytuł mistrzyni Polski w szachach w kategorii dzieci do 8 lat.
*Mateusz Kubiszyn z Klubu Sportów Walki „Sokół” Jarosław wygrał w węgierskim Szeged zawody w ramach Pucharu Świata w kickboxingu w kategorii wagowej 85 kg.
*w finale Polskiej Superligi Tenisa Stołowego Kolping FRAC Jarosław zdobył brązowy medal. W rywalizacji o ścisły finał przegrał z Olimpią-Unią Grudziądz 1:2.
*młodzi koszykarze UKS Niedźwiadki-Hensfort Przemyśl, po wygranej z MKS Rybnik 107:47, UKS Jagiellonką Warszawa 93:65 i przegranej z UKS Siódemką Trefl Sopot 71:100, zakwalifikowali się do finału Mistrzostw Polski, w którym zajęli 6. miejsce.
CZERWIEC
*dziewczęta z Gimnazjum nr 5 w Przemyślu wygrały lekkoatletyczny wielobój i zakwalifikowały się do Mistrzostw Polski w Białymstoku.
*Patryk Kordek z UKS „Aktywna Piątka” razem z Patrykiem Michałkiem zdobyli tytuł wicemistrzów Polski w badmintonie kategorii wiekowej U-13.
*załoga rajdowa Grzegorz Musz i Bogusław Browiński, startując w Klasie 5, zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowego Pucharu Polski.
*w rumuńskim mieście Galati odbyły się Mistrzostwa Europy w karate fudokan. Uczestniczące w nich kareteczki UKS „Musashi” Cieszanów zdobyły cztery medale – Alicja Pałczyńska złoto w kategorii seniorek oraz trzy brązowe medale juniorek: Aleksandra Dragan, Patrycja Mazurkiewicz i Klaudia Beń.
*Krzysztof Gierczak, startując w kategorii masters, wygrał zawody ogólnopolskie w kolarstwie górskim, które odbyły się w Golkowicach koło Wałbrzycha.
*piłkarze nożni zakończyli sezon 2013 – 2014. W III lidze pozostali: JKS 1909 Jarosław, Sokół Sieniawa i Orzeł Przeworsk, zdegradowana została Polonia Przemyśl. W jej miejsce w przyszłym sezonie zagra Wólczanka Stal System Wólka Pełkińska, a do IV ligi awansowali piłkarze LKS Skołoszów.
LIPIEC
*klub futbolu amerykańskiego Przemyśl Bears zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w wersji 8-osobowej.
*Piotr Koralewicz z UKS „Tempo-5” Przemyśl otarł się o podium podczas Mistrzostw Polski juniorów. W finale rzutu oszczepem rzucił 61,41 m, co dało mu 4. miejsce.
*do reprezentacji Polski w koszykówce kategorii U-14 z zespołu UKS Niedźwiadki-Hensfort powołani zostali: Wiktor Kapiński, Rafał Serwański, Wiktor Słaby, Paweł Strzępek i Kacper Walciszewski.
*podczas mistrzostw Polski weteranów w lekkoatletyce były zawodnik Czuwaju Przemyśl Jan Cząstka zdobył złote medale w biegach na 400 i 800 metrów w kategorii wiekowej 55 – 60 lat. (zdj. ZP nr 31)
*w Heluszu obok Pruchnika rozegrano I rundę Klubowych Mistrzostw Polski w biegach na orientację. Z sukcesami startowały drużyny: Azymutu Dębów, UKS Łopuszka Wielka i UKS Olimpu Przeworsk.
SIERPIEŃ
*podczas XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu, sztafeta juniorek młodszych UKS „Tempo-5” Przemyśl, biegnąca w składzie: Patrycja Gil, Karolina Sura, Anita Lech, Justyna Strzelec zdobyła brązowy medal.
*Krzysztof Gierczak z Przemyskiego Stowarzyszenia Kolarskiego „Olimpionik” zdobył na zawodach w Ferkowie koło Poznania tytuł wicemistrza Polski w kolarstwie górskim w kategorii wiekowej M-50.
*nowy sezon 2014 – 2015 rozpoczęli piłkarze nożni. W III lidze beniaminek Wólczanka Wólka Pełkińska zremisował 3:3 z Avią Świdnik, JKS 1909 2:0 ograł Hetmana Żółkiewkę, Sokół Sieniawa niespodziewanie pokonał w Rzeszowie Stal 2:1, a Orzeł Przeworsk 1:1 zremisował z Lublinianką. W IV lidze beniaminek LKS Skołoszów wygrał 1:0 z Polonią, a Piast Tuczempy 1:0 z Rzemieślnikiem w Pilźnie. (zdj. ZP nr 33)
STYCZEŃ
*dobrze zapowiedział się rok dla III-ligowych koszykarzy Sorbos MCS Daniel Gimbaskets 2 Przemyśl, w rekordowych rozmiarach, bo 140:80 pokonali oni Basket LO ONZ Biłgoraj.
*piłkarze ręczni AZS KN Przemyśl w 1/8 Pucharu Polski przegrali w Przemyślu z ekstraklasowym MMTS Kwidzyń 24:35 i odpadli z dalszej rywalizacji.
*podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym w Bieganowie (lubuskie) dobrze wypadli kolarze PKS „Olimpionik” Przemyśl. Kazimierz Kuropatwa zdobył srebrny medal w kategorii M-70, w tej samej kategorii Józef Jędruch wywalczył brązowy medal, a Krzysztof Gierczak zajął 4. miejsce w kategorii M-50.
*w Jarosławiu odbył się tradycyjny turniej piłki nożnej im. Mariana Lotycza, który wygrała Resovia Rzeszów.
*Wiktor Majka z koszykarskiej drużyny UKS Gimbaskets 2 Przemyśl został powołany do kadry narodowej Polski U-16.
*z udziałem 90 nominowanych sportowców trwał XXXIX Konkurs-Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców 2013 roku.
LUTY
*podczas rozegranego w Gliwicach turnieju w futsalu w kategorii U-14 Góral Tryńcza zdobył tytuł wicemistrza Polski, a o dwa lata starsza od nich drużyna Górala zakwalifikowała się do finału MP. (ZDJ. ŻP nr 6)
*na inaugurację II rundy Polskiej Superligi Tenisa Stołowego Kolping FRAC Jarosław pokonał 3:0 Poltarex Pogoń Lębork.
*po kilku ligowych porażkach I-ligowi piłkarze ręczni AZS KN Przemyśl wygrali z Anilaną Łódź 31:20.
*Jakub Gazda z Unii Horyniec-Zdrój został powołany do reprezentacji Polski młodzików.
*13. kolejka Polskiej Superligi Tenisa Stołowego okazała się pechowa dla Kolpingu FRAC Jarosław. Jarosławianie przegrali z Palmiarnią Zielona 0:3 i spadli na 2. miejsce w tabeli.
*po sukcesach U-14 i U-16 drużyna U-18 Górala Tryńcza zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski, które odbędą się w Łęczycy.
MARZEC
*w okolicach Przemyśla i Arłamowa odbyły się eliminacje samochodowych Mistrzostw Polski.
*koszykarze III-ligowej drużyny Sorbos MCS Daniel Gimbaskets 2 Przemyśl wygrali z liderem rozgrywek AZS UMCS Lublin 95:71.
*w Kobyłce k. Warszawy odbyły się Mistrzostwa Polski w kickboxingu w formule kick-light. Medale zdobyli zawodnicy Sokoła Jarosław. Ze srebrem wrócili: Robert Sobczyszyn i Eryk Białowąs a Mateusz Kubiszyn zdobył medal brązowy.
*w Horyńcu-Zdroju odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w warcabach 100-polowych. Kategorię do 13 lat wygrała Klaudia Zaborniak z miejscowej Unii.
*rundę rewanżową zainaugurowali piłkarze. Udanie wystartował JKS 1909 Jarosław, który pokonał Hetmana Zamość 4:0.
*Wang Zeng Yi z Kolpingu FRAC Jarosław został powołany do reprezentacji Polski na Drużynowe Mistrzostwa Świata.KWIECIEŃ
*w Schwerinie (Niemcy) odbyły się IX Europejskie Igrzyska Sztuk Walki Wręcz. Złote medale zdobyli zawodnicy Przemyskiego Klubu Walki Wręcz Jujitsu – Mateusz Klęsk wygrał kategorię wagową 70 kg, Kacper Horyniecki kategorię 77 kg, a Tomasz Dańko kategorie 85 kg.
*w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski w łucznictwie. W kategorii młodzików startowali zawodnicy UKS Tramp Jarosław i wygrali zawody drużynowe. Indywidualnie Jakub Siwoń zdobył tytuł wicemistrzowski.
*Józef Gudzelak z Przemyśla zdobył tytuł Mistrza Polski w slalomie gigancie kategorii powyżej 66 lat.
*w II lidze piłki ręcznej drużyna Orła Przeworsk zakończyła rozgrywki na ostatnim miejscu w tabeli z dorobkiem 4 punktów.
*w rozgrywkach III ligi po remisie 1:1 w Sieniawie z Sokołem, JKS 1909 stracił fotel lidera na rzecz Resovii Rzeszów. W IV lidze w meczu na szczycie pomiędzy Wólczanką Wólka Pełkińska a Wisłoką Dębica padł bezbramkowy remis.
*Martyna Zając z Przeworska osiągnęła najlepszy wynik w pływaniu długodystansowym. Na pływalni w Łańcucie przepłynęła nieprzerwanie dystans 21,5 km.
*Kacper Kruk z Jarosławia podczas XI Pucharu Polski w karate kyokushin zdobył złoty medal w wadze 65 kg młodzików.
*w Jaworznie rozegrano Mistrzostwa Europy w jujitsu. Mistrzem Europy w kategorii juniorów został Sebastian Nalepa, wicemistrzem Kamil Ryzner, a brązowy medal zdobył Szymon Szupiony. W rywalizacji seniorów wicemistrzem został Paweł Nadolski, a brązowe medale zdobyli: Mateusz Klęsk, Piotr Kucharski, Lech Kaczor – wszyscy to reprezentanci Przemyskiego Klubu Walki Wręcz.
*dwie porażki na koniec roku zanotowali koszykarze MCS Daniel Gimbaskets 2. W Łowiczu przegrali z Księżakiem 68:75, we własnej hali z AZS AGH Alstom Kraków 79:86.
*Hubert Kłak z Szówska, startując na Mistrzostwach Polski w sportach siłowych, które odbyły się w Cetniewie zdobył trzy medale w wyciskaniu sztangi leżąc.
*w ostatnim numerze ŻP ogłosiliśmy 40. Konkurs-Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców 2014 roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze