Reklama

Emocje minionego roku za nami

05/01/2015 16:51

SPORTOWE PODSUMOWANIE 2014 ROKU. W miniony weekend, po przerwie świąteczno-noworocznej, sportowcy wybiegli na parkiety i boiska, aby rozpocząć nowe lub kontynuować sportowe zmagania, ale już w 2015 roku. Sporo się jednak działo w minionym, 2014 roku, i do tych wydarzeń raz jeszcze powracamy. Miniony rok nie był zły dla regionalnego sportu. Na łamach Życia Podkarpackiego informowaliśmy o sportowych sukcesach w rywalizacji na szczeblach lokalnych, ale również z aren ogólnopolskich, europejskich czy światowych. O tych wydarzeniach, które wywołały najwięcej emocji, przypominamy w chronologii dwunastu miesięcy 2014 roku.

*dwa złote i jeden brązowy medal przywieźli z Mistrzostw Polski Młodzików łucznicy UKS Tramp Jarosław. Drużyna i Natalia Marcinkiewicz zdobyli złote medale, a Agata Osuch brązowy.

*przemyska załoga PSB Mrówka Erem Rally Team Grzegorz Musz i Bogusław Browiński wygrała Klasę 

PAŹDZIERNIK

*koszykarze MCS Daniel Gimbaskets 2 Przemyśl w pierwszym meczu rozgrywek II ligi pokonali mocną ekipę Księżak Łowicz 81:73, a najwięcej punktów w tym meczu – 23 rzucił Bartosz Bal.

*piłkarze przemyskiej Polonii po zwycięstwie 3:0 w Wiśniowej objęli prowadzenie w rozgrywkach IV ligi.

Reklama

*na remis zagrał Kolping FRAC Jarosław w wyjazdowych meczach Polskiej Superligi Tenisa Stołowego. W Grodzisku Mazowieckim przegrał 0:3 z Dartom Bogorią, w Grudziądzu w meczu z Olimpią wygrali zaś 3:2.

*Łukasz Flis z KSW „Sokół” Jarosław na zawodach w Kurzętniku w wadze 86 kg zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w kickboxingu formuły full-kontakt.

*w derbowym pojedynku piłkarskim rozgrywek III ligi Wólczanka Stal System Wólka Pełkińska, po bramce Mateusza Kocura, wygrała 1:0 z JKS 1909 Jarosław.

*pierwsze punkty w rozgrywkach II ligi piłki ręcznej zdobył Orzeł Przeworsk, który wygrał 32:29 z AZS Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. 5 w Rajdzie Wisły, a tydzień później w Rajdzie Nadwiślański w Kazimierzu Dolnym.

Reklama

LISTOPAD

*w szóstym meczu rozgrywek II ligi koszykarzy drużyna MCS Daniel Gimbaskets 2 pokonała w rekordowym rozmiarze 100:82 MKS Skierniewice i samodzielnie objęła prowadzenie w rozgrywkach. 

MAJ

*w Wałbrzychu odbył się finałowy turniej barażowy o wejście do II ligi koszykarzy, na którym przemyska drużyna Sorbos MCS Daniel Gimbaskets 2 zajęła 2. miejsce. Po porażce z Górnikiem Wałbrzych 48:57 i wygranych z AZS UMCS Lublin 80:70 i Polonią Bytom 73:72, razem z Górnikiem awansowała II ligi.

*Martyna Stachniak, grając w parze z Martyną Hajduk (obie Nurt Przemyśl), zdobyły drużynowe Mistrzostwo Podkarpacia młodziczek w tenisie stołowym.

Reklama

*broniąca się przed spadkiem z III ligi przemyska Polonia nie poradziła sobie ze znajdującym się w identycznej sytuacji Hetmanem Zamość, remisując na własnym boisku 2:2. (ZP zdj. nr 20)

*Norbert Świerk z UKS „Aktywna Piątka” Przemyśl zdobył brązowy medal podczas Mistrzostw Polski w badmintonie w kategorii U-15.

*Magdalena Gaj z Przeworska zdobyła tytuł mistrzyni Polski w szachach w kategorii dzieci do 8 lat.

*Mateusz Kubiszyn z Klubu Sportów Walki „Sokół” Jarosław wygrał w węgierskim Szeged zawody w ramach Pucharu Świata w kickboxingu w kategorii wagowej 85 kg.

Reklama

*w finale Polskiej Superligi Tenisa Stołowego Kolping FRAC Jarosław zdobył brązowy medal. W rywalizacji o ścisły finał przegrał z Olimpią-Unią Grudziądz 1:2.

*młodzi koszykarze UKS Niedźwiadki-Hensfort Przemyśl, po wygranej z MKS Rybnik 107:47, UKS Jagiellonką Warszawa 93:65 i przegranej z UKS Siódemką Trefl Sopot 71:100, zakwalifikowali się do finału Mistrzostw Polski, w którym zajęli 6. miejsce.

CZERWIEC

*dziewczęta z Gimnazjum nr 5 w Przemyślu wygrały lekkoatletyczny wielobój i zakwalifikowały się do Mistrzostw Polski w Białymstoku.

Reklama

*Patryk Kordek z UKS „Aktywna Piątka” razem z Patrykiem Michałkiem zdobyli tytuł wicemistrzów Polski w badmintonie kategorii wiekowej U-13.

*załoga rajdowa Grzegorz Musz i Bogusław Browiński, startując w Klasie 5, zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowego Pucharu Polski.

*w rumuńskim mieście Galati odbyły się Mistrzostwa Europy w karate fudokan. Uczestniczące w nich kareteczki UKS „Musashi” Cieszanów zdobyły cztery medale – Alicja Pałczyńska złoto w kategorii seniorek oraz trzy brązowe medale juniorek: Aleksandra Dragan, Patrycja Mazurkiewicz i Klaudia Beń.

Reklama

*Krzysztof Gierczak, startując w kategorii masters, wygrał zawody ogólnopolskie w kolarstwie górskim, które odbyły się w Golkowicach koło Wałbrzycha.

*piłkarze nożni zakończyli sezon 2013 – 2014. W III lidze pozostali: JKS 1909 Jarosław, Sokół Sieniawa i Orzeł Przeworsk, zdegradowana została Polonia Przemyśl. W jej miejsce w przyszłym sezonie zagra Wólczanka Stal System Wólka Pełkińska, a do IV ligi awansowali piłkarze LKS Skołoszów. 

LIPIEC

*klub futbolu amerykańskiego Przemyśl Bears zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w wersji 8-osobowej.

Reklama

*Piotr Koralewicz z UKS „Tempo-5” Przemyśl otarł się o podium podczas Mistrzostw Polski juniorów. W finale rzutu oszczepem rzucił 61,41 m, co dało mu 4. miejsce.

*do reprezentacji Polski w koszykówce kategorii U-14 z zespołu UKS Niedźwiadki-Hensfort powołani zostali: Wiktor Kapiński, Rafał Serwański, Wiktor Słaby, Paweł Strzępek i Kacper Walciszewski.

*podczas mistrzostw Polski weteranów w lekkoatletyce były zawodnik Czuwaju Przemyśl Jan Cząstka zdobył złote medale w biegach na 400 i 800 metrów w kategorii wiekowej 55 – 60 lat. (zdj. ZP nr 31)

Reklama

*w Heluszu obok Pruchnika rozegrano I rundę Klubowych Mistrzostw Polski w biegach na orientację. Z sukcesami startowały drużyny: Azymutu Dębów, UKS Łopuszka Wielka i UKS Olimpu Przeworsk.

 
SIERPIEŃ

*podczas XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu, sztafeta juniorek młodszych UKS „Tempo-5” Przemyśl, biegnąca w składzie: Patrycja Gil, Karolina Sura, Anita Lech, Justyna Strzelec zdobyła brązowy medal.

*Krzysztof Gierczak z Przemyskiego Stowarzyszenia Kolarskiego „Olimpionik” zdobył na zawodach w Ferkowie koło Poznania tytuł wicemistrza Polski w kolarstwie górskim w kategorii wiekowej M-50.

Reklama

*nowy sezon 2014 – 2015 rozpoczęli piłkarze nożni. W III lidze beniaminek Wólczanka Wólka Pełkińska zremisował 3:3 z Avią Świdnik, JKS 1909 2:0 ograł Hetmana Żółkiewkę, Sokół Sieniawa niespodziewanie pokonał w Rzeszowie Stal 2:1, a Orzeł Przeworsk 1:1 zremisował z Lublinianką. W IV lidze beniaminek LKS Skołoszów wygrał 1:0 z Polonią, a Piast Tuczempy 1:0 z Rzemieślnikiem w Pilźnie. (zdj. ZP nr 33)

STYCZEŃ

*dobrze zapowiedział się rok dla III-ligowych koszykarzy Sorbos MCS Daniel Gimbaskets 2 Przemyśl, w rekordowych rozmiarach, bo 140:80 pokonali oni Basket LO ONZ Biłgoraj.

Reklama

*piłkarze ręczni AZS KN Przemyśl w 1/8 Pucharu Polski przegrali w Przemyślu z ekstraklasowym MMTS Kwidzyń 24:35 i odpadli z dalszej rywalizacji.

*podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym w Bieganowie (lubuskie) dobrze wypadli kolarze PKS „Olimpionik” Przemyśl. Kazimierz Kuropatwa zdobył srebrny medal w kategorii M-70, w tej samej kategorii Józef Jędruch wywalczył brązowy medal, a Krzysztof Gierczak zajął 4. miejsce w kategorii M-50.

*w Jarosławiu odbył się tradycyjny turniej piłki nożnej im. Mariana Lotycza, który wygrała Resovia Rzeszów.

*Wiktor Majka z koszykarskiej drużyny UKS Gimbaskets 2 Przemyśl został powołany do kadry narodowej Polski U-16.

*z udziałem 90 nominowanych sportowców trwał XXXIX Konkurs-Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców 2013 roku.

 LUTY

*podczas rozegranego w Gliwicach turnieju w futsalu w kategorii U-14 Góral Tryńcza zdobył tytuł wicemistrza Polski, a o dwa lata starsza od nich drużyna Górala zakwalifikowała się do finału MP. (ZDJ. ŻP nr 6)

*na inaugurację II rundy Polskiej Superligi Tenisa Stołowego Kolping FRAC Jarosław pokonał 3:0 Poltarex Pogoń Lębork. 

*po kilku ligowych porażkach I-ligowi piłkarze ręczni AZS KN Przemyśl wygrali z Anilaną Łódź 31:20. 

*Jakub Gazda z Unii Horyniec-Zdrój został powołany do reprezentacji Polski młodzików.

*13. kolejka Polskiej Superligi Tenisa Stołowego okazała się pechowa dla Kolpingu FRAC Jarosław. Jarosławianie przegrali z Palmiarnią Zielona 0:3 i spadli na 2. miejsce w tabeli.

*po sukcesach U-14 i U-16 drużyna U-18 Górala Tryńcza zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski, które odbędą się w Łęczycy.

 MARZEC

*w okolicach Przemyśla i Arłamowa odbyły się eliminacje samochodowych Mistrzostw Polski.

*koszykarze III-ligowej drużyny Sorbos MCS Daniel Gimbaskets 2 Przemyśl wygrali z liderem rozgrywek AZS UMCS Lublin 95:71. 

*w Kobyłce k. Warszawy odbyły się Mistrzostwa Polski w kickboxingu w formule kick-light. Medale zdobyli zawodnicy Sokoła Jarosław. Ze srebrem wrócili: Robert Sobczyszyn i Eryk Białowąs a Mateusz Kubiszyn zdobył medal brązowy.

*w Horyńcu-Zdroju odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w warcabach 100-polowych. Kategorię do 13 lat wygrała Klaudia Zaborniak z miejscowej Unii.

*rundę rewanżową zainaugurowali piłkarze. Udanie wystartował JKS 1909 Jarosław, który pokonał Hetmana Zamość 4:0. 

*Wang Zeng Yi z Kolpingu FRAC Jarosław został powołany do reprezentacji Polski na Drużynowe Mistrzostwa Świata.

KWIECIEŃ

*w Schwerinie (Niemcy) odbyły się IX Europejskie Igrzyska Sztuk Walki Wręcz. Złote medale zdobyli zawodnicy Przemyskiego Klubu Walki Wręcz Jujitsu – Mateusz Klęsk wygrał kategorię wagową 70 kg, Kacper Horyniecki kategorię 77 kg, a Tomasz Dańko kategorie 85 kg.

*w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski w łucznictwie. W kategorii młodzików startowali zawodnicy UKS Tramp Jarosław i wygrali zawody drużynowe. Indywidualnie Jakub Siwoń zdobył tytuł wicemistrzowski. 

*Józef Gudzelak z Przemyśla zdobył tytuł Mistrza Polski w slalomie gigancie kategorii powyżej 66 lat.

*w II lidze piłki ręcznej drużyna Orła Przeworsk zakończyła rozgrywki na ostatnim miejscu w tabeli z dorobkiem 4 punktów.

*w rozgrywkach III ligi po remisie 1:1 w Sieniawie z Sokołem, JKS 1909 stracił fotel lidera na rzecz Resovii Rzeszów. W IV lidze w meczu na szczycie pomiędzy Wólczanką Wólka Pełkińska a Wisłoką Dębica padł bezbramkowy remis.

*Martyna Zając z Przeworska osiągnęła najlepszy wynik w pływaniu długodystansowym. Na pływalni w Łańcucie przepłynęła nieprzerwanie dystans 21,5 km.

*Kacper Kruk z Jarosławia podczas XI Pucharu Polski w karate kyokushin zdobył złoty medal w wadze 65 kg młodzików.

*w Jaworznie rozegrano Mistrzostwa Europy w jujitsu. Mistrzem Europy w kategorii juniorów został Sebastian Nalepa, wicemistrzem Kamil Ryzner, a brązowy medal zdobył Szymon Szupiony. W rywalizacji seniorów wicemistrzem został Paweł Nadolski, a brązowe medale zdobyli: Mateusz Klęsk, Piotr Kucharski, Lech Kaczor – wszyscy to reprezentanci Przemyskiego Klubu Walki Wręcz.

*dwie porażki na koniec roku zanotowali koszykarze MCS Daniel Gimbaskets 2. W Łowiczu przegrali z Księżakiem 68:75, we własnej hali z AZS AGH Alstom Kraków 79:86.

*Hubert Kłak z Szówska, startując na Mistrzostwach Polski w sportach siłowych, które odbyły się w Cetniewie zdobył trzy medale w wyciskaniu sztangi leżąc.

*w ostatnim numerze ŻP ogłosiliśmy 40. Konkurs-Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców 2014 roku.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama