Opracowanie: Józef Rybczyński.
Zbliża się 66. rocznica wycieczki kajakowej ks. Karola Wojtyły z Przemyśla do Leżajska, dlatego chciałem przypomnieć historię tych wydarzeń i wspomnieć o mojej bezinteresownej wystawie na ten temat w 2014. w Archiwum Państwowym w Przemyślu, która liczyła 207 plansz zawierających blisko 3150 zdjęć.
Dla uczczenia tego wydarzenia zaprojektowałem, zrealizowałem i bezinteresownie przekazałem na rzecz gminy miejskiej w Przemyślu „Kamień Papieski”. Został on poświęcony na Przystani Wodnej 14 maja 2022 roku. Byłem też inicjatorem budowy takiego kamienia w Kuryłówce (poświęcenie 26 lipca 2020) nad Sanem, gdzie wycieczka się zakończyła, a także w Walawie, gdzie stanął pierwszy biwak nad Sanem (16 października 2022). O ów kamień w Przemyślu „walczyłem” aż 82 miesiące ( Jeden z urzędników UM w Przemyślu odgrażał się, że mu kaktus na dłoni wyrośnie…). Okoliczni mieszkańcy byli jednak zadowoleni, bo znikł zachwaszczony kawałek terenu. Na ten moment brak jeszcze Kamienia Papieskiego na brzegu Sanu w Nielepkowicach, gdzie był drugi biwak na tej trasie.
Kamień „przemyski” na Przystani Wodnej dał pretekst do organizacji spływów kajakowych, które rozpoczęły się w lipcu 2022 r. Ostatni taki odbył się 7 czerwca br. Organizatorem spływu jest Rada Seniorów III Kadencji we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu i stowarzyszeniem Róża Wiatrów w Przemyślu. Spływy odbywają na trasie: Przystań Wodna przy ul. 22 listopada w Przemyślu – promowisko na Sanie w Wyszatycach i powinny trwać do czasu kiedy zniknie ostatni kajak (czyli zawsze)...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 86% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze