Znakomicie podczas „Ekogali 2019”, czyli Międzynarodowych Targów Żywności Wysokiej Jakości i Produktów Regionalnych oraz „XIV Europejskiego Konkursu Kulinarnego Rzeszów – Jasionka”, spisała się reprezentacja Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.
Targom – jak co roku – towarzyszył międzynarodowy konkurs kulinarny. Od zarania bierze w nim udział ekipa z jarosławskiego Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących. Szkołę reprezentowały uczennice trzeciej klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Dorota Hirna i Kamila Dominik[paywall]. W zmaganiach konkursowych brało udział 10 zespołów, które oceniały dwa składy jury konkursowego – jury techniczne i jury degustacyjne. Najlepszą drużyną okazał się zespół z Lublina, który pokonał kilka duetów z Polski oraz Lwowa, Trebisova i Iwano-Frankiwska.
Konkurs odbył się pod patronatem firmy „Prymat”, merytorycznym nadzorem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, organizowany był zaś przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Kucharze stanęli w tym roku przed wyzwaniem: „Kierunek – kaczka i polskie smaki”. Należało wykonać danie zasadnicze z piersi kaczki „Diluva”, z obowiązkowym wykorzystaniem dwóch dowolnych warzyw korzeniowych, owoców sezonowych i batatów. Dodatkowym zadaniem było zaproponowanie deseru talerzowego z obowiązkowym wykorzystaniem: dowolnego gatunku dyni, białej czekolady, pistacji i rozmarynu.
Dziewczyny z ZSSChiO wywalczyły trzecie miejsce. Zebrały gratulacje za bhp, estetykę talerza i ciekawy pomysł na skomponowanie dań konkursowych. Na oczach publiczności wykonały w 80 minut 8 porcji dania zasadniczego, które stanowił: filet z kaczki i puree z batata w sosie z czarnego bzu. Całość dopełnił garnie z minimarchewek, marynowanego buraka i rajskich jabłuszek. Druga część konkursowych zmagań dziewcząt z jarosławskiego „spożywczaka” polegała na przygotowaniu 8 talerzy deseru: włoskiej bezy z nutą rozmarynu, musu dyniowo-gruszkowego, sosu czekoladowo-kokosowego i posypki z białej czekolady i pistacji. Do konkursu pod kątem praktycznym i teoretycznym uczennice przygotowywała nauczycielka przedmiotów zawodowych, niezastąpiona Wanda Mazurek.
–Dzielnie walczyły, godnie reprezentując naszą szkołę w wielkim świecie gastronomii – powiedziała dyrektor szkoły Bożena Wojciechowska, która wzięła udział w ceremonii rozdania nagród.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.YOUTUBE.COM - TOFUCKEN - PRZEPIS NA WEGAŃSKIEGO INDYKACZKURCZAKA
Ten film powinien być puszczany w liceach i technikach, szczególnie w gastronomikach etc.YOUTUBE.COM - DOMINION (2018) FULL DOCUMENTARY
YOUTUBE.COM - TOFUCKEN - PRZEPIS NA WEGAŃSKIEGO INDYKACZKURCZAKA
Ten film powinien być puszczany w liceach i technikach, szczególnie w gastronomikach etc.YOUTUBE.COM - DOMINION (2018) FULL DOCUMENTARY