Reklama

Filet z kaczki i puree z batata w sosie z czarnego bzu – cymes na medal

Znakomicie podczas „Ekogali 2019”, czyli Międzynarodowych Targów Żywności Wysokiej Jakości i Produktów Regionalnych oraz „XIV Europejskiego Konkursu Kulinarnego Rzeszów – Jasionka”, spisała się reprezentacja Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Targom – jak co roku – towarzyszył międzynarodowy konkurs kulinarny. Od zarania bierze w nim udział ekipa z jarosławskiego Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących. Szkołę reprezentowały uczennice trzeciej klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Dorota Hirna i Kamila Dominik[paywall]. W zmaganiach konkursowych brało udział 10 zespołów, które oceniały dwa składy jury konkursowego – jury techniczne i jury degustacyjne. Najlepszą drużyną okazał się zespół z Lublina, który pokonał kilka duetów z Polski oraz Lwowa, Trebisova i Iwano-Frankiwska.

Konkurs odbył się pod patronatem firmy „Prymat”, merytorycznym nadzorem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, organizowany był zaś przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Kucharze stanęli w tym roku przed wyzwaniem: „Kierunek – kaczka i polskie smaki”. Należało wykonać danie zasadnicze z piersi kaczki „Diluva”, z obowiązkowym wykorzystaniem dwóch dowolnych warzyw korzeniowych, owoców sezonowych i batatów. Dodatkowym zadaniem było zaproponowanie deseru talerzowego z obowiązkowym wykorzystaniem: dowolnego gatunku dyni, białej czekolady, pistacji i rozmarynu.

Reklama

Przygotowały cymes

Dziewczyny z ZSSChiO wywalczyły trzecie miejsce. Zebrały gratulacje za bhp, estetykę talerza i ciekawy pomysł na skomponowanie dań konkursowych. Na oczach publiczności wykonały w 80 minut 8 porcji dania zasadniczego, które stanowił: filet z kaczki i puree z batata w sosie z czarnego bzu. Całość dopełnił garnie z minimarchewek, marynowanego buraka i rajskich jabłuszek. Druga część konkursowych zmagań dziewcząt z jarosławskiego „spożywczaka” polegała na przygotowaniu 8 talerzy deseru: włoskiej bezy z nutą rozmarynu, musu dyniowo-gruszkowego, sosu czekoladowo-kokosowego i posypki z białej czekolady i pistacji. Do konkursu pod kątem praktycznym i teoretycznym uczennice przygotowywała nauczycielka przedmiotów zawodowych, niezastąpiona Wanda Mazurek.

–Dzielnie walczyły, godnie reprezentując naszą szkołę w wielkim świecie gastronomii – powiedziała dyrektor szkoły Bożena Wojciechowska, która wzięła udział w ceremonii rozdania nagród.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-12-14 20:38:27

    YOUTUBE.COM - TOFUCKEN - PRZEPIS NA WEGAŃSKIEGO INDYKACZKURCZAKA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-12-14 20:49:57

    Ten film powinien być puszczany w liceach i technikach, szczególnie w gastronomikach etc.YOUTUBE.COM - DOMINION  (2018) FULL DOCUMENTARY

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości