Reklama

Fragmenty Dzienniczka Basi Rosenberg [ZDJĘCIA]

Do końca lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku oglądać będzie można wystawę Żeby nie zapomnieć, aby nie powtórzyć..., poświęconą życiu codziennemu przeworskich Żydów, ich kulturze i religii. Ekspozycja powstała w oparciu o fragmenty zeszytu z zapiskami 15-letniej przeworskiej Żydówki Basi Rosenberg.

Interesujący zapis życia polskiego miasteczka na terenie dawnej Galicji, w przededniu wybuchu II wojny światowej i w pierwszych dniach okupacji, został odnaleziony w Przeworsku 1958 roku. Na wystawę składają się m.in. fotografie przeworskich judaików (unikatowe skany szklanych negatywów z lat 30. XX wieku), udostępnione przez Muzeum w Przeworsku.

Ekspozycja ukazuje miejsca związane z życiem przeworskich Żydów i skłania do refleksji nad światem, który zniknął bezpowrotnie. 25 stycznia br. w przeworskiej bibliotece odbyło się towarzyszące wystawie spotkanie pod hasłem „Kamyki naszej pamięci”, które – podobnie jak ona – zostało zorganizowane w ramach lokalnych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W przygotowanie wydarzenia włączyła się aktywnie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, a poprowadził je dyrektor biblioteki Henryk Prochowski.

Spotkanie odbyło się z udziałem urodzonej w Przeworsku Żydówki Judith Haas Elkin, która dzieliła się ze słuchaczami osobistymi refleksjami na temat trudnych momentów własnego życia, dotyczących ucieczki jej samej i jej rodziny przed zagładą. Wzięli w nim również udział działacze społeczni, opozycjoniści czasów PRL-u Ludwika i Henryk Wujcowie i zasłużony dla miasta przeworszczanin Andrzej Świtalski, a także przedstawiciele urzędu miasta, starostwa, dyrektorzy i kierownicy przeworskich instytucji, nauczyciele oraz licznie przybyła młodzież.

Przeworscy licealiści, pod kierunkiem Małgorzaty Jakubowskiej i Barbary Bożek, przygotowali z tej okazji montaż słowno-muzyczny i krótki dokument filmowy zatytułowany Zapomniane oblicze Przeworska z udziałem Andrzeja Świtalskiego. Ten drugi powstał pod kierunkiem Joanny Kozak. – To nasza wspólna historia. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia wystawy – zachęca dyrektor placówki H. Prochowski.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama