Reklama

Gdzie się podział plac zabaw?

28/05/2015 09:30

– Jeszcze dwa lata temu były tu huśtawki, piaskownica i ławki. Było słychać radosne głosy bawiących się dzieci. Teraz stoją samochody i jest pas zieleni, na który wchodzić nie wolno. Miejsca dla aut jest dość sporo, a dla chcących się bawić dzieci go zabrakło – narzekają rodzice z os. Wojska Polskiego w Jarosławiu.

– Na osiedlu nie ma żadnych atrakcji dla dzieci. Zabrali to, co było wcześniej. Najmłodsi nie mają się gdzie podziać, a rodzice usiąść, by ich przypilnować. Zamiast tego zrobili parking dla samochodów. Z dzieckiem trzeba iść do oddalonego parku, bo tutaj nie ma żadnego miejsca do zabawy – komentują. – Synka samego z domu nie wypuszczę w obawie o jego bezpieczeństwo. Musiałby przejść przez ruchliwą ulicę i skrzyżowanie, gdzie nietrudno o wypadek. Ostatnio córka mojej znajomej[paywall] omal nie została potrącona przez samochód. Bardzo się martwię, by mojemu dziecku nie stała się żadna krzywda – mówi Ewa, matka jednego z dzieci mieszkających na osiedlu. Mieszkańcy już interweniowali w tej sprawie. Zebrali petycje, ale nic w kierunku zmian nie zostało zrobione. – My, jako pośrednik, możemy uczestniczyć w rozmowach i przekazywać pretensje do urzędu miasta, natomiast to oni zadecydują. Mieszkańcy wnioskowali o parking i są zachwyceni. W sprawie placu zabaw trzeba skierować odpowiedni wniosek do burmistrza, aby w przyszłorocznym budżecie znalazły się na to środki – twierdzi prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu Krzysztof Sopel. Dzieci na razie biegają pomiędzy samochodami na parkingu. – Ciągle słychać głosy niezadowolonych starszych mieszkańców, napominających je w kółko: „tu nie wolno!”. To co te biedne dzieci mają robić? Gdzie się podziać? – pyta jedna z matek.

Czy znajdą się pieniądze?

Osiedle jest duże, obejmuje kilka bloków. Nie ma na nim żadnego miejsca zabaw dla dzieci. Terenu do zagospodarowania jest dość sporo. – Na mniejszych osiedlach są place zabaw, ławki. U nas również mogłyby być. Dzieci bawiłyby się bezpiecznie. Tutaj nawet starsi ludzie, wracający chociażby z zakupów, nie mają gdzie przysiąść, by odpocząć i nabrać sił. Jestem całą sobą za placem zabaw – mówi mieszkanka. Z rozmowy z dyrektorem Wydziału Rozwoju Miasta i Infrastruktury Technicznej UM Jarosławia Rafałem Młynarskim wynika, że istnieje możliwość urządzenia placu zabaw na terenie os. Wojska Polskiego. Znajduje się tam działka, która jest w części utwardzona, jest też teren zielony, gdzie można by postawić urządzenia do zabawy. Zrealizowanie takiego zamiaru wymaga zabezpieczenia w budżecie odpowiedniej kwoty na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawstwo. W tym roku placu nie zaplanowano. Może w następnym radni znajdą pieniądze na zorganizowanie miejsca dla dzieci.


Bogusława Pajda
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości