W przemyskim magistracie odbyło się inauguracyjne spotkanie poświęcone zmianom w organizacji jednostek oświatowych po wejściu w życie planowanej reformy oświaty, związanej z likwidacją gimnazjów.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: prezydent Przemyśla Robert Choma, sekretarz miasta Dariusz Łapa, przedstawiciele wydziału edukacji na czele z naczelnik Elżbietą Tarnawską oraz oczywiście dyrektorzy przemyskich szkół. Na początku października br. prezydent R. Choma powołał zespół zadaniowy ds. reformy, którego zadaniem było opracowanie koncepcji zmian w przemyskiej oświacie. Na spotkaniu zaprezentowano dyrektorom efekty pracy zespołu[paywall]. Najważniejszą ze zmian – oprócz przekształceń dokonywanych z mocy ustawy – jest włączenie samodzielnych gimnazjów numer 1, 3 i 5 do szkół podstawowych numer: 4, 5, i 14. Młodzież z Gimnazjum nr 1 trafi do SP 14, z Gimnazjum nr 3 do SP 5, zaś z Gimnazjum nr 5 do SP 4. Gimnazjum dla dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 zostanie przekształcone w szkołę podstawową o strukturze klas VII – VIII.
– Oddziały gimnazjalne do czasu wygaśnięcia pozostaną w swoich dotychczasowych siedzibach. Gimnazja, które funkcjonują w zespołach, w tym w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, zostaną wygaszone w trybie, który przewiduje ustawa Prawo oświatowe – poinformował rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.
Dyrektorzy szkół pozytywnie odnieśli się do przedstawionej koncepcji, podkreślając, że jest to rozwiązanie optymalne. Rozwiązanie, które uwzględnia zarówno potrzeby społeczne, jak i organizacyjno-lokalowe szkół. – Było to pierwsze z serii spotkań, które odbywać się będą z dyrektorami. Ich celem jest sprawne przeprowadzenie przemyskich szkół przez proces zmian wynikających z planowanej reformy oświaty. Obecnie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądać ruch kadrowy. To zostanie wypracowane i przedstawione podczas jednego z kolejnych spotkań – wyjaśnił W. Wołczyk.
Nie wiadomo jeszcze, gdzie trafi młodzież z gimnazjów niepublicznych.
Podczas spotkania prezydent R. Choma przekazał informację, która z całą pewnością ucieszy przemyskich nauczycieli. W przyszłym roku o kwotę 720 tys. zł zwiększone zostaną fundusze na dodatki motywacyjne dla nauczycieli. Średnia wysokość dodatków motywacyjnych za 2016 r. – po zwiększeniu o wspomnianą kwotę – wynosi obecnie 3,5 procent i będzie wyższa od zakładanej w budżecie o 2,5 procent. Dodatki mają zostać wypłacone jeszcze w tym roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Drodzy nauczyciele! trzeba było o prognozach i efektach myśleć przed wyborami...A nie teraz płakać.
Trzeba było głosować i myśleć o sobie .a terazmożecie mieć pretensję tylko i wyłącznie do siebie.
>dyrektorzy przemyskich szkół, którzy pozytywnie odnieśli się do proponowanych zmian.<No niezłych mamy pedagogów. Cieszą się, że będą likwidowani i pójdą na bezrobocie o dzieciach (młodzieży) już nie mówiąc.
Takie jest PAŃSTWO jakie młodzieży wychowanie! Dzieci i młodzież będą wyrastać w atmosferze kłamstwa i poklasku, przekupnego zachowania i działania pod hasłem : "W to mi graj"! Klakierzy poszli już dawno w ruch!
do seminarium z nimi,a nauczyciele jak widze to kochaja polityke
po co komu te gimnazja byly?? Dobrze ze likwidują.....
jak wchodzily gimnazja to plakali teraz jak likwiduja tez placza nie wiem o co w tym wszystkim chodzi??????????
Drodzy nauczyciele! trzeba było o prognozach i efektach myśleć przed wyborami...A nie teraz płakać.
Trzeba było głosować i myśleć o sobie .a terazmożecie mieć pretensję tylko i wyłącznie do siebie.
>dyrektorzy przemyskich szkół, którzy pozytywnie odnieśli się do proponowanych zmian.<No niezłych mamy pedagogów. Cieszą się, że będą likwidowani i pójdą na bezrobocie o dzieciach (młodzieży) już nie mówiąc.