Sześciu gimnazjalistów wpadło na pomysł, jak można zagospodarować nieczynne targowisko miejskie przy ul. Handlowej. Obecnie obiekt stoi pusty i rzadko jest wykorzystywany.
Michał Hadel, Mateusz Hałucha, Julia Stachów, Justyna Szymańska, Patryk Tobuch, Konrad Żyła z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie pod opieką nauczyciela historii Zenona Swatka wzięli udział w ogólnopolskim programie „Młodzi Przedsiębiorczy”. Swoją grupę nazwali „Inglotersi” – od nazwiska patrona swojej szkoły Przemysława Inglota.
Program „Młodzi Przedsiębiorczy” skierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych. VI edycja programu składała się z dwóch etapów, w trakcie których uczniowie, pracując w małych zespołach, realizowali zadania z zakresu przedsiębiorczości i zarządzania na platformie internetowej. W pierwszym etapie uczestnicy poznali sposoby zarządzania własnym budżetem i innymi zasobami. W drugim założyli i prowadzili swoje wirtualne firmy.
Gry, koncerty, gastronomia
„Inglotersi” zaproponowali założenie przedsiębiorstwa pod nazwą Klub Młodzieżowy „Targowisko”. Miałby powstać na bazie targowiska miejskiego „Mój Rynek”. Inwestycja okazała się nietrafiona i obiekt obecnie jest pustostanem. Gimnazjaliści przeprowadzili badania rynku. Wynika z nich, że młodzież chciałaby mieć miejsce, gdzie może w swoim gronie spędzać wolny czas i korzystać z różnorodnej oferty, odpowiadającej zainteresowaniom młodzieży. Według „Inglotersów”, przedsięwzięcie spełnia wszystkie kryteria, umożliwiające utrzymanie się na lubaczowskim rynku[paywall]. W prezentacji swojego pomysłu gimnazjaliści napisali: „Na targowisku do wykorzystania jest kilka samodzielnych pomieszczeń ze wspólnym zapleczem sanitarnym. Planujemy utworzyć w jednym z nich kawiarenkę z urozmaiconym menu, m.in.: ciastami, napojami bezalkoholowymi, fastfoodami i gorącymi napojami. Rozważamy organizowanie autorskich wieczorów muzycznych, poetyckich, plastycznych itp. oraz stworzenie galerii prezentującej dorobek młodych artystów. Zamierzamy zaproponować również miejsca dla gier zręcznościowych: bilard, tenis stołowy, darty oraz przeznaczonych na e-sport – turnieje gier komputerowych. W okresie letnim planujemy organizować tam koncerty, dyskoteki, spotkania z młodymi twórcami kultury.”
Praca „Inglotersów” została zauważona i wysoko oceniona przez mentorów Centrum Edukacji Obywatelskiej, którzy uznali, że projekt Klubu Młodzieżowego „Targowisko” jest możliwy do zrealizowania. Zwrócili ponadto uwagę, że uruchomienie tego przedsięwzięcia rozwiąże istotne problemy władz miejskich z zagospodarowaniem pustostanu i zapewnieniem młodzieży ciekawych form spędzania wolnego czasu.
W nagrodę „Inglotersi” zostali zaproszeni na ogólnopolską galę w siedzibie NBP w Warszawie. Takiego zaszczytu dostąpiło tylko 10 zespołów gimnazjalnych z Polski.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze