Reklama

Gimnazjaliści mają pomysł na zagospodarowanie nieczynnego targowiska

23/07/2016 10:57

Sześciu gimnazjalistów wpadło na pomysł, jak można zagospodarować nieczynne targowisko miejskie przy ul. Handlowej. Obecnie obiekt stoi pusty i rzadko jest wykorzystywany.

Michał Hadel, Mateusz Hałucha, Julia Stachów, Justyna Szymańska, Patryk Tobuch, Konrad Żyła z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie pod opieką nauczyciela historii Zenona Swatka wzięli udział w ogólnopolskim programie „Młodzi Przedsiębiorczy”. Swoją grupę nazwali „Inglotersi” – od nazwiska patrona swojej szkoły Przemysława Inglota.

Program „Młodzi Przedsiębiorczy” skierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych. VI edycja programu składała się z dwóch etapów, w trakcie których uczniowie, pracując w małych zespołach, realizowali zadania z zakresu przedsiębiorczości i zarządzania na platformie internetowej. W pierwszym etapie uczestnicy poznali sposoby zarządzania własnym budżetem i innymi zasobami. W drugim założyli i prowadzili swoje wirtualne firmy.

Reklama

Gry, koncerty, gastronomia

„Inglotersi” zaproponowali założenie przedsiębiorstwa pod nazwą Klub Młodzieżowy „Targowisko”. Miałby powstać na bazie targowiska miejskiego „Mój Rynek”. Inwestycja okazała się nietrafiona i obiekt obecnie jest pustostanem. Gimnazjaliści przeprowadzili badania rynku. Wynika z nich, że młodzież chciałaby mieć miejsce, gdzie może w swoim gronie spędzać wolny czas i korzystać z różnorodnej oferty, odpowiadającej zainteresowaniom młodzieży. Według „Inglotersów”, przedsięwzięcie spełnia wszystkie kryteria, umożliwiające utrzymanie się na lubaczowskim rynku[paywall]. W prezentacji swojego pomysłu gimnazjaliści napisali: „Na targowisku do wykorzystania jest kilka samodzielnych pomieszczeń ze wspólnym zapleczem sanitarnym. Planujemy utworzyć w jednym z nich kawiarenkę z urozmaiconym menu, m.in.: ciastami, napojami bezalkoholowymi, fastfoodami i gorącymi napojami. Rozważamy organizowanie autorskich wieczorów muzycznych, poetyckich, plastycznych itp. oraz stworzenie galerii prezentującej dorobek młodych artystów. Zamierzamy zaproponować również miejsca dla gier zręcznościowych: bilard, tenis stołowy, darty oraz przeznaczonych na e-sport – turnieje gier komputerowych. W okresie letnim planujemy organizować tam koncerty, dyskoteki, spotkania z młodymi twórcami kultury.”

Reklama

Gala w siedzibie NBP

Praca „Inglotersów” została zauważona i wysoko oceniona przez mentorów Centrum Edukacji Obywatelskiej, którzy uznali, że projekt Klubu Młodzieżowego „Targowisko” jest możliwy do zrealizowania. Zwrócili ponadto uwagę, że uruchomienie tego przedsięwzięcia rozwiąże istotne problemy władz miejskich z zagospodarowaniem pustostanu i zapewnieniem młodzieży ciekawych form spędzania wolnego czasu.

W nagrodę „Inglotersi” zostali zaproszeni na ogólnopolską galę w siedzibie NBP w Warszawie. Takiego zaszczytu dostąpiło tylko 10 zespołów gimnazjalnych z Polski.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości