Reklama

Gmina miejska stanie się udziałowcem JPK. Pytanie po co?

14/07/2019 20:00

Zgodnie z decyzją rady miejskiej miasto będzie udziałowcem Jarosławskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Zarówno mieszkańców, jak i niektórych radnych powinno zainteresować, dlaczego miasto przeprowadza taką operację.

Temat na ostatniej sesji rady miasta drążyli radni Piotr Kozak i Mariusz Walter. Ten pierwszy dopytywał przede wszystkim o finanse, ten drugi o to, jak twór z nową strukturą właścicielską będzie funkcjonować. O kondycji finansowej zarówno firmy matki JPK, czyli Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu, jak i samej JPK mówił prezes Franciszek Gołąb, twierdząc,[paywall] że jest ona dobra. Z kolei na pytanie M. Waltera o celowość zaangażowania miasta w JPK odpowiadał burmistrz Waldemar Paluch, twierdząc, że udział miasta w spółce pozwoli JPK na lepsze funkcjonowanie na rynku prawnym i komercyjnym, umożliwi zaciąganie pożyczek i zawieranie umów leasingowych na doposażenie spółki. Obaj przedstawiciele miejskiej strony nie byli w tych wyjaśnieniach przekonywujący. F. Gołąb nie potrafił podać pułapu zadłużenia PGKiM, a W. Paluch o inwestycjach w JPK mówił dość ogólnikowo.

JPK realizuje coraz więcej zadań

Sytuację wyjaśniło dopiero pytanie radnej Doroty Batiuk-Jankiewicz o korzyści płynące z planowanej operacji. Początkowo, kiedy spółka JPK powstawała, realizowała zadania tylko i wyłącznie związane z utrzymaniem trenów zielonych, teraz jest ich coraz więcej – wyjaśniał burmistrz. W tym roku JPK przejęło zadania związane z gospodarką komunalną i mieszkaniową. – Dzięki funkcjonowaniu spółki koszty związane z realizowaniem tych zadań są znacznie niższe – informował burmistrz, dodając, że JPK będzie najprawdopodobniej uczestniczyć w utrzymaniu najnowszej miejskiej nekropolii na ulicy Szczytniańskiej. –Spółka potrzebuje zakupu nowego sprzętu, potrzebuje pieniędzy na bieżące wydatki i w najbliższym czasie planujemy jej dokapitalizowanie, tak by rozwijała się jeszcze bardziej – deklarował W. Paluch. – Widzimy efekty tej pracy, widzimy nasze piękne skwery, rozkwiecone ulice, a to wszystko jest właśnie w zarządzie Jarosławskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego – przekonywał burmistrz na tyle skutecznie, że rada zagłosowała zgodnie z jego planami. Czy na tyle jednak, by z tymi tezami zgodzili się mieszkańcy?
Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama