Reklama

Goście z RPA znowu w Polsce

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. dr Janusza Korczaka w Przemyślu (dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących) po raz kolejny odwiedzili nauczyciele i uczniowie z Port Shepstone, a konkretnie z St. Martin de Porres Comprehensive School.

– Celów naszej współpracy jest wiele. Wystarczy wspomnieć o wymianie doświadczeń w nauczaniu dzieci i młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej, wzbogacaniu warsztatu pracy nauczycieli obu placówek, podnoszeniu atrakcyjności kształcenia, integracji dzieci z kontynentu afrykańskiego i europejskiego, wzajemnym poznawaniu kultury afrykańskiej i polskiej czy otwarciu wychowanków na kontakty międzykulturowe – wyliczył dyrektor SOSW nr 2 Zbigniew Berestecki[paywall].

Pierwsza wizyta, 10-dniowa, odbyła się między 18 a 28 lutego 2016 r., kiedy do Przemyśla przyjechały cztery nauczycielki z RPA. Do ostatniego kontaktu między szkołami doszło między 30 stycznia a 7 lutego br., kiedy do RPA z przemyskiego ośrodka wyjechało sześć osób.

Reklama

Między 15 a 22 września br. doszło do rewizyty. Z Afryki przyjechało czterech nauczycieli: siostra Lidia Potocka – osoba, od której zaczęła się wymiana międzykontynentalna, kierownik nauczania głuchych we wspomnianej szkole Jeffrey Temba Mhlati, nauczycielka Knightingale Siphelele Gumede, wychowawca Siniko Vezi oraz czterech uczniów w wieku od 14 do 19 lat. Goście z RPA mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem polskiego systemu edukacji dla niesłyszących oraz podzielić się informacjami o organizacji kształcenia specjalnego u nich. – Dorośli obserwowali zajęcia edukacyjne naszych wychowanków z języka angielskiego, informatyki, zajęć kucharskich czy matematyki, a uczniowie uczestniczyli w nich aktywnie – powiedział Z. Berestecki.

Gospodarze przygotowali wiele innych atrakcji. Odbył się pokaz tańców afrykańskich oraz nauka gości poloneza. Uczniowie ośrodka przygotowali występ „Warszawska Syrenka” oraz prezentację dotyczącą historii Polski i symboli narodowych. Dużo czasu poświęcono na pokazanie piękna Przemyśla i regionu. Goście zwiedzili m.in. forty Twierdzy Przemyśl, Zamość, Łańcut oraz Muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    henia - niezalogowany 2018-10-02 17:35:11

    I tak trzymać!!!!Ci ludzie tez chca zwiedzać Swiat i miec przyjaciół w roznych czesciach tego naszego Swiata

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    LC - niezalogowany 2018-10-04 21:41:50

    Pięknie ..! Pozdrowienia dla p.Bożenki C.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama