Reklama

Groźby karalne pod adresem posła Rząsy

Do obrażania, wulgaryzmów i innych nikczemności, otrzymywanych drogą elektroniczną, osoby ze świecznika są już przyzwyczajone. Każde kierowanie gróźb karalnych powinno się kończyć zawiadomieniem odpowiednich służb. Kilka dni temu takowego e-maila otrzymał poseł z Przemyśla Marek Rząsa (Platforma Obywatelska) i sprawę zgłosił na policję.

Autorem e-maila był niejaki Zbigniew Wójcik. M. Rząsa zaprezentował go zachowując oryginalną pisownię.

Przytaczamy fragment wpisu: „Jako rodowity Polak nie będę dłużej oglądał tej niesprawiedliwości w sprawie ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i po prostu wezmę sprawy w swoje ręce. Mam wiatrówke ze śrutem którą ci przestrzelę rozum a jeśli to zawiedzie to wyciągnę mała (jeszcze PRLowską) siekierkę i po prostu odrąbie ci wszystko co możliwe jest do odrąbania, łącznie z sercem które zgniotę i zjem by przepadło na wieki[paywall] 

(…) Multi-kulti wybiję Ci ze łba moim kijem bejsobolowym. Zachciało się multy-kulty skurwielom pierdolonym? Moje nieużywane opony z garażu znajdą nowe zastosowanie i cię w niej spalę tak że stopi się na tobie ten żar i będziesz błagać by cofnąć czas i nie iść w politykę. Zmuszę Cię do kopania grobu. (…) ”.

Granica przekroczona

– Złożyłem zawiadomienie, ale wcześniej poinformowałem już o tym przemyską policję. Reakcja była natychmiastowa. Podjęli czynności służbowe wobec osoby kierującej drogą mailową groźby karalne pod moim adresem. Mam nadzieję, że uda się ją szybko namierzyć i ukarać za język nienawiści. To nie pierwszy raz, ale do tej pory otrzymywałem wiadomości bardziej obraźliwe w stylu „ty niemiecka onuco”. Wiadomości, które nie zawierały gróźb. Jestem osobą publiczną i trzeba mieć twardą skórę i do takich epitetów muszę się przyzwyczaić. Ale jeśli ktoś pisze, że mnie zabije, to granice zostały przekroczone. Dostałem to nie tylko ja, ale wielu innych posłów. I nie napisał to jakiś oszołom, a ktoś, kto robi to świadomie. A w dodatku wpisuje w to wątek ukraiński, obrażając obywateli innego kraju – powiedział poseł M. Rząsa.

Reklama

– Najpierw została z tego sporządzona notatka służbowa, a z chwilą, kiedy adresat wiadomości złożył oficjalne zawiadomienie, rozpoczęliśmy czynności sprawdzające i wszczęliśmy postępowanie w tej sprawie – zapewniła oficer prasowy komendanta miejskiego policji w Przemyślu aspirant Małgorzata Czechowska.

„Jutro cię zarżnę, bydlaku (...)”

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek. 7 sierpnia ub.r., o g. 21.24 na adres e-mailowy Kancelarii Prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna trafiła wiadomość o treści: „Miarka się przebrała Wojciechu Bakunie, jutro cię zarżnę bydlaku. Zniszczę cię za to, co zrobiłeś swoim mieszkańcom (w tym mi i mojej rodzinie). Szykuj się na koniec”.

Groźbę śmierci wysłano z adresu: przemysl.sprawe.gosciu@op.pl. Potem okazało się, że nie tylko W. Bakun otrzymał podobnej treści groźby karalne. Do włodarzy wielu miast w Polsce trafiły takie e-mailowe wiadomości, otrzymali je m.in. prezydenci: Wrocławia, Gdańska, Białegostoku, Olsztyna, Inowrocławia czy Ciechanowa.

Reklama

Sprawą zajęła się już policja, a po adresie IP można wywnioskować, że autorem gróźb  adresowanych do włodarza miasta jest ktoś z Przemyśla lub okolic. Dochodzenia nie prowadzili jednak funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Została przekazana do Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

– Sprawą kierowania gróźb karalnych zajmowali się policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Ten czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Dotyczące jej materiały pod koniec listopada 2021 roku zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu, a stamtąd trafiły do postępowania zbiorczego jednej z polskich prokuratur – powiedziała rzecznik prasowy KWP w Rzeszowie podinsp. Marta Tabasz-Rygiel.

Trafiła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, stamtąd do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i... (na razie) ślad po niej zaginął. Nie wiadomo, czy wciąż prowadzone jest postępowanie w tej sprawie, czy czeka ona na „lepsze” czasy.

Jak dowiedzieliśmy się w przemyskiej prokuraturze rejonowej, ta systematycznie monituje o informacje w tej kwestii. Na razie bez rezultatu.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama