3 lata ma potrwać wart ponad 5 mln zł remont hali sportowej w Przemyślu. Miasto ma duże szanse na otrzymanie dotacji na ten cel. Dyskusja radnych na ten temat przerodziła się w kłótnię, kto ma większe zasługi dla tego projektu.
Projekt zakłada termomodernizację zabytkowego budynku przy ul. Mickiewicza, w którym znajduje się przemyski kompleks sportowy. W ramach remontu przewiduje się ocieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi oraz instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji baterii fotowoltaicznych [paywall]oraz pompy ciepła, wymianę instalacji centralnego ogrzewania i wykonanie systemu zarządzania energią. Szacunkowa wartość projektu wynosi 5 mln 370 tys. zł, z czego 4 mln 147,5 tys. zł ma wynieść dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
O tym, że obiekt domaga się remontu nie trzeba nikogo przekonywać, bo to widać i z zewnątrz i wewnątrz. Kto miał okazję przebywać w pomieszczeniach hotelowych tym bardziej wie o co chodzi.
Fatalny stan obiektów Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji został poruszony na dwóch sesjach, które się odbyły w minionym tygodniu. W poniedziałek temat wywołał Marcin Kowalski (Kukiz’15). – Takie ruiny to wstyd i hańba, to woła o pomstę do nieba – mówił, demonstrując zdjęcia wykonane podczas terenowej komisji sportu.
– Chciałbym wszystkim radnym ubiegłej kadencji zadać pytanie, czy wyście kiedykolwiek byli na tych obiektach i zobaczyliście w ogóle w jakim są stanie? Czy może byliście zajęci innymi sprawami? Może robieniem zdjęć na różnych imprezach? – pytał. M. Kowalski stwierdził, że ich remont powinien być priorytetem wszystkich radnych ponad podziałami. Powiedział, że podziały są zawsze, ale spodziewał się większej współpracy dla dobra miasta.
W poniedziałek o tej sprawie nie dyskutowano ze względu na ograniczony czas, ale hali sportowej poświęcona była nadzwyczajna sesja w czwartek. Została ona zwołana, ponieważ w piątek upływał termin zgłaszania wniosków o wspomniane dofinansowanie na termomodernizację.
Dyskusja, która się tego dnia odbyła, stanowi kwintesencję współpracy i debat między radnymi obecnej kadencji. Do pani naczelnik referatu inwestycji, odpowiedzialnej za przygotowanie wniosku, nie było żadnych pytań. Nikt z radnych nie zadał też pytania o szczegóły remontu, nie zastanawiano się nad tym, czy można zrobić coś więcej albo inaczej. Nie padły żadne sugestie, rady, ani wskazówki. Przez pół godziny radni koalicji i opozycji przeciągali między sobą linę, kto zrobił więcej, a kto więcej zaniedbał, chociaż już od początku było wiadomo, że wszyscy jednogłośnie przystąpienie do remontu poprą.
Robert Bal (Regia Civitas) zaznaczył, że już w poprzedniej kadencji pochylano się nad tym remontem hali, ale nie było odpowiednich programów na dofinansowanie i wybierano inne inwestycje, na które łatwiej było zdobyć pieniądze. Przy okazji Daniel Dryniak (PiS) wyciągnął temat zupełnie niezwiązany z tematem sesji, a mianowicie pokrycia kosztów pikniku, który się odbył 21 września na dolnej stacji wyciągu. To wyraźnie zirytowało Marcina Kowalskiego i Tomasza Leszczyńskiego (K’15). Tak rozpoczęła się małomerytoryczna i niepotrzebna wymiana zdań. O jej zakończenie apelowali Paweł Zastrowski, Mirosław Majkowski i Maciej Kamiński. Ten ostatni wniósł nawet o to wniosek formalny, jednak większość była za kontynuowaniem dyskusji.
Temat starała się krok po kroku wyjaśnić Grażyna Stojak (KO), która w poprzedniej kadencji zasiadała w komisji sportu. Tłumaczyła, że wówczas skupiono się na budowie centrum badmintona i hali sportowej przy szkole podstawowej nr 14. Wymieniła również wkład ówczesnego wiceprezydenta Grzegorza Haydera w unormowania stanu prawnego działek, na których te obiekty powstają. – To nie jest tak, że myśmy nic nie robili. Efektem tego jest, że dwie hale się budują – powiedziała. – Nie będziemy się na koniec kadencji chwalić, że mamy dwie nowe hale, które się dzisiaj budują, bo wyprowadzić stan prawny było naprawdę trudno – podkreśliła.
Zaznaczyła, że wtedy były „do wzięcia” pieniądze na budowę tych obiektów, więc zdecydowano się właśnie na to, ale o hali nie zapomniano i stworzony został plan co należy zrobić.
– Dzisiaj komisja sportu stoi przed wieloma wyzwaniami. Bez wątpienia podołamy i będziemy pomagać, ale na pewno nie zrobimy tego w takiej atmosferze, jaka tutaj jest. Może czas te topory zakopać, przeanalizować głosy w dyskusji i zabrać się do tej pracy, która jest przed nami – powiedziała G. Stojak.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Lepiej byłoby wybudować nową halę sportową a to dziadostwo wyburzyć a teren w przyszłości zagospodarować na inne potrzeby miasta. Stare to jest dobre wino i to nie zawsze.
Po pierwsze to nie jest hala sportowa a duża sala treningowa z dostawianymi krzesełkami jak na wiejskich festynach czy dożynkach. Po dtugie przypominam młodym bo osobiście na mecze koszykówki Polonii, Czuwaju czy Polnej jeszcze w latach 60 tych ub wieku że budynek zwany halą jest przerobiony z przedwojennej ujeżdżalni koni wojskowych, kilkanaście razy przerabiany i remontowany zas od wspomnianych lat 60 właściwie nic się nie zmieniło dalej te krzesełka, no może malowanie parkietu czestsze ale nie wiem szczegółów bo od lat tam nie chodzę i raczej chodzić nie planuję bo nie ma żadnych sportowych wydarzeń, przemyski sport kiedyś amatorski ale liczny i prężny obecnie ruina, zanikł. Nadmienię jako stary sportowy przemyski obserwator że mieścina nasza jest na szarym końcu w sportowej bazie, hale sportowe mają Jarosław, Przeworsk, Tarnobrzeg, Sanok, Jasło, St. Wola ale nawet Żurawica, Bircza, Huwniki, Mielec buduje nową kolejną halę za 160 milionów zł, o Rzeszowie nie wspominam bo nie ma sensu porównywać metropolię z zadupiem. To tylko pobieżne porównanie innych miasteczek, miast, wsi podkarpacia z Przemyślem gdzie nie ma nic, ani basenu otwartego, obecny ponad 30 letni też ruina, lodowiska krytego, boiska zwane stadionami wygląd jak z lat mojej młodości czyli PRL u, Czuwaj przerobiony dziwacznie na Stadion Miejski posiadający ponoć sztuczne oświetlenie nie rozegrał ani jednego meczu przy tym świetle, nawet ta 5 liga, podobno słaba widocznosc zas próba zapalenia tego oswietlenia spowodowała awarie oświetlenia w pobliskich blokach i domach. Polonia, totalna ruina nawet nie wchodzę ale z ulicy widzę tą paskudną zardzewiałą i wyłowiałą bramę wejsciową, zaś w oddali jakieś rusztowania zwane trybuną główną, pamiętam dokładnie kiedy została przywieziona w w 1976 roku z Mielca kiedy wybudowano nowy stadion Stali na 30 tysiecy miejsc, ciekawe że w Mielcu oddano trzeci piękny kameralny stadion, zaś w przemyskim zadupiu ponad 40 letnia metalowa konstrukcja służy jako trybuna do dzisiaj. Pytam tylko czy jest bezpieczna i co na to inspekcja pracy. Co zrobił Choma przez 16 lat w dziedzinie sportu , to co innych np gospodarki czyli nic, nie interesował się kompletnie sportem choć widzę że w niedziele z rakietami zasuwa pograć w tenisa, zrujnował mieścinę i wyjawiowił totalnie, stawiając jedynie na jakiegoś babingtona budując za kilka milionów salkę sportową przy ogólniaku, uważa ż jesteśmy w babingtonie potęgą, zaś palcem nie kwitnął by ratować koszykówkęw Polonii sekcji tak zasłużonej dla przemyskiego sportu, zresztą ren nowy bakun niby dawny koszykarz nie kwapi się by reaktywać sekcję przynajmniej w klasie młodzików czy juniorów. No cóż można i tak, nic ni robić, nie budować, nie reaktywać, najlepiej zlikwidować bo wtedy mniej problemów i kasę zaoszczędzi. To tyle w nawiększym skrócie choć jako emerytowany przemyski tym razem sportowy obserwator mogę pisać o przemyskim dawnym sporcie bez końca, o obecnym nic bo nie ma o czym. Na koniec krótkiego z konieczności wpisu bo ten telefon nie dla emeryta moje stałe motto, mantra, jacy wyborcy, taka władza, jaki pan taki kram. A mnie wstyd, nieustanny wstyd kiedy mały Jarosław wyprzedził nasze większe zadupie o cała epokę, to nie przesada , brawo Jarosław gratulacje dla sportowców, działaczy i głównie dla pani poseł minister Joasi Szmitd Rodziewicz, ma pani mój głos w najbliższych wyborach.
It's easy to understand, detailed and meticulous! I had a lot of posts. After seeing this article from you! I find it interesting, your article gave me a new perspective! I have many other posts on the same topic, but your article convinced me! https://fnafworld.co
Panie Przemyski sportowy obserwatorze, hale sportowe to faktycznie mają Sanok, Mielec, no i może do tego grona jeszcze zaliczymy Tarnobrzeg oraz Stalową Wolę, ale resztę którą Pan wymienił, to w niczym nie różnią się od tej w Przemyślu. Są to również duże sale treningowe. Jarosław poza dużą trybuną za bramką dostawia trybuny i to nawet drewniane, takie jakie kiedyś były w Przemyślu. Przeworsk i Jasło, małe obiekty. Pozdrawiam.
W 3 lata Chińczycy budują miasto od podstaw 1000 kma 8 pasmowej autostrady itd .
Dobrze piszesz . Przemyśl nie ma szczęścia do włodarzy od 1939
I nastąpi era ???????????????????????????///
Do tego niby gościa, w zasadzie nie polemizuję z tymi którzy nie mają nic do powiedzemia za wyjątkiem wyłapywania potknięcia językowego adwersarzy. Człowieku napisz choć kilka zdań może polemicznych ale sensownych, do rzeczy. Przecież wiadomo każdemu myślącemu w miarę logicznie że np. BIRCZA, Żurawica czy Huwniki nie mają hali sportowej na miarę np. Podpromia w Rzeszowie bo na wsi takie obiekty nie mają sensu istnienia, problem w utrzymaniu itd ale Przemyśl obecnie totalnie zdołowana miescina dawne miasto o satusie województwa powinno mieć widowiskowa hale z prawdziwego zdarzenia, z prawdziwymi trybunami z zapleczem treningowym i gastronomicznym. Człowieku uczepiłeś sie tylko hal czy sal przecież piszę szerzej o wiele szerzej na temat przemyskiego sportu, a właściwie ruiny i sportowej pustyni w naszej miescinie, zadupiu. Zaznaczę na koniec a pamiętam doskonale bo w tym uczestniczyłem że w latach 60, 80 ub wieku w 4 przemyskich klubach sportowych działalo ok 35 różnych sekcji sportowych nawet np. kolarstwo, hokej, boks, ciężary, zapasy, judo czy niektóre ns poziomie krajowy czy ogólnopolskim. Ale o szczegóły zapytaj swojego dzaiadka czy starszego sąsiada bo opisując w szczegółach musiałbym napisać małą książkę. Dlatego piszę w nawiększym skrucie, bo tym telefonem dobrze posługują się jedynie twoi rówieśnicy, zamiast przyszłości czytaj całość ze zrozumieniem i wyciągaj wnioski, naukę zamiast jako wielki znawca hal czy sal sportowych pouczać mnie starego sportowego obserwatora.
Czy ja w swoim komentarzu porównuję wymienione przez nas hale do tej, np. w Rzeszowie? Odniosłem się do hal, bo jest o tym artykuł oraz część komentarza, a także chciałem pokazać, że się Pan myli. Twierdzi Pan, że Przemyśl nie ma hali sportowej, ale za to ma ją Przeworsk czy Jasło. Tak dla porównania:1. Przemyska hala sportowa o wymiarach 60m x 30m z pełnowymiarowymi boiskami do: koszykówki, siatkówki,piłki ręcznej. Pojemność trybun: 622 miejsc siedzących.2. Jasielska hala sportowa o wym. 30m x 18m. Pojemność trybun: 372 miejsc siedzących.Na koniec też napiszę Panu, aby czytał Pan ze zrozumieniem, swój pierwszy komentarz odnoście hal/ sal, a także moją odpowiedź. Pozdrawiam, "ten niby gość".
3 lata remont , w Chinach za ten czas zbudują całe wielkie miasto to pokazuje gdzie jest nasze miejsce
Jak w Chinach kwitła cywilizacja to Słowianie jeszcze siedzieli w jaskiniach lub w najlepszym przypadku w norach ziemnych.https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfucjusz A historia Chin sięga jeszcze kilka tys. lat przed Konfucjuszem.
Inne czasy inne podejście do sportu. Niestety sekcje sportowe upadły w wielu miastach nie tylko u nas. Co by nie pisać o PRLu to o sport zawsze,e dbali.Tak na marginesie co Pan widzi w tym Jarosławiu? Ludzie mieszkający w tym mieście narzekają na swoje władze dokładnie tak samo jak u nas.
Bakun przeją przemyśl murowany a zostawi no nie po Nim już nic nie zostanie
Lepiej byłoby wybudować nową halę sportową a to dziadostwo wyburzyć a teren w przyszłości zagospodarować na inne potrzeby miasta. Stare to jest dobre wino i to nie zawsze.
Po pierwsze to nie jest hala sportowa a duża sala treningowa z dostawianymi krzesełkami jak na wiejskich festynach czy dożynkach. Po dtugie przypominam młodym bo osobiście na mecze koszykówki Polonii, Czuwaju czy Polnej jeszcze w latach 60 tych ub wieku że budynek zwany halą jest przerobiony z przedwojennej ujeżdżalni koni wojskowych, kilkanaście razy przerabiany i remontowany zas od wspomnianych lat 60 właściwie nic się nie zmieniło dalej te krzesełka, no może malowanie parkietu czestsze ale nie wiem szczegółów bo od lat tam nie chodzę i raczej chodzić nie planuję bo nie ma żadnych sportowych wydarzeń, przemyski sport kiedyś amatorski ale liczny i prężny obecnie ruina, zanikł. Nadmienię jako stary sportowy przemyski obserwator że mieścina nasza jest na szarym końcu w sportowej bazie, hale sportowe mają Jarosław, Przeworsk, Tarnobrzeg, Sanok, Jasło, St. Wola ale nawet Żurawica, Bircza, Huwniki, Mielec buduje nową kolejną halę za 160 milionów zł, o Rzeszowie nie wspominam bo nie ma sensu porównywać metropolię z zadupiem. To tylko pobieżne porównanie innych miasteczek, miast, wsi podkarpacia z Przemyślem gdzie nie ma nic, ani basenu otwartego, obecny ponad 30 letni też ruina, lodowiska krytego, boiska zwane stadionami wygląd jak z lat mojej młodości czyli PRL u, Czuwaj przerobiony dziwacznie na Stadion Miejski posiadający ponoć sztuczne oświetlenie nie rozegrał ani jednego meczu przy tym świetle, nawet ta 5 liga, podobno słaba widocznosc zas próba zapalenia tego oswietlenia spowodowała awarie oświetlenia w pobliskich blokach i domach. Polonia, totalna ruina nawet nie wchodzę ale z ulicy widzę tą paskudną zardzewiałą i wyłowiałą bramę wejsciową, zaś w oddali jakieś rusztowania zwane trybuną główną, pamiętam dokładnie kiedy została przywieziona w w 1976 roku z Mielca kiedy wybudowano nowy stadion Stali na 30 tysiecy miejsc, ciekawe że w Mielcu oddano trzeci piękny kameralny stadion, zaś w przemyskim zadupiu ponad 40 letnia metalowa konstrukcja służy jako trybuna do dzisiaj. Pytam tylko czy jest bezpieczna i co na to inspekcja pracy. Co zrobił Choma przez 16 lat w dziedzinie sportu , to co innych np gospodarki czyli nic, nie interesował się kompletnie sportem choć widzę że w niedziele z rakietami zasuwa pograć w tenisa, zrujnował mieścinę i wyjawiowił totalnie, stawiając jedynie na jakiegoś babingtona budując za kilka milionów salkę sportową przy ogólniaku, uważa ż jesteśmy w babingtonie potęgą, zaś palcem nie kwitnął by ratować koszykówkęw Polonii sekcji tak zasłużonej dla przemyskiego sportu, zresztą ren nowy bakun niby dawny koszykarz nie kwapi się by reaktywać sekcję przynajmniej w klasie młodzików czy juniorów. No cóż można i tak, nic ni robić, nie budować, nie reaktywać, najlepiej zlikwidować bo wtedy mniej problemów i kasę zaoszczędzi. To tyle w nawiększym skrócie choć jako emerytowany przemyski tym razem sportowy obserwator mogę pisać o przemyskim dawnym sporcie bez końca, o obecnym nic bo nie ma o czym. Na koniec krótkiego z konieczności wpisu bo ten telefon nie dla emeryta moje stałe motto, mantra, jacy wyborcy, taka władza, jaki pan taki kram. A mnie wstyd, nieustanny wstyd kiedy mały Jarosław wyprzedził nasze większe zadupie o cała epokę, to nie przesada , brawo Jarosław gratulacje dla sportowców, działaczy i głównie dla pani poseł minister Joasi Szmitd Rodziewicz, ma pani mój głos w najbliższych wyborach.
It's easy to understand, detailed and meticulous! I had a lot of posts. After seeing this article from you! I find it interesting, your article gave me a new perspective! I have many other posts on the same topic, but your article convinced me! https://fnafworld.co