– Nie ma w Polsce takiego miejsca upamiętniającego osiągnięcia wybitnych Polaków podróżujących po świecie. Chciałem zrobić coś trwałego dla tych osób, o których dokonaniach nie wszyscy wiedzą. Dlatego ta aleja, oprócz upamiętnienia, ma także uczyć, uświadamiać – powiedział w kwietniu 2017 r. pomysłodawca Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie Albin Marciniak. Niebawem do zacnego grona wybitnych podróżniczych osobistości dołączy słynny polski żeglarz, przez wiele lat związany z Przemyślem Henryk Jaskuła.
Aleja powstała wzdłuż ul. Stanisława Lema, w sąsiedztwie pięknej Tauron Arena Kraków. Na początek posadzono tam 30 dębów, przed którymi stanęły postumenty z tablicami zawierającymi opisy sylwetek uhonorowanych osób[paywall]. Wśród nich znaleźli się m.in.: Henryk Bronisław Arctowski, Michał Boym, Leszek Cichy, Aleksander Doba, Ignacy Domeyko, Arkady Fiedler, Tony Halik, Marek Kamiński, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki czy Martyna Wojciechowska. Każdego roku aleja jest „rozbudowywana” o kolejne nazwiska.
W br. do Kapituły Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców trafiło kilkanaście propozycji. Spośród nich członkowie kapituły wybrali sześć osób. To: prof. Andrzej Paulo (wraz z Zespołem Naukowym „Colca”), kapitan Andrzej Piotrowski (żeglarz, działacz polonijny), Andrzej Piętowski (kajakarz, podróżnik i eksplorator) oraz Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny (członkowie przedwojennej wyprawy dookoła świata). Szóstą osobą jest Henryk Jaskuła. Choć urodzony w podkrakowskim Radziszowie, można śmiało powiedzieć, że przemyślanin z krwi i kości. Zmarł 14 maja br. w wieku 97 lat. W nadsańskim mieście wciąż trwa Rok Kapitana Henryka Jaskuły. O jego wyjątkowym wyczynie, czyli rejsie non stop dookoła Ziemi, napisano już setki stronic.
Tegoroczne odsłonięcie tablic wspomnianych podróżników w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców odbędzie się 10 października br.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze