Kilkanaście miesięcy przygotowań, kilkadziesiąt zaangażowanych osób i setki przekazanych pamiątek pozwoliło na organizację niecodziennej wystawy „Historia przeworskiego sportu 1893 – 2015”. W jednym, niewielkim miejscu, w Galerii „Magnez” zamknięto niezliczoną ilość wspomnień.
We wrześniu odbyło się pierwsze spotkanie robocze, podczas którego wybrano Zarząd Komitetu Wystawy oraz zaprezentowano dotychczasowy zbiór eksponatów. Już wtedy wszystkie pamiątki wywołały wiele pozytywnych emocji wśród uczestników.
– Nieczęsto się zdarza, aby wystawę dotyczącą jakiejkolwiek formy działalności w mieście tworzyli jego mieszkańcy. Ta wystawa jest specyficzna, ponieważ kilkadziesiąt osób zaangażowało się w to, aby znaleźć w swoich archiwach domowych, w swoich albumach to, co dla nich było najpiękniejsze, najcenniejsze, te chwile radości sportowej, zarówno zawodniczej, jak i trenerskiej – powiedział podczas otwarcia przewodniczący Komitetu Wystawy burmistrz Przeworska Leszek Kisiel.
Celem wystawy jest chronologiczne uporządkowanie i przedstawienie wydarzeń związanych z dziejami przeworskiego sportu. 15 lipca Galeria „Magnez” wypełniła się działaczami sportowymi, szkoleniowcami, obecnymi i byłymi zawodnikami oraz miłośnikami sportu. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem podziwiali 122 lata historii poszczególnych dyscyplin sportowych prowadzonych w Przeworsku. Podczas otwarcia wystawy uczestnikom przekazana została Gazeta wystawowa stanowiąca katalog wystawy.
Początek dziejów sportu w Przeworsku związany jest z powstaniem organizacji patriotycznej pn. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w 1893 r., której zasadniczym celem działania było propagowanie kultury fizycznej, uprawianie dyscyplin sportowych (gimnastyka, szermierka, jazda konna, pływanie, łyżwiarstwo i kolarstwo).
Wystawa prowadzi przez kolejne etapy rozwoju pasji sportowej w Przeworsku: Koło Sportowe Akademicko-Studenckie „LOT” (1922), Kolejowy Klub Sportowy „Czarni” (1945), Klub Sportowy „Cukrownia” (1945) z kilkoma sekcjami sportowymi (m.in. piłki nożnej, tenisa stołowego, bokserską, motocyklową, siatkówki żeńskiej), Klub Sportowy „Orzeł” (1960), Międzyzakładowy Klub Sportowy „Orzeł” (1970) i Miejski Klub Sportowy „Orzeł” (1994 – istniejący do chwili obecnej). Wystawa zawiera również pamiątki związane z sekcjami działającymi po 1945 r.: sekcja piłki nożnej, sekcja bokserska, lekkoatletyczna, piłki siatkowej kobiet, motocyklowa, koszykówki, piłki ręcznej mężczyzn, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, brydża sportowego.
Tematyka zamyka się na roku 2015 r. i współczesnej działalności sportowej, m.in.: Stowarzyszenie Centrum Szkolenia Sportowego Dzieci i Młodzieży „Orzełek” i Przeworski Klub Karate.
Współorganizatorami wystawy są: Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Urząd Miasta Przeworska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przeworsku oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum w Przeworsku. Wystawa czynna będzie do 30 września br.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze