Czy Wojciech Bakun jako prezydent miasta zarobi mniej niż jako poseł? Ile wynoszą pensje burmistrzów i wójtów i czy w nowej kadencji zarobią więcej? Przyglądamy się zarobkom władzy.
Wojciech Bakun jako posłowi przysługiwało miesięcznie 8 016,70 zł brutto uposażenia poselskiego oraz 2 505,20 zł brutto diety parlamentarnej.
Przemyśl jest miastem na prawach powiatu do 300 tys. mieszkańców. W takim przypadku prezydentowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze od 3800 zł do 5000 zł. Na tym jednak jego pensja się nie kończy. Rada miejska może przyznać mu dodatki: funkcyjny, specjalny i za wysługę lat. Funkcyjny może wynieść maksymalnie 2100 zł. Dodatek specjalny przysługuje w kwocie wynoszącej od[paywall] 20 do 40 procent sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Do tego należy doliczyć dodatek za wieloletnią pracę, który waha się od 5 do 20 procent wynagrodzenia zasadniczego (zależnie od stażu pracy).

Zgodnie z uchwałą rady miejskiej z 4 lipca 2018 r. Robert Choma otrzymuje wszystkie powyższe składowe w wysokości maksymalnej, co daje łącznie 10 940 zł brutto.
Wojciech Bakun jako poseł otrzymywał co miesiąc 10,5 tys. zł. Ze względu na staż pracy, jego prezydenckie wynagrodzenie ulegnie zmniejszeniu. Od decyzji radnych zależy, czy będzie to obniżka znacząca, czy niewielka.
Zarobki burmistrzów i wójtów są uzależnione od wielkości samorządu. Wyróżnić możemy 3 kategorie: gmin powyżej 100 tys. mieszkańców, od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz do 15 tys. mieszkańców. Pierwszej grupy w naszym regionie nie ma, więc ją pomijamy.
Burmistrzowie miast powyżej 15 tys. mieszkańców (Jarosław i Przeworsk) mogą otrzymywać od 3600 do 4800 zł wynagrodzenia zasadniczego i 2100 zł dodatku funkcyjnego. Pensja podstawowa burmistrzów pozostałych miast oraz wójtów musi się mieścić w przedziale od 3400 do 4700 zł, a dodatek funkcyjny wynosi 1900 zł. Wszystkim włodarzom przysługuje też dodatek specjalny i za wieloletnią pracę zgodnie z przedstawionymi wcześniej zasadami.
Burmistrzowie Przeworska, Lubaczowa i Jarosławia zachowali swoje stanowiska. Ile obecnie zarabiają?
Najniższe jest wynagrodzenie burmistrza największego z tych miast, czyli Waldemara Palucha z Jarosławia. Otrzymuje on 4800 zł pensji zasadniczej oraz dodatki: funkcyjny – 1700 zł, specjalny – 1950 zł (30 proc.) i stażowy – 624 zł (13 proc.). W sumie – 9 074 zł brutto.
Zarządzający Przeworskiem Leszek Kisiel otrzymuje maksymalne wynagrodzenie, jakie mu przysługuje: 4800 zasadniczego, 2100 dodatku funkcyjnego, 2760 zł specjalnego (40 proc.) oraz 960 zł za wieloletnią pracę (20 proc.). Razem daje to: 10 620 zł brutto.
Krzysztof Szpyt, który również ma długi staż pracy, otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze – 4700 zł, dodatek funkcyjny – 1890 zł, dodatek specjalny – 2570,10 zł (39 proc.) oraz dodatek za wysługę lat – 940 zł (20 proc.). Łącznie jego pensja wynosi 10 100,10 zł brutto.
Wśród samorządowców, którzy uzyskali reelekcję, najdłuższym stażem mogą się pochwalić: wójt gminy Jarosław – Roman Kałamarz i burmistrz miasta i gminy Pruchnik – Wacław Szkoła. Ten pierwszy wójtem jest nieprzerwanie od 1990 r. Zarabia obecnie 10 280 zł brutto. – We wrześniu na rękę wziąłem 5800 złotych – mówi. Co ciekawe, w bieżącym roku, gdy weszło nowe rozporządzenie o wynagrodzeniu wójtów i burmistrzów, cała rada gminy nie zgodziła się na obniżenie poborów R. Kałamarzowi. – Postanowiłem, że sam je sobie obniżę o 20 procent, zgodnie z nowymi przepisami i podpisałem odpowiednie zarządzenie – mówi wójt z najdłuższym stażem.
W 1990 roku na wójta gminy Pruchnik wybrany został Wacław Szkoła (wtedy jeszcze Pruchnik nie posiadał praw miejskich). Funkcję tę sprawuje do tej pory z przerwą w jednej kadencji 2006 – 2010.
Obecnie jego wynagrodzenie wynosi 9870 zł. Składają się na nie składowe w najwyższej wysokości, z wyjątkiem dodatku specjalnego, który jest na poziomie 35 procent (maksimum to 40 proc.).
Z kolei młody wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola zarabia 7440 zł brutto. Składa się na to pensja zasadnicza – 4300 zł, dodatek funkcyjny – 1900 zł oraz dodatek specjalny – 1240 zł (20 proc.). Taką wysokość jego zarobków ustaliła rada gminy w 2014 r., gdy obejmował on urząd. Mając 25 lat, był wówczas najmłodszym wójtem w regionie. Ponieważ nie miał jeszcze większego doświadczenia zawodowego, nie przysługuje mu dodatek stażowy – ten należy się po 5 latach pracy (wlicza się również pracę przed wyborem).
Wysokość wynagrodzenia każdego wójta, burmistrza i prezydenta miasta ustala rada gminy. W nowej kadencji może więc być ono podwyższone lub obniżone, ale musi mieścić się w przedziałach, o których napisaliśmy na początku artykułu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kompletnie nieopłacalne. Jak to powiedziała pewna minister, tylko złodziej lub idiota pcha się do polityki za takie pieniądze.
Jako poseł to szaleństwa nie było . A teraz to się okaże.Bo jak na dziś to tylko wzniosle hasła .
Zgadzam się w zupełności - brak wszystkiego tylko hasła
Do Adc i A.No sorry ale gość jeszcze nie został zaprzysiężony jako prezydent, a wy już ujadacie lub jak kto woli kwiczycie, że tylko hasła.Co wasz prezydent (Choma) lub wasz vice (Hamryszczak) zrobili przez ostatnie LATA, oprócz totalnej degradacji, zadłużenia, wyludnienia i kasacji NASZEGO MIASTA - podpowiem wam - NIC.Dajmy mu szansę i nie oczekujmy rezultatów po kilku dniach bo nikt nie jest czarodziejem.
Jedno jest pewne.Nic nie zrobi z ludźmi z poprzedniej ekipy na stanowiskach.Oni będą tylko hamulcowymi a niektórzy będą nawet wkładać kij w szprychy Musi ich wymienić i to natychmiast na takich do których ma absolutne zaufanie by ciągnąć razem ten wózek.Może wówczas coś drgnie.A pieniądze.Około 30% etatów w mieście i spółkach miejskich są zbędne.Wystarczy zlikwidowaćMożna dobrze opłacić tych co będą chcieli pracować
Wynagrodzenie wysokie ale po sprawdzeniu się na stanowisku prezydenta. Oby Bakun nie zapomniał po miesiącu skąd ma ten "stołek" , w przeciwieństwie do Chomy któremu kolesie w radzie podwyższyli niemal od początku II kadencji pobory twierdząc że mu się należy , jak również na początek zakup nowego służbowego oczywiście czarnego Volvo i przenosiny do willi na Reja. Panie Bakun przestrzegam pana jako młodego człowieka przed podobnym scenariuszem a więc , najpierw dobro mieściny i jego mieszkańców , potem inne sprawy, podwyżka ale po zrealizowaniu obietnic przedwyborczych.
najlepiej wszystko zlikwidowac, ot prosta recepta mieszkańca
Być może nic nie zrobi ale najważniejsze że nie jest PISdzielcem
hoiman - wróżbita ?Stwierdzam fakty, a nie domysły lub prognozy czy przypuszczenia.Fakty są - Choma na spółkę z Hamryszczakiem pozamiatali miasto.Bakun - zobaczymy za parę lat.KURTYNA
Aha jeszcze jedno stara łacińska maksyma,,Kontra faktom nie ma argumentów"tyle i aż tyle w temaciea ujadaj sobie zaleszczyku dalej
"...Dajmy mu szansę..." - to całkowicie błędny pogląd!Szansę to można dać w przedszkolu maluchowi dając go do np. grupy starszaków - niech się wykaże, może sobie poradzi. Żadnego kraju a tym bardziej Polski nie mówiąc już o Przemyślu - nie stać na to aby na tak poważne i odpowiedzialne stanowiska powoływać (wybierać) ludzi nieprzygotowanych, eksperymentujących, zielonych. Przecież skoro kandydował to znaczy, że miał świadomość tej odpowiedzialności i świadomość własnych umiejętności - że doskonale sobie poradzi, że będzie mądrzejszy od wszystkich a zwłaszcza od magistrów, profesorów i biskupów, że będzie wiedział jak naprawić i rozwijać każdą dziedzinę, że jest doskonałym managerem, zna się na zarządzaniu pieniędzmi publicznymi i zasobami ludzkimi i nikt go w balona nie zrobi. Jeśli miałoby się okazać, że którejś z tych cech mu brakuje, tzn. że zakpił sobie ze stanowiska, zakpił sobie z ludzi wykorzystując powszechną niechęć do dojnej zmiany pisobolszewickiej. Najważniejszy atut na początek ma taki, że: "...nie jest PISdzielcem...".
Zanotował zysk, bo w przyszłym roku mógłby nie zostać posłem jak Kukiz15 się rozleci to mu prezydentura zostanie ! Zobaczycie oświadczenia majątkowe po roku !
Kompletnie nieopłacalne. Jak to powiedziała pewna minister, tylko złodziej lub idiota pcha się do polityki za takie pieniądze.
No to zanotował stratę a nie zysk.
Jako poseł to szaleństwa nie było . A teraz to się okaże.Bo jak na dziś to tylko wzniosle hasła .