W lutym br. Edyta Wysocka ukończyła wydział budownictwa, inżynierii środowiska i architektury Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza. W ramach pracy inżynierskiej stworzyła projekt architektoniczny uzdrowiska (sanatorium) w Birczy. Mieszka w Piwodzie w gminie Wiązownica. –Jest imponujący. Jesteśmy zaskoczeni, że ktoś zechciał opracować taki projekt dotyczący naszego terenu. Czy realny? Trzeba ogromnych pieniędzy, ale od czego są marzenia? – powiedział zastępca wójta gminy Bircza Paweł Rogal.
Edyta Wysocka uczyła się w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu oraz Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu. Edukację kontynuowała na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Pracę dyplomową inżynierską napisała pod kierunkiem byłego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły. To projekt architektoniczny uzdrowiska (sanatorium) w Birczy.
– Realizacja oraz dobór tematu wynikały z[paywall] obserwacji potrzeb społeczeństwa, problemu związanego ze starzejącym się społeczeństwem oraz chęci podniesienia kondycji psychicznej i fizycznej człowieka. Przez warunki materialne Polacy zmuszeni są do podejmowania ciężkiej i wielogodzinnej, często fizycznej pracy – mówi.
– Najczęściej dotykają ich problemy zdrowotne właśnie tej natury, ale również presja społeczeństwa, która przyczynia się do problemów psychicznych. W związku ze zmęczeniem i przepracowaniem pojawiają się również problemy z regeneracją, koniecznością przyspieszonego odpoczynku, radzenia sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym czy depresją – wyjaśniła.
W swojej pracy inżynierskiej E. Wysocka podjęła próbę połączenia dóbr naturalnych: słońca, wody oraz zieleni z architekturą oraz potrzebami ludzi. Celem opracowania było stworzenie zespołu budynków, które pełnią funkcje odnowy oraz poprawy stanu zdrowia człowieka.

fot.Politechnika Rzeszowska
Edyta Wysocka ukończyła wydział budownictwa, inżynierii środowiska i architektury Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza. Pracę dyplomową inżynierską napisała pod kierunkiem byłego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły.
Wybrała Birczę, którą zamieszkuje ok. 1,5 tys. osób. Cała gmina liczy niecałe 7 tys. mieszkańców. Gminę na Pogórzu Przemyskim, charakteryzującą się bogactwem przyrodniczym: pięknym krajobrazem, świeżym powietrzem, wodami geotermalnymi.
Projekt składa się z dwóch segmentów połączonych ze sobą komunikacyjnie. Zaprojektowany został pięciokondygnacyjny budynek złożony z dwóch kondygnacji nadziemnych oraz trzech kondygnacji znajdujących się poniżej poziomu 0.
Stworzyła plan funkcjonalno-przestrzenny zawierający: hol główny, administrację, przestrzeń pod usługi, kawiarnię z czytelnią, parking podziemny, rehabilitację, bibliotekę, zabiegi balneologiczne, spa, pływalnię zarówno krytą, jak i na zewnątrz budynku, małą przychodnię, strefę mieszkaniową, restaurację, strefę klubową oraz część techniczną obiektu.
Druga część to budynek hotelowy z małymi usługami, m.in. sklepem czy salonem fryzjerskim. Projekt oparty został na analizach, rysunkach architektonicznych oraz wizualizacjach zrealizowanych za pomocą nowoczesnych programów komputerowych.
Praca została przekazana władzom gminy Bircza. Może być pomocna przy opracowywaniu koncepcji architektonicznej i programowej uzdrowiska (sanatorium) w Birczy.
– Przed wielu laty był pomysł o przekwalifikowaniu naszej gminy na uzdrowiskową. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest teren pod taką inwestycję. To działka, na której znajduje się między innymi pałac Humnickich. Projekt jest imponujący, ale aby go zrealizować, potrzebne są ogromne pieniądz – zaznacza zastępca wójta gminy Bircza Paweł Rogal.
– Nasz budżet nie jest duży. Bazuje głównie na podatkach. Na pewno trzeba byłoby się postarać o środki zewnętrzne, o dotacje. Niektórzy mówili, że można byłoby wykonać część z projektu. Naszym zdaniem jednak, jeśli miałoby do tego dojść, to tylko w całości. Okrojony zakres nie przyniósłby zamierzonego celu – podsumował.

fot.ze zbiorów Edyty Wysockiej
Wizualizacja uzdrowiska (sanatorium) w Birczy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tia, uzdrowisko/sanatorium w Birczy...A póki co na dzień dzisiejszy to smród z kominów w owym "sanatorium" aż płuca rozdziera. A największy dobywa się zimową porą z ... budynku Urzędu Gminy tuż przy posterunku kulsonów i vis a vis kościoła. Zresztą z piekarni przy Drodze Krajowej 28 też czarny słup syfu ubogaca uzdrowiskową atmosferę.
Zaczątek gmina już wykonała w postaci ,,autostrada do nieba''
Jeszcze lotnisko dla "gulfstreama" na "głódziowych" włościach dla partyjnych towarzyszy i będzie ok.
Gratuluję pomysłu i współczuję ciężkiej pracy.Pokazała Pani,że można.
Gratulacje! Młodzi mają prawo do marzeń. A stare zgredy narzekają na dym, który sami wytworzyli ?
W Birczy bida skwirczy
Tia, uzdrowisko/sanatorium w Birczy...A póki co na dzień dzisiejszy to smród z kominów w owym "sanatorium" aż płuca rozdziera. A największy dobywa się zimową porą z ... budynku Urzędu Gminy tuż przy posterunku kulsonów i vis a vis kościoła. Zresztą z piekarni przy Drodze Krajowej 28 też czarny słup syfu ubogaca uzdrowiskową atmosferę.
Zaczątek gmina już wykonała w postaci ,,autostrada do nieba''