Reklama

Irena Oryl już oficjalnie Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia

25/03/2021 13:00

Artystka, nauczycielka, samorządowiec – pracą i zaangażowaniem na wielu polach 92-letnia Irena Oryl zasłużyła na uhonorowanie w swoim rodzinnym mieście. 12 marca odebrała akt nadania jej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia.

Irena Oryl urodziła się w Jarosławiu w 1929 r. Nauki pobierała u malarza Stanisława Kopystyńskiego, a po ukończeniu Liceum Sztuk Pięknych we Wrocławiu studiowała w tym mieście w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, by następnie przenieść się do Krakowa na Wydział Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych.

Tu, w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis, w 1958 r. uzyskała[paywall] dyplom. W 1960 rozpoczęła pracę pedagoga w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Od 1961 r. była członkinią grupy artystycznej „Jarosław”, przekształconej później w grupę „San”.

Wiele swych prac stworzyła też w ramach współpracy z Zarządem Jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza. W latach 1990-1994 pełniła mandat radnej i jako przewodnicząca Komisji Kultury aktywnie i skutecznie działa na rzecz ochrony  zabytków w mieście.

W 1996 r. została wyróżniona statuetką „Jarosława”. Zwieńczeniem jej drogi można chyba zatem nazwać przyznanie jej w roku, na który przypada 92. rocznica jej urodzin, tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia.

Nastąpiło to na wniosek dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasza Wywrota, dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu Jacka Tracza i prezesa Stowarzyszenia Jarosławski Plastyk Tomasza Kisiela, do którego miejscy radni odnieśli się przychylnie jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

Uzupełnieniem statuetka

Zorganizowana 12 marca uroczystość z wiadomych względów miała charakter kameralny. W sali ślubów w kamienicy Gruszewiczów, w uznaniu „osobistego wkładu i zaangażowania w wychowanie wielu pokoleń artystów, szerokiej działalności społecznej na rzecz rozwoju kultury i ratowania zabytków Jarosławia oraz ogromnego wkładu w promocję miasta w kraju, jak i za granicami”, akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławiawręczył Irenie Oryl przewodniczący rady miasta Szczepan Łąka.

Uzupełnieniem owego aktu od 2016 r. jest statuetka opracowana przez innego wybitnego przedstawiciela jarosławskiej sceny plastycznej – Stanisława Lenara.  Tę wręczyła wiceprzewodnicząca rady miasta Jarosławia Agnieszka Wywrót.

Obecny na ceremonii burmistrz Waldemar Paluch podkreślił wkład I. Oryl w rozwój życia kulturalnego miasta i gratulował kariery dydaktycznej, a przede wszystkim artystycznej.

Zwieńczeniem spotkania był recital skrzypcowy w wykonaniu Julii Zarzeckiej. Pod koniec spotkania zebrani otrzymali też album ze zdjęciami prac artystki.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama