Reklama

Izba pamięci poświęcona abp. Tokarczukowi

29/12/2015 09:30

Technikum nr 8 im. abpa Ignacego Tokarczuka upamiętniło swojego patrona. 22 grudnia w szkole otwarta została poświęcona mu izba pamięci.

Technikum nosi imię abpa Ignacego Tokarczuka od 6 czerwca 2008 roku. – Przez cztery lata spotykaliśmy się z naszym patronem. Po jego śmierci postanowiliśmy zorganizować izbę pamięci. Mieliśmy wiele pamiątek, które otrzymaliśmy bezpośrednio od księdza arcybiskupa oraz takich, które otrzymaliśmy już po jego śmierci. Mamy również zdjęcia, które uwieczniły nasze spotkania z patronem szkoły. Postanowiliśmy w ten sposób przybliżyć młodzieży jego sylwetkę jako biskupa niezłomnego – mówi ks. Ryszard Płatek, katecheta w Technikum nr 8.
Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyżnych koło Zbaraża. Był biskupem ordynariuszem diecezji przemyskiej w latach 1966 – 1993. W 1991 r. abp Jan Paweł II nadał mu godność arcybiskupa. W czasach Polski Ludowej był uznawany za ówczesne władze za jednego z największych wrogów systemu komunistycznego. 3 maja 2006 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 29 grudnia 2012 r. w swoim mieszkaniu w Przemyślu.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zima - niezalogowany 2015-12-29 14:50:03

    Piekna i wspaniala postac.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama