Czereśnie są drzewami dość silnie rosnącymi, dlatego wymagają regularnego, choć niezbyt częstego cięcia. Te, których korony są za bardzo zagęszczone, dziczeją, słabiej owocują i stają się podatne na ataki szkodników oraz choroby. Prawidłowe cięcie pomoże utrzymać drzewa w dobrej kondycji oraz przyczyni się do poprawy plonowania.
Podstawowy termin cięcia czereśni przypada na koniec lipca i początek sierpnia, już po zakończeniu zbioru owoców. Daje gwarancję szybkiego gojenia się ran po cięciu oraz mniejszego ryzyka porażenia drzewa przez choroby, w tym groźnego raka bakteryjnego. Zabieg wykonujemy w dni suche i słoneczne. Usuwamy pędy chore, krzyżujące się, rosnące do wewnątrz korony. Niepotrzebne są też wybijające się do góry wilki, odrosty korzeniowe, gałęzie rosnące nisko i pokładające się po sobie. Z przycinką młodych, nowo posadzonych okazów najlepiej poczekać do wiosny. Wtedy też możemy wykonać cięcie sanitarne starszych okazów.
Jak to zrobić?
Cięcie gałązki powinno odbywać się pod niewielkim skosem, zgodnie z kierunkiem wzrostu pąka. Wystarczy odciąć 1/3 długości gałązki. Starsze gałęzie, pozbawione owoconośnych krótkopędów wycinamy kilka centymetrów od przewodnika, zostawiając czop, z którego wybiją nowe przyrosty. Rany po cięciu zabezpieczamy, stosując maść ogrodniczą lub białą emulsję z dodatkiem środka grzybobójczego. Warto pamiętać, że czereśnie słabo owocują na pędach jednorocznych, a najlepiej na pędach dwu- i trzyletnich. Podczas cięcia koncentrujmy się na utrzymaniu jak największej ich liczby.
Każdego roku usuwamy 3 – 5 grubszych gałęzi w celu odnowienia korony. Skracamy również wierzchołek drzewka, by nie wyrosło wyższe niż 3 m. Po cięciu prześwietlającym korona powinna składać się z konarów i samych młodych, najwyżej trzyletnich pędów. |
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze