Nadciśnienie tętnicze to problem, który dotyka coraz więcej osób. Z danych gromadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że w Polsce choruje ponad 10 milionów pacjentów. Ale liczba chorych może być jeszcze większa, bo bywa i tak, że choroba nie daje żadnych poważnych objawów.
Nieleczone nadciśnienie niezauważalnie, stopniowo prowadzi do zmian w mięśniu sercowym, naczyniach krwionośnych oraz nerkach. Zwiększa ryzyko zawału serca i wylewu. Dlatego regularna kontrola ciśnienia powinna wejść nam w nawyk. Dzięki częstym pomiarom będziemy wiedzieć, kiedy ciśnienie jest powyżej bezpiecznej normy.
To już nadciśnienie?
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego optymalne wartości ciśnienia tętniczego krwi u dorosłego człowieka wynoszą 120/80 mm Hg. Normalne ciśnienie mieści się w przedziale 120-129/80-84 mm Hg, a prawidłowo wysokie – 130-139/85-89 mm Hg. Wynik 140/90 mm Hg i wyższy świadczy o nadciśnieniu i wymaga podjęcia leczenia. Jeżeli skoczy do poziomu 180/120 mm Hg, może zagrażać życiu lub zdrowiu. W takiej sytuacji konieczna jest pilna konsultacja lekarska lub wezwanie pogotowia ratunkowego.
Czas pożegnań
Nadciśnienie to wynik predyspozycji genetycznych, nieprawidłowej diety, braku ruchu, stosowania używek, a coraz częściej również przepracowania oraz stresującego i pełnego napięć stylu życia. I dlatego leczenie nadciśnienia specjaliści radzą rozpoczynać od… pożegnań. Z dymkiem, kieliszkiem, mocną kawą i herbatą, cukrem, solą, wysoko przetworzonym jedzeniem, leniwymi popołudniami na kanapie. Udowodniona została też zależność pomiędzy masą ciała a ciśnieniem tętniczym, dlatego w przypadku osób borykających się z nadwagą i otyłością konieczne będzie pożegnanie z nadmiarowymi kilogramami.
Chcesz obniżyć ciśnienie? Zacznij się więcej ruszać. Gimnastyka, joga, spacery, ćwiczenia oddechowe dotlenią organizm i wspomogą pracę serca. Wystarczy 30 minut każdego dnia. Zmodyfikuj dietę – staraj się zjadać 4 – 5 niewielkich posiłków bogatych w produkty zbożowe, warzywa i owoce, ryby, chude białe mięso oraz odtłuszczone produkty mleczne. Zamiast cukru stosuj jego zdrowsze zamienniki – stewię, ksylitol, erytrytol. Codziennie zjadaj ząbek czosnku, który nie tylko reguluje ciśnienie, ale także obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega jego zaleganiu w ścianach tętnic i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Możesz 2 razy dziennie pić napary z dziurawca, głogu, hibiskusa, które naturalnie obniżają ciśnienie – jeśli bierzesz leki, uzgodnij decyzję z lekarzem.
Gdy źródłem problemu jest stres, pomogą melisa, lipa, szyszki chmielu – działają na organizm kojąco, uspokajają i wyciszają gonitwę myśli. Zadbaj o odpowiednią ilość snu – specjaliści podkreślają, że optymalnie jest przesypiać 7 godzin w ciągu doby, a w dzień warto ucinać sobie regenerujące drzemki. Jak pokazują badania, mieszkańcy południa Europy rzadziej cierpią na nadciśnienie i choroby serca nie tylko ze względu na lekką dietę, ale także dzięki codziennej sjeście.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze