W Galerii Sztuki Współczesnej czynna jest wystawa grafik Andrzeja Rułki, zatytułowana nieco enigmatycznie „Japończyk”.
Artysta w przemyskiej galerii pokazał cykl czternastu dużych, czarno- białych i dwubarwnych grafik wykonanych techniką linorytu. Podczas wernisażu wystawy autor opowiadał, że inspiracją do powstania tego cyklu była wystawa szesnastowiecznego drzeworytu japońskiego, którą widział w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Świadomie zdecydował się na prace w technice warsztatowej wymagającej precyzji, a zwłaszcza czasu, który daje przestrzeń do myślenia. Artysta, stosując proste tytuły swoich grafik –: „Meduza”, „Paw”, „Ośmiornica”, „Znaki”, „Pajęczyna”, „Fala”, „Studnia”, „Maska”, czy „Ceremonia” – odwołuje się do wyobraźni i wrażliwości. W jego nieprzedstawiających pracach jest magiczny świat dawnej Japonii, stąd też tytuł cyklu „Japończyk”, który Rułka tłumaczy, jako hasło/klucz podobne do naszego „Pan Cogito”. Zachęcam do wizyty w Galerii i spotkania z twórczością Andrzeja Rułki.
Urodzony w 1973 roku w Puławach. Ukończył Wydział Grafiki na ASP w Krakowie, otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Pietscha. W 2013 roku ukończył studia doktoranckie na krakowskiej ASP w Krakowie, w pracowni Filmu Animowanego u prof. Jerzego Kuci na Wydziale Grafiki. Odbył stypendium w Niemczech w mieście Frankfurt nad Menem ( 1998) oraz w Finlandii – na Uniwersytecie Artystycznym w Turku ( 1999). Uczestniczył w wystawach artystów rzeszowskich w Belgii i Grecji w 2009 r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz animacją filmową. W 2009 r. zdobył II nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Konsulat Niemiecki w Krakowie z okazji obchodów 20. rocznicy zburzenia Muru Berlińskiego. Zdobył III nagrodę w konkursie fotograficznym Res Foto Arch 2009 w Rzeszowie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video ,,STUDIO A’’ w Krakowie. W Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego w 2010 r. zdobył Nagrodę Dyrektora BWA w Rzeszowie. Pracował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, obecnie pracuje w Państwowej Akademii Nauk w Przemyślu, w Instytucie Sztuk Projektowych. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
J.S
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze