Reklama

„Japończyk”

29/01/2024 08:05

W Galerii Sztuki Współczesnej czynna jest wystawa grafik Andrzeja Rułki, zatytułowana nieco enigmatycznie „Japończyk”.

Artysta w przemyskiej galerii pokazał cykl czternastu dużych, czarno- białych i dwubarwnych grafik wykonanych techniką linorytu. Podczas wernisażu wystawy autor opowiadał, że inspiracją do powstania tego cyklu była wystawa szesnastowiecznego drzeworytu japońskiego, którą widział w Muzeum Narodowym w Krakowie.


Świadomie zdecydował się na prace w technice warsztatowej wymagającej precyzji, a zwłaszcza czasu, który daje przestrzeń do myślenia. Artysta, stosując proste tytuły swoich grafik –: „Meduza”, „Paw”, „Ośmiornica”, „Znaki”, „Pajęczyna”, „Fala”, „Studnia”, „Maska”, czy „Ceremonia” – odwołuje się do wyobraźni i wrażliwości. W jego nieprzedstawiających pracach jest magiczny świat dawnej Japonii, stąd też tytuł cyklu „Japończyk”, który Rułka tłumaczy, jako hasło/klucz podobne do naszego „Pan Cogito”. Zachęcam do wizyty w Galerii i spotkania z twórczością Andrzeja Rułki.

Reklama

Andrzej Rułka

Urodzony w 1973 roku w Puławach. Ukończył Wydział Grafiki na ASP w Krakowie, otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Pietscha. W 2013 roku ukończył studia doktoranckie na krakowskiej ASP w Krakowie, w pracowni Filmu Animowanego u prof. Jerzego Kuci na Wydziale Grafiki. Odbył stypendium w Niemczech w mieście Frankfurt nad Menem ( 1998) oraz w Finlandii – na Uniwersytecie Artystycznym w Turku ( 1999). Uczestniczył w wystawach artystów rzeszowskich w Belgii i Grecji w 2009 r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz animacją filmową. W 2009 r. zdobył II nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Konsulat Niemiecki w Krakowie z okazji obchodów 20. rocznicy zburzenia Muru Berlińskiego. Zdobył III nagrodę w konkursie fotograficznym Res Foto Arch 2009 w Rzeszowie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video ,,STUDIO A’’ w Krakowie. W Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego w 2010 r. zdobył Nagrodę Dyrektora BWA w Rzeszowie. Pracował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, obecnie pracuje w Państwowej Akademii Nauk w Przemyślu, w Instytucie Sztuk Projektowych. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

J.S

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama